18TH ANNUAL
2008 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 16-18, 2008
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services
Photographs by Spancake Studio

Alphabetical List of All 2008 Winners
List of All 2008 Winners By State
Alphabetical List of Major Keystone Winners, 1991-2008
List of Major Keystone Winners By Event, 1991-2008

 Shoot Highlights:

1. Singles champion David Schaeffer from Glyndon, Maryland won his second straight Keystone Singles Title. He won in 2007 and now in 2008 with perfect 200 straights. David is a 2008 All American.
...
2.  Handicap and HAA winner Robert Malmstedt won the Singles in 2006 with 199, the Doubles in 2004 with a perfect century and the 2001 HAA with a 393x400.
...
3. Doubles champion Ken Darroch won his second Keystone major, winning the HAA back in 2004 with a shoot record of 396x400. 
...
4. All American Chris Vendel of Rochester, NY won the AA award in the HOA with a 656x700. Chris is a former GAH High Overall Champion, back in 2005 when he broke 989x1000, the second high HOA score in Grand history. Chris also won the May Singles, the first event in the tournament with 100 straight and finished third in the May Handicap with a 94x100. Son Christopher Vendel took home the sub-junior Singles trophy for the second straight year.
...
5. Stephanie Sandler of New Ringgold won her third Ladies Singles title, also winning back to back titles in 2004 and 2005. Sandler is a 2008 ladies All American. Her tournament loot included 9 awards, worthy of an All American.
...
6. Jack Kostkas of Tidioute won his first Keystone Vet Singles award, breaking 197. Kay Ohye, last years winner, did not shoot the tournament. 
...
7.  All American Sheldon Hostetter won 6 Vet titles including the Vet HAA and HOA.
.
8.  Elliott Watt of Johnstown won the May Handicap with a field high 96x100. Watt was a 2007 Keystone Open trophy (Junior runner-up, Class Singles) winner and also won an award at the 2007 PA State Shoot (Class C runner-up in the Class Singles).
.
8.  Matt Bozart of York took home 6 junior awards including the top junior awards in the Handicap Championship and the HAA. 
.
9 Grant Brining of Groton, CT won 7 sub-junior titles including the top sub-junior awards in the Doubles championship and the HAA and HOA.
.
10. Senior Vet Bruce Edgreen of Port Allegany won 6 times including the senior-vet HAA and HOA.
.
11. Brad Heath of Binghamton, NY took the HOA title with an 860x700, four targets ahead of Chris Vendel. Brad won the Keystone Doubles back in 2002. Heath took home 4 awards including 3 the first day.
.
12. The Senior Vet Singles title went to Carl Wagner of Dansville, NY with a 197x200. Wagner is a former Keystone Open Singles Champion, winning the big title back in 1999 with 200x200. 
.
13.  Total entries for the rain plagued tournament totaled  2,519 (284,000 targets). Compared to 4,191 entries in 2007 (466,200 targets). 

 

Ken Darroch
Aliquippa, PA
Doubles Champion
Stephanie Sandler
New Ringgold, PA
Ladies Doubles Champion
Cody Davis
Shohola, PA
Junior Doubles Champion
...
Stephen Ollock
Mainesburg, PA
Doubles AA Champion
Brad Heath
Binghamton, NY
HOA Champion
Elliott Watt
Johnstown, PA
May Handicap Champion
...
Chris Vendel
Rochester, NY
May Singles & HOA AA Champion
Davis Schaeffer Jr.
Glyndon, MD
Singles Champion
Robert Malmstedt
Somerville, NJ
Handicap & HAA Champion
...
Matt Bozart
York, PA
Junior HAA and Handicap Champ
Bruce Edgreen
Port Allegany, PA
Sr. Vet HAA and HOA
Michelle Shaffer
Windber, PA
Shriner's Grand Option Winner

 

EVENT #  1 - MAY SINGLES,  MAY 16, 2008
173 Entries (525 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
CLASS AA WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 100
CLASS AA RUNNER UP OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 99
CLASS A WINNER COMROE DAVID J AUDUBON PA 100
CLASS A RUNNER UP MORBETO J MAX PHILIPSBURG PA 99
CLASS B WINNER GILES JR SAMUEL NORWAY ME 98
CLASS B RUNNER UP YOUNG ROBERT L LIBERTY PA 97
CLASS C WINNER MUSANTE LOUIS R MADISON CT 97
CLASS C RUNNER UP VAZ VITALINO M FARMINGVILLE NY 93
CLASS D WINNER ZIEMER FREDERICK H FAYETTEVILLE PA 94
CLASS D RUNNER UP JERMAKIAN ARMEN K ANDOVER NJ 92
SR. VETERAN WINNER HAYCOCK CLIFF E GLENWOOD SPRINGS CO 95
SR. VETERAN RUNNER UP EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 95
VETERAN WINNER KOSTKAS JACK M TIDIOUTE PA 99
VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 98
SUB JUNIOR WINNER DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 93
JUNIOR WINNER WATT ELLIOTT G JOHNSTOWN PA 99
JUNIOR RUNNER UP MOUNAYAR MARK M COATESVILLE PA 99
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 97
LADY RUNNER UP VENDEL DEBORAH B MARION NY 94
..        

EVENT #  2 - MAY HANDICAP, MAY 16, 2008
178 Entries (512 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION WATT ELLIOTT G JOHNSTOWN PA 96
RUNNER UP VAZ VITALINO M FARMINGVILLE NY 94
3RD PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 94
4TH PLACE CUMMINGS JIM WEST ISLIP NY 94
5TH PLACE DIAS PAUL MARNOVILLE NY 93
6TH PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 93
7TH PLACE SCOTT MATTHEW C WAYNESBORO PA 93
8TH PLACE WOMER URBAN R SKANEATELES NY 93
9TH PLACE MEMMELAAR JR PETER CALDWELL NJ 93
10TH PLACE STORRING DAVID M FORT ERIE ON 93
SR. VETERAN WINNER KRESGE GENE W CRESCO PA 91
SR. VETERAN RUNNER UP PAGNOTTA DOMINICK MARLBORO NY 88
VETERAN WINNER DYER FREDERICK HAMPTON BAYS NY 95
VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 94
SUB JUNIOR WINNER DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 92
SUB JUNIOR RUNNER UP BRINING GRANT GROTON MA 89
JUNIOR WINNER BOZART MATT W YORK PA 95
JUNIOR RUNNER UP DAVIS CODY A SHOHOLA PA 90
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 94
LADY RUNNER UP KOVACS JODY M MARLBORO NY 91
...        

EVENT #  3 - DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP, MAY 16, 2008
97 Entries (349 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CLASS AA WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 99
CLASS AA RUNNER UP BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 98
CLASS A WINNER LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 94
CLASS A RUNNER UP SPIRIDON SR DEAN WARREN PA 93
CLASS B WINNER SCHAFFER JR DONALD RUSHLAND PA 96
CLASS B RUNNER UP HERBEIN PAUL H READING PA 94
CLASS C WINNER DIAS PAUL MARNOVILLE NY 92
CLASS C RUNNER UP GOVERNALE FRANK ST JAMES NY 89
CLASS D WINNER FAGA ROBERT A WARREN PA 86
CLASS D RUNNER UP CARMOSINO JOSEPH J HAMDEN CT 83
SR. VETERAN WINNER EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 91
SR. VETERAN RUNNER UP HAYCOCK CLIFF E GLENWOOD SPRINGS CO 89
VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 94
VETERAN RUNNER UP BERGMAN JOHN CENTERPORT NY 92
SUB JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 89
SUB JUNIOR RUNNER UP BRINING GRANT GROTON MA 89
JUNIOR WINNER BOZART MATT W YORK PA 94
JUNIOR RUNNER UP DAVIS CODY A SHOHOLA PA 88
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 94
LADY RUNNER UP BERGMAN KAREN K CENTERPORT NY 87
...        

EVENT #  4 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP, MAY 17, 2008
590 Entries (657 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CLASS AA WINNER FLINT JAMES H BARKER NY 100
CLASS AA RUNNER UP HOOVER MICHAEL E TYRONE PA 100
CLASS A WINNER SIRK ROBERT D NOKESVILLE VA 99
CLASS A RUNNER UP ALDRIDGE ROBERT W LANDENBERG PA 99
CLASS B WINNER ROMIG DWIGHT W MERTZTOWN PA 99
CLASS B RUNNER UP SHICK BEVERLY K TREMONT PA 98
CLASS C WINNER KEEFER EDWARD J BERWICK PA 99
CLASS C RUNNER UP YANAKAS TONY J STATEN ISLAND NY 97
CLASS D WINNER GULLOTTA SUSAN C PLEASENTVILLE NY 95
CLASS D RUNNER UP COPE SHELDON R LITTLE MEADOWS PA 95
SR. VETERAN WINNER MIKULSKI FRANK PLYMOUTH PA 99
SR. VETERAN RUNNER UP HARDICK CARL MILFORD PA 99
VETERAN WINNER RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 100
VETERAN RUNNER UP OLSEN GEORGE MONTAUK NY 99
SUB JUNIOR WINNER VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 100
SUB JUNIOR RUNNER UP BRINING GRANT GROTON MA 97
JUNIOR WINNER GIRON  WILLIAM F I GREENSBURG PA 98
JUNIOR RUNNER UP BOZART MATT W YORK PA 97
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 99
LADY RUNNER UP SHYDA JACQUELINE D BOYERTOWN PA 99
 ...        

EVENT #  5 - SHRINER'S HANDICAP, MAY 17, 2008
578 Entries (651 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MURRAY MARK L WAYNESBORO PA 98
RUNNER UP ACCARDI VINCENT A WANTAGH NY 95
3RD PLACE SCHAFFER JR DONALD RUSHLAND PA 95
4TH PLACE CERAR ROBERT J SOUTH PARK PA 95
5TH PLACE RIVELY FRANK R CLARKS SUMMIT PA 95
6TH PLACE STUTZ JOSEPH J KULPMONT PA 95
7TH PLACE RINKER SCOTT H STROUDSBURG PA 94
8TH PLACE GIZA EDDIE J LAKE GROVE NY 94
9TH PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 94
10TH PLACE WILLIAMS STEVE R WAPWALLOPEN PA 94
SR. VETERAN WINNER MYERS WM E SOUTHAMPTON PA 93
SR. VETERAN RUNNER UP MEYERS JOSEPH D QUAKERTOWN PA 93
VETERAN WINNER SCHAFFER SR DONALD LANGHORNE PA 95
VETERAN RUNNER UP KREEGER JR JAMES K RED LION PA 95
SUB JUNIOR WINNER ROBBINS ZACCHEUS V PINE CITY NY 93
SUB JUNIOR RUNNER UP KABABIK KIE T TOWNSEND DE 93
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 93
JUNIOR RUNNER UP MALLON JOHN P WANTAGE NJ 93
LADY WINNER MAHAFKEY MARY A CRANBERRY TOWNSHIP PA 94
LADY RUNNER UP HUDICK KAREN A MANHEIM PA 92
...        

EVENT #  6 - KEYSTONE DOUBLES, MAY 17, 2008
357 Entries (555 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 100
CLASS AA WINNER OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 99
CLASS AA RUNNER UP KRZYZANOWSKI ADAM LANGHORNE PA 98
CLASS A WINNER MIZIKOWSKI JOE WATTSBURG PA 98
CLASS A RUNNER UP DIPRETE LOUIS JOHNSTON RI 96
CLASS B WINNER CORCORAN MICHAEL LITTLE MEADOWS PA 97
CLASS B RUNNER UP EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 96
CLASS C WINNER CERAR ROBERT J SOUTH PARK PA 94
CLASS C RUNNER UP TRIMMER LARRY E GLEN ROCK PA 92
CLASS D WINNER DEMERLE RICK FREDERICKSBURG VA 89
CLASS D RUNNER UP BROWN JOHN S DOYLESTOWN PA 89
SR. VETERAN WINNER HAYCOCK CLIFF E GLENWOOD SPRINGS CO 96
SR. VETERAN RUNNER UP EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 95
VETERAN WINNER BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 96
VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 96
SUB JUNIOR WINNER BRINING GRANT GROTON MA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP WEBER KYLE J SHOHOLA PA 91
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 96
JUNIOR RUNNER UP BOZART MATT W YORK PA 93
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 95
LADY RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 95
 ...        

EVENT #  7 - KEYSTONE SINGLES, MAY 18, 2008
321 Entries (471 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 200
CLASS AA WINNER MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 199
CLASS AA RUNNER UP WOMER URBAN R SKANEATELES NY 199
CLASS A WINNER HERB ROGER L HEGINS PA 198
CLASS A RUNNER UP CLARKE THOMAS M STOCKTON NJ 198
CLASS B WINNER WRIGHT DAVID M WALES MA 197
CLASS B RUNNER UP DIAS PAUL MARNOVILLE NY 195
CLASS C WINNER ROBBINS ZACCHEUS V PINE CITY NY 192
CLASS C RUNNER UP GULLOTTA SUSAN C PLEASENTVILLE NY 192
CLASS D WINNER JERMAKIAN ARMEN K ANDOVER NJ 188
CLASS D RUNNER UP ROTHERMEL TERRY L HEGINS PA 186
SR. VETERAN WINNER WAGNER CARL E DANSVILLE NY 197
SR. VETERAN RUNNER UP EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 195
VETERAN WINNER KOSTKAS JACK M TIDIOUTE PA 197
VETERAN RUNNER UP BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 197
SUB JUNIOR WINNER VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 194
SUB JUNIOR RUNNER UP KABABIK KIE T TOWNSEND DE 193
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 197
JUNIOR RUNNER UP GIRON  WILLIAM F I GREENSBURG PA 196
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 196
LADY RUNNER UP HAYNES MICHELLE WORCESTER MA 196
 ...        

EVENT #  8 - KEYSTONE HANDICAP, MAY 18, 2008
225 Entries (471 Entries in 2007)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 96
RUNNER UP RODRIGUES JOAO P MEDFORD NY 96
3RD PLACE KRZYZANOWSKI ADAM LANGHORNE PA 94
4TH PLACE MELITSKY JOHN D ALPHA NJ 94
5TH PLACE LABISH PETER A WHITEHALL PA 93
6TH PLACE EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 93
7TH PLACE MURRAY MARK L WAYNESBORO PA 93
8TH PLACE FEEG DONALD A WOMELSDORF PA 92
9TH PLACE HENDRIXSON RAYMOND WHARTON NJ 92
10TH PLACE GRAUPP JEFFREY T READING PA 92
SR. VETERAN WINNER SCHAFFER JAMES W NORTHHAMPTON PA 89
SR. VETERAN RUNNER UP GILBAUGH ROBERT C LOCK HAVEN PA 89
VETERAN WINNER LINDNER JR BILL WEBSTER NY 93
VETERAN RUNNER UP BORASCIUS STANLEY SCHNECKSVILLE PA 92
SUB JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 91
SUB JUNIOR RUNNER UP BRINING GRANT GROTON MA 88
JUNIOR WINNER BOZART MATT W YORK PA 91
JUNIOR RUNNER UP JOHNSTON BENJAMIN LINCOLN UNIVERSITY PA 84
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 91
LADY RUNNER UP SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 89
 ...        

ALL AROUND

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 391
CLASS AA KRZYZANOWSKI ADAM LANGHORNE PA 390
CLASS A PUMA JR ALEXANDER ATTICA NY 378
CLASS B EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 384
CLASS C RODRIGUES JOAO P MEDFORD NY 361
CLASS D KIKEL FRANCIS L LATROBE PA 313
SR. VETERAN EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 376
VETERAN HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 381
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 372
JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 377
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 382
 ...        

HIGH OVER ALL

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH, BRAD BINGHAMTON NY 860
CLASS AA VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 856
CLASS A PUMA JR ALEXANDER ATTICA NY 835
CLASS B DIAS PAUL MARNOVILLE NY 833
CLASS C RODRIGUES JOAO P MEDFORD NY 803
CLASS D No Entry      
SR. VETERAN EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 816
VETERAN HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 845
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 826
JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 835
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 856