2009 Eastern Zone Championships
Elysburg, PA

Scores courtesy of RJ Stuart Computer Services
Photographs courtesy of Spancake's Studio and Blue Dog Imaging

2010 Eastern Zone Shoot at NYSATA, Cicero, NY

Singles Champion Dave Bicknell East Haven, CT 200
Women's Champion Deborah Ohye Neilson N  Brunswick, NJ 199
Sr. Vet Champion John Allem Zionsville, PA 199
Vet Champion Philip Criado Franklin, PA 198
Sub-Junior Jake Peretin Sidman, PA 197
Junior Dylan Darhower Mechanicsburg, PA 197
       
Handicap Champion Jake Peretin Sisman, PA 97
Women's Champion Stephanie Sandler New Ringgold, PA 94
Sr. Vet Champion Leonard Cobosco Stanhope, NJ 92
Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 94
Sub-Junior Ales Zaino Westbury, NY 93
Junior Matt Bozart York, PA 95
       
Doubles Champion Aaron Pollak Charlotte, VT 100
Women's Champion Deborah Ohye Neilson N  Brunswick, NJ 98
Sr. Vet Champion John Elmore Freeland, MD 95
Vet Champion Sam Bobst Wernersville, PA 98
Sub-Junior Christopher Vendel Ontario, NY 96
Junior Matthew Tobin Unityville, PA 97
       
HAA Michael Blaisdell Keen, NH 392
Women's Champion Deborah Ohye Neilson N  Brunswick, NJ 388 
Sr. Vet Champion John Elmore Freeland, MD 383 
Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 388 
Sub-Junior Christopher Vendel Ontario, NY 379
Junior Matt Bozart York, PA 388 
       
HOA Brad Heath Binghamton, NY 971
Women's Champion Deborah Ohye Neilson N  Brunswick, NJ 970
Sr. Vet Champion Calvin Stinson Prospect Harbor, ME 947
Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 968
Sub-Junior Christopher Vendel Ontario, NY 917
Junior Matt Bozart York, PA 950 

 

Eastern Zone Results by Event
Eastern Zone Results Listed Alphabetically
Eastern Zone Results Listed By State
Eastern Zone Attendance Data, 1997-2009
     
Aaron Pollak
Doubles Champion
 Dave Bicknell
Singles Champion 
Jake Peretin
Handicap Champion
...
     
Debbie Neilson Ohye
Ladies Singles Champion
Peter Tsementiz
Resident AAA Champion
Singles Championship
 Michael Blaisdell
HAA Champion
...
     
Brad Heath
HOA Champion
David Weber
Resident Class D HAA
 Michael  Acierno
Preliminary Handicap
Champion
..
Tony Nunes
Class AAA Runner-up
Neilson Singles
Joel Etchen
Doubles Championship
Runner-up
H. Y. McAllister
Senior Vet Champion
Class Singles & Doubles
EVENT #  1 - DONALD NEILSON JR SINGLES
July 23, 2009
Entries: 453
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
CLASS AAA WINNER ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 100
CLASS AAA RUNNER UP NUNES TONY M SINKING SPRING PA 100
CLASS AA WINNER ACIERNO MICHAEL C SPRING GROVE PA 100
CLASS AA RU LAUER ROBERT W PLEASANTVILLE NY 100
CLASS A POELCHER DENNIS M PITTSBURGH PA 100
CLASS A RU HUNT JACK E JAMESTOWN NY 100
CLASS B SYLVESTRO PHILIP J ROCKY HILL CT 99
CLASS B RU SNYDER DAVID A MILFORD PA 99
CLASS C SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 99
CLASS C RU VENDEL DAVID LAGRANGE TX 98
CLASS D HERBEIN JACK KUTZTOWN PA 98
CLASS D RU EBERLE ANNA MAE PITTSBURGH PA 97
SR. VETERAN KOSTKAS JACK M TIDIOUTE PA 100
VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100
SUB JUNIOR NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 98
JUNIOR DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 99
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 100
         
EVENT #  2 - MICHAEL MINCEL HANDICAP
July 23, 2009
Entries: 452
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY BINGHAMTON NY 98
RUNNER UP JOHNSTON ROBERT GASPORT NY 98
3RD PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97
4TH PLACE PASCOE JOE NEW CASTLE PA 97
5TH PLACE HUBER STEVEN ORWIGSBURG PA 97
6TH PLACE BURDEN RICHARD MATTITUCK NY 97
7TH PLACE COOK LEROY JESSUP PA 96
SR. VETERAN JANSON THOMAS OCEAN CITY MD 94
VETERAN GULLOTTA JR JOHN PLEASANTVILLE NY 97
SUB JUNIOR KABABIK KIE TOWNSEND DE 89
JUNIOR DAVIS CODY SHOHOLA PA 94
LADY MATTES PATRICIA BEL AIR MD 94
         
EVENT #  3 - JEFFREY GRAUPP DOUBLES
July 23, 2009
Entries: 320
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 99
RUNNER UP ETCHEN JOEL LIGONIER PA 98
CLASS AAA PASCOE FRANK NEW CASTLE PA 98
CLASS AA PELLETIER SERGE CANADA QU 97
CLASS A LIPETZ MICHAEL KENSINGTON CT 96
CLASS B RUHL WILBUR ELIZABETHTOWN PA 93
CLASS C KRZYZANOWSKI WALTER LANGHORNE PA 92
CLASS D HOOVER EARL PRESTO PA 89
SR. VETERAN LEE BOB WESTON ON 93
VETERAN RUSSO JR LAWRENCE SADDLE RIVER NJ 95
SUB JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 93
JUNIOR DARHOWER DYLAN MECHANICSBURG PA 92
LADY BELLERIVE THERESA WATERTOWN CT 91
         
EVENT #  4 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
July 24, 2009
Entries: 635
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CLASS AAA BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 100
RESIDENT CLASS AAA RU VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
RESIDENT CLASS AA HOUSE BYRON DUNNVILLE ON 100
RESIDENT CLASS AA RU LAPHAM IV RICHARD WILLOW STREET PA 100
RESIDENT CLASS A CUCCI SERGIO S NUTLEY NJ 100
RESIDENT CLASS A RU TARBY WILLIAM J THROOP PA 100
RESIDENT CLASS B HALE EDWARD S BRISTOL CT 99
RESIDENT CLASS B RU BIERSTINE EDWARD MIDDLETOWN NY 99
RESIDENT RESIDENT CLASS C VANSELOUS MIKE EASTON PA 99
RESIDENT CLASS C RU SPAYD HENRY A FLEETWOOD PA 99
RESIDENT CLASS D GEISER MATTHEW C SUNBURY PA 99
RESIDENT CLASS D RU WERNER III TERRY J HONESDALE PA 98
RESIDENT SR. VETERAN MCALLISTER H Y BUTLER PA 100
RESIDENT VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100
RESIDENT SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 99
RESIDENT JUNIOR DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 100
RESIDENT LADY MORRIS JOYCE E CHARLESTOWN RI 100
OPEN CLASS AAA EDWARDS ROBERT MONTICELLO NY 100
OPEN CLASS AA BURKERT JERRY L DOVER DE 100
OPEN CLASS A ZMIYIWSKY BASIL P MISSISSAUGA ON 99
OPEN CLASS B YANCHOK EDWARD S WARREN NJ 99
OPEN CLASS C BICKSLER ROBERT R WEEDSPORT NY 98
OPEN CLASS D DE SERIO RICH RIDGEFIELD CT 96
OPEN SR. VETERAN RUZEWSKI BERNARD J DEPEW NY 100
OPEN VETERAN GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 100
OPEN SUB JUNIOR NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 98
OPEN JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 99
OPEN LADY HAMILTON BORNMAN K OLEY PA 99
         
EVENT #  5 - FRIDAY PRELIMINARY HANDICAP
July 24, 2009
Entries: 614
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION ACIERNO MICHAEL C SPRING GROVE PA 98
RESIDENT RUNNER UP GLEASON RANDALL D LEOMINSTER MA 98
RESIDENT 3RD HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 97
RESIDENT 4TH HUNTER E ALLAN NORTHAMPTON PA 97
RESIDENT 5TH DALESSIO ANGELO C EAST HANOVER NJ 96
RESIDENT 6TH CASTLE CECIL R TROY PA 96
RESIDENT 7TH WELCH KEITH E FULTON NY 96
RESIDENT SR. VETERAN ALSIPPI JOE AVONMORE PA 96
RESIDENT VETERAN CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 97
RESIDENT SUB JUNIOR PERETIN JAKE F SIDMAN PA 95
RESIDENT JUNIOR KOBAL DANNY S LEHIGHTON PA 97
RESIDENT LADY GROOMS SHARON L SARVER PA 95
NON RESIDENT CHAMPION HANDZUS ROBERT A SIOUX FALLS SD 95
OPEN SR. VETERAN NELSON JR WILLIAM WHITE HALL MD 96
OPEN VETERAN WISE LEROY C GORDONVILLE PA 96
OPEN SUB JUNIOR RECLA JOSEPH N MAHONOY PLANE PA 95
OPEN JUNIOR MALLON JOHN P WANTAGE NJ 95
OPEN LADY HAMMOND CASSIE SHARPSBURG MD 94
         
EVENT #  6 - DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP
July 24, 2009
Entries: 432
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CLASS AAA SHAW PAUL COLLINGWOOD ON 100
RESIDENT CLASS AAA RU ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 100
RESIDENT CLASS AA HAFEZ HANI WILTON CT 100
RESIDENT CLASS AA RU KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 99
RESIDENT CLASS A CICHELLI DAVID L LEICESTER NY 98
RESIDENT CLASS A RU COLDWELL TROY S ST PHILLIPS NF AP 97
RESIDENT CLASS B KRZYZANOWSKI WALTE LANGHORNE PA 96
RESIDENT CLASS B RU OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 95
RESIDENT RESIDENT CLASS C WHITON DOUGLAS S ANTRIM NH 94
RESIDENT CLASS C RU HAMILTON BORNMAN K OLEY PA 93
RESIDENT CLASS D MONTELEONE JOHN HAWTHORNE NY 97
RESIDENT CLASS D RU RICKWALT DONALD AKRON NY 91
RESIDENT SR. VETERAN MCALLISTER H Y BUTLER PA 97
RESIDENT VETERAN RUSSO JR LAWRENCE SADDLE RIVER NJ 98
RESIDENT SUB JUNIOR KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 97
RESIDENT JUNIOR TOBIN MATTHEW S UNITYVILLE PA 95
RESIDENT LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 98
OPEN CLASS AAA NEILSON JR DONALD OAKS PA 99
OPEN CLASS AA BERKHOUS CHARLIE N HOUSTONS TX 99
OPEN CLASS A KOBIELSKI JR LOUIS SHERMAN NY 97
OPEN CLASS B BELOTTI RICHARD GEORGETOWN DE 95
OPEN CLASS C WOOLFORD LLOYD W REISTERSTOWN MD 93
OPEN CLASS D BARKER ROBERT R EARLVILLE NY 91
OPEN SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 95
OPEN VETERAN RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 97
OPEN SUB JUNIOR STABINSKI NATHAN J POLAND OH 97
OPEN JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 95
OPEN LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 95
         
EVENT #  7 - SINGLES  CHAMPIONSHIP
July 25, 2009
Entries: 763
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 200
RESIDENT RUNNER UP SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 200
RESIDENT 3RD PLACE FOX JR MICHAEL W CHERRY VALLEY NY 200
RESIDENT CLASS AAA TSEMENTZIS PETER C SMITHVILLE ON 200
RESIDENT CLASS AAA RU VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 200
RESIDENT CLASS AA HOLTON JAMES W FLANDERS NJ 199
RESIDENT CLASS AA RU MIKULSKI FRANK PLYMOUTH PA 198
RESIDENT CLASS A MCCOY JERRY TYRONE PA 199
RESIDENT CLASS A RU ZMIYIWSKY BASIL P MISSISSAUGA ON 198
RESIDENT CLASS B SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 198
RESIDENT CLASS B RU KAZEN CARL F REHOBOTH MA 197
RESIDENT RESIDENT CLASS C TREAT DICK L AUBURN NY 194
RESIDENT CLASS C RU SELLERS STACEY A UNIONVILLE PA 193
RESIDENT CLASS D SHANK ROBERT L DOVER PA 190
RESIDENT CLASS D RU GEISER MATTHEW C SUNBURY PA 188
RESIDENT SR. VETERAN ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 199
RESIDENT VETERAN CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 198
RESIDENT SUB JUNIOR PERETIN JAKE F SIDMAN PA 197
RESIDENT JUNIOR DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 197
RESIDENT LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 199
OPEN CLASS AAA EMERSON JR RAYMOND KENNETT SQUARE PA 200
OPEN CLASS AA LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 198
OPEN CLASS A LETO AL STATEN ISLAND NY 198
OPEN CLASS B BURKE JR JOHN A WHITING NJ 195
OPEN CLASS C EVERING ELIZABETH JOPPA MD 193
OPEN CLASS D DE SERIO RICH RIDGEFIELD CT 188
OPEN SR. VETERAN STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 199
OPEN VETERAN GIAQUINTO BENJAMIN EAST HAVEN CT 198
OPEN SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 196
OPEN JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 196
OPEN LADY HAYNES MICHELLE NORTHBORO MA 198
OPEN CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 188
         
EVENT #  8 - DOUBLES  CHAMPIONSHIP
July 26, 2009
Entries: 465
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION POLLAK AARON J CHARLOTTE VT 100
RESIDENT RUNNER UP KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 99
RESIDENT 3RD PLACE TSEMENTZIS PETER C SMITHVILLE ON 98
RESIDENT CLASS AAA BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 99
RESIDENT CLASS AA SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 99
RESIDENT CLASS A SPIRIDON SR DEAN WARREN PA 96
RESIDENT CLASS B MORRIS WAYNE D CHARLESTOWN RI 96
RESIDENT CLASS C HAMILTON BORNMAN K OLEY PA 92
RESIDENT CLASS D POORE MIKE FAIRFIELD PA 93
RESIDENT SR. VETERAN ELMORE JOHN FREELAND MD 95
RESIDENT VETERAN BOBST SAM WERNERSVILLE PA 98
RESIDENT SUB JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 96
RESIDENT JUNIOR TOBIN MATTHEW S UNITYVILLE PA 97
RESIDENT LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 98
OPEN CLASS AAA OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 98
OPEN CLASS AA SHYDA BRIAN S LEBANON PA 98
OPEN CLASS A BASSAN ANDREA A TORBAY NEWFOUNDLAN AP 96
OPEN CLASS B OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 95
OPEN CLASS C SHAFFER RICHARD W WINDBER PA 91
OPEN CLASS D PERREAULT DANIEL COTEAU DU LAC QUEBEC QU 88
OPEN SR. VETERAN STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 94
OPEN VETERAN MINJOCK JOHN MONONGAHELA PA 98
OPEN SUB JUNIOR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 92
OPEN JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 97
OPEN LADY BELLERIVE THERESA WATERTOWN CT 94
OPEN CHAIR SHOOTER DOYLE TIMOTHY J ERIE PA 83
         
EVENT #  9 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
July 26, 2009
Entries: 566
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION PERETIN JAKE F SIDMAN PA 97
RESIDENT RUNNER UP MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 97
RESIDENT 3RD PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 97
RESIDENT 4TH PLACE NEILSON JR DONALD OAKS PA 97
RESIDENT 5TH PLACE JONES DOUGLAS T WESCOSVILLE PA 97
RESIDENT 6TH PLACE DRUMHELLER EDWARD POTTSTOWN PA 97
RESIDENT 7TH PLACE OSTRANDER GERRY D LOCKE NY 97
RESIDENT 8TH PLACE FORESTER WILLIAM D TOWSON MD 97
RESIDENT 9TH PLACE GRIS DAN P BURLINGTON ON 96
RESIDENT 10TH PLACE WOMER URBAN R SKANEATELES NY 96
RESIDENT 11TH PLACE SRACIC JOHN M MAYTOWN PA 96
RESIDENT 12TH PLACE MCALINN ALARIC F ELMIRA NY 96
RESIDENT 13TH PLACE SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 95
RESIDENT 14TH PLACE RECLA JOSEPH N MAHONOY PLANE PA 95
RESIDENT 15TH PLACE LANDON CHRIS A POPLAR RIDGE NY 95
RESIDENT SR. VETERAN ELMORE JOHN FREELAND MD 94
RESIDENT VETERAN SCHAFFER SR DONALD LANGHORNE PA 94
RESIDENT SUB JUNIOR NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 97
RESIDENT JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 97
RESIDENT LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 94
NON RESIDENT CHAMPION BERKHOUS CHARLIE N HOUSTON TX 92
OPEN SR. VETERAN COBOSCO LEONARD STANHOPE NJ 92
OPEN VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 94
OPEN SUB JUNIOR ZAINO ALEX WESTBURY NY 93
OPEN JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 95
OPEN LADY BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 93
OPEN CHAIR SHOOTER ABBOTT JOHN R PENNSAUKEN NJ 92
         
HIGH ALL AROUND (HAA)
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 392
RESIDENT RUNNER UP MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 392
RESIDENT 3RD PLACE NEILSON JR DONALD OAKS PA 392
RESIDENT CLASS AAA SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 391
RESIDENT CLASS AA LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 388
RESIDENT CLASS A BASSAN ANDREA A TORBAY NEWFOUNDLAN AP 384
RESIDENT CLASS B FLEMING BERNARD R MANAHAWKIN NJ 371
RESIDENT CLASS C PRENDINGER JIM F BREININGSVILLE PA 372
RESIDENT CLASS D WEBER DAVID R SHOHOLA PA 353
RESIDENT SR. VETERAN ELMORE JOHN FREELAND MD 383
RESIDENT VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 388
RESIDENT SUB JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 379
RESIDENT JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 388
RESIDENT LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 388
NON RESIDENT CHAMPION BERKHOUS CHARLIE N HOUSTON TX 386
         
HIGH OVER ALL (HOA)
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 971
RESIDENT RUNNER UP BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 971
RESIDENT CLASS AAA NEILSON JR DONALD OAKS PA 969
RESIDENT CLASS AA KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 962
RESIDENT CLASS A PELLETIER SERGE CANADA QU 951
RESIDENT CLASS B IACONO BERNARDO BRONX NY 914
RESIDENT CLASS C PERREAULT DANIEL COTEAU DU LAC QUEB QU 919
RESIDENT CLASS D RUZEWSKI BERNARD J DEPEW NY 863
RESIDENT SR. VETERAN STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 947
RESIDENT VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 968
RESIDENT SUB JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 917
RESIDENT JUNIOR BOZART MATT W YORK PA 950
RESIDENT LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 970