19TH ANNUAL
 2009 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 15-17, 2009
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services
Photographs by Spancake Studio

2009 Keystone Open Trophy Winners By Event
Alphabetical List of All 2009 Keystone Open Winners
List of All 2009 Keystone Open Winners By State
Alphabetical List of Major Keystone Winners, 1991-2009
List of Major Keystone Winners By Event, 1991-2009
Alphabetical List of Roll Call Major Champions-2005-2009

 Shoot Highlights:

1. Phil Boinske wins his second Keystone Open doubles title, breaking 100x100 to win title. Phil also won in 2007 with perfect century. The only other shooter to win the title twice was Woody Doty back in 1995 and 1997. However, John Manetta holds the record with three titles, 1991, 1994 and 2001. 
...
2.  Robert Malmstedt wins Shriner's Handicap with 99x100 from 27 yards, finished 9th last year after a 94x100.
...
3. Chris Vendel won the "Shriner's Grand" option in shoot-off.  Michele Schaeffer won last year. 
...
4. David Schaeffer won the last two Keystone Open singles titles with perfect scores. This year his 199 won the AA award.
...
5. Brad Heath of Binghamton, NY won his second straight HOA title with 866x900. Last year his 860x900 was good enough for the title.  Brad also won the doubles title in 2002 with a 99x100. 
...
6. Charles Bennett of Sussex, NY won  5 sub-junior awards, than Sunday his 836X900 was good enough for the Class B award in the HOA. 
...
7.  Ralph Challingsworth of Kersey, PA won 5 senior vet awards including the HAA and HAA senior vet awards on Sunday.......... Ralph is just a great shooter.  
.
8.  All American Debbie Neilson Ohye walked away with 7 ladies awards including 4 of the 5 major women's awards, the singles, doubles, HAA and HOA.  
.
8.  Vet gunner Steve Hawkins of Alexandria, VA won 5 vet awards. Steve is a former 5 time All American, last making the team back in 2004.  
.
9. The PSSA awarded 185 trophies for this years Keystone Open. 
.
10. Grant Brining of Groton, MA won 7 sub-junior awards including the sub-junior HAA and HOA, along with the sub-junior singles, handicap and doubles titles. In 2008 Grant also won 7 awards. Grant is a 2009 All American.
.
11. Junior Matt Bozart of York, PA won 3 junior awards including the junior HAA plus the Class AA HOA. Last year Matt won seven junior awards.  Bozart is a 2009 All American and also captain of the 2009 Pennsylvania Junior All State Team.
 
12. Handicap champion Judge Stephen Lieberman is a Berks County judge, winning his first major trapshooting title. 
.
13. The PSSA threw 404,400 targets during the 8 event tournament, up from the weather plagued 284,000 last year. The 2007 Keystone Open trapped 466,200 targets for the eight events. The 2006 Open trapped 441,400 targets. The shoot record was established in 2005 when we threw 509,200 targets.
.
14 HAA Champion Michael Blaisdell of Keene, NH broke a 390x400 to win the title. It was his second HAA award. Back in 2005 Michael won the HAA with a 394x400. Robert Malmstedt (2001 and 2008) and Jerry Phillips (1995 and 1996) are the only other two time HAA winners.


Entries from 2002 to 2009
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1 Event 2 Event 3 Event 4 Event 5 Event 6 Event 7 Event 8 Targets
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

 

 
Phil Boinske Jr.
Blossburg, PA
Doubles Champion
Debbie Ohye
N Brunswick, NJ
Won 4 Ladies Major Awards
Ralph Challingsworth
Kersey, PA
Sr. Vet Doubles Champion
...
Michael Blaisdelll
Kenne, NH
Doubles AA Champion & HAA
Robert Malmstedt
Sommerville, NJ
Shirner's Hdcp. Champion
Adam Krzyzanowski
Warminster, PA
AA Champion, Class Doubles
...
     
Kristen Shyda
Wernersville, PA
May Handicap Champion
Jeffery Daubert
Shillington, PA
May Handicap Runner-Up
Skip Klinger
Lebanon, PA 
Singles Champion
...
     
 Judge Stephen Lieberman
Wyomissing, PA
Handicap Champion
 Bradley Heath
Binghamton, NY
HOA Champion
Chris Vendel
Rochester, NY
Shriner's Grand Option Winner
...
Grant Brining
Groton, MA
Won All 5 Major
Sub-Junior Awards
Charles Bennett
Sussex, NJ
Won 5 Sub-Junior and
Class B HOA
Matt Bozart
York, PA
Won 3 Junior Awards and
Class A HOA
.
Kim Dobson
Reading, PA
Ladies Handicap Champion

 

EVENT #  1 - MAY SINGLES
MAY 15, 2009
ENTRIES: 506
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 100
CLASS AA LASH GLENN  LOWBER PA 100
CLASS AA RU KNOEFERL BARNEY  ROCHESTER NY 100
CLASS A MORBETO J MAX PHILIPSBURG PA 100
CLASS A RU KLIKUS TODD  BEACH LAKE PA 100
CLASS B CURTIN JAMES  EGG HARBOR TWP NJ 100
CLASS B RU LIEBERMAN STEPHEN WYOMISSING PA 100
CLASS C WOOLFORD LLOYD  REISTERSTOWN MD 99
CLASS C RU HENNESSEY MICHAEL GILBERTSVILLE PA 98
CLASS D OSWALD ROBERT  GREENLAWN NY 99
CLASS D RU DALESSIO ANGELO  E HANOVER NJ 98
SR. VETERAN KOSTKAS JACK  TIDIOUTE PA 100
SR. VETERAN RU ALSIPPI JOE AVONMORE PA 100
VETERAN WEGER GERALD  HAVERFORD PA 100
VETERAN RU HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 99
SUB JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 98
SUB JUNIOR RU BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 98
JUNIOR DAVIS CODY  SHOHOLA PA 98
JUNIOR RU YEARSLEY JACOB  LANDENBERG PA 97
LADY BATEMAN KIM  SLIPPERY ROCK PA 100
LADY RU MILLER SONYA  ALBURTIS PA 100
 
EVENT #  2 - MAY HANDICAP
MAY 15, 2009
ENTRIES: 515
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION SHYDA KRISTEN  WERNERSVILLE PA 97
RUNNER UP DAUBERT JEFFREY  SHILLINGTON PA 96
3RD PLACE DULEY DONALD  UNION BRIDGE MD 96
4TH PLACE HARTLAUB KEVIN  GETTYSBURG PA 96
5TH PLACE CUCCI SERGIO  NUTLEY NJ 95
6TH PLACE EHASALU GARY  ENON VALLEY PA 95
7TH PLACE OLIN GARY  ALEXANDRIA VA 95
8TH PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 95
9TH PLACE DUDASH ERNEST  JOHNSTOWN PA 95
10TH PLACE BENOIT JOE ROME NY 95
SR. VETERAN SHEPHERD GARY  FACTORYVILLE PA 96
SR. VETERAN RU WAGNER CARL  DANSVILLE NY 96
VETERAN KLOBE BUCK MILTON PA 96
VETERAN RU HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 95
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 93
SUB JUNIOR RU BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 93
JUNIOR DAVIS CODY  SHOHOLA PA 96
JUNIOR RU JOHNSTON BEN  LINCOLN UNIVERSITY PA 94
LADY ROUGHT PHYLLIS  MONTROSE PA 96
LADY RU PATTERSON IRENE  ELKLAND PA 95
 
EVENT #  3 - DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP
MAY 15, 2009
ENTRIES: 306
Trophy Winner Town State Score
CLASS AA KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 100
CLASS AA RU HEATH BRADLEY  BINGHAMTON NY 100
CLASS A SCHAFFER JR DONALD RUSHLAND PA 97
CLASS A RU INVIDIATO MARC  BASKING RIDGE NJ 96
CLASS B KLIKUS TODD  BEACH LAKE PA 97
CLASS B RU MIRANDA KEITH  COMMACK NY 96
CLASS C BAKER SR GENE  NEW COLUMBIA PA 95
CLASS C RU BURKERT JERRY  DOVER DE 93
CLASS D DEMERLE RICK FREDERICKSBURG VA 87
CLASS D RU KLIKUS CARSON  BEACH LAKE PA 86
SR. VETERAN SANTELLI RICHARD  MARSHALL VA 95
SR. VETERAN RU CHALLINGSWORTH RALPH KERSEY PA 94
VETERAN HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 95
VETERAN RU BORASCIUS STANLEY SCHNECKSVILLE PA 95
SUB JUNIOR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 91
SUB JUNIOR RU BRINING GRANT GROTON MA 87
JUNIOR DAVIS CODY  SHOHOLA PA 95
JUNIOR RU BOZART MATT  YORK PA 93
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 97
LADY RU SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 96
EVENT #  4 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
MAY 16, 2009
ENTRIES: 606
Trophy Winner Town State Score
CLASS AA POE MICHAEL  BALTIMORE MD 100
CLASS AA RU OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 100
CLASS A MCALLISTER ROBERT WAYLAND NY 100
CLASS A RU BEAVER NORMAN E READING PA 100
CLASS B WAY TODD  MANLIUS NY 100
CLASS B RU SPAYD HENRY  FLEETWOOD PA 99
CLASS C A YIANNIS BEVERLY MA 97
CLASS C RU FRYMOYER JEFF  MCALISTERVILLE PA 96
CLASS D ARAGONA ANGELO MINEOLA NY 96
CLASS D RU SHYDA DORIS LEBANON PA 96
SR. VETERAN MLYNARZ ROBERT  LAKE HOPATCONG NJ 99
SR. VETERAN RU LARSON BILL DUKE CENTER PA 99
VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100
VETERAN RU RUHL WILBUR  ELIZABETHTOWN PA 100
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 99
SUB JUNIOR RU NUNES TYLER  SINKING SPRING PA 99
JUNIOR BOZART MATT  YORK PA 100
JUNIOR RU TOBIN MATTHEW  UNITYVILLE PA 99
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 99
LADY RU PASCOE BELINDA  NEW CASTLE PA 99
EVENT #  5 - SHRINER'S HANDICAP
MAY 16, 2009
ENTRIES: 542
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT  SOMERVILLE NJ 99
RUNNER UP SHADE LARRY  HAMBURG PA 98
3RD PLACE KABABIK SEAN TOWNSEND DE 97
4TH PLACE PRESSON GREGORY  SCHWENKSVILLE PA 96
5TH PLACE HOMAN JOHN  EDISON NJ 96
6TH PLACE OSTRANDER GERRY  LOCKE NY 96
7TH PLACE JONES DOUGLAS  WESCOSVILLE PA 96
8TH PLACE BARKER ROBERT  EARLVILLE NY 96
9TH PLACE MURRAY MARK  WAYNESBORO PA 96
10TH PLACE STORRING DAVID  FORT ERIE ON 96
SR. VETERAN DUDASH ERNEST  JOHNSTOWN PA 94
SR. VETERAN RU JANSON THOMAS  OCEAN CITY MD 93
VETERAN ANDREWLESKI ANTHON PASADENA MD 98
VETERAN RU HALE EDWARD  BRISTOL CT 95
SUB JUNIOR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 93
SUB JUNIOR RU KABABIK KIE  TOWNSEND DE 90
JUNIOR HANSEN TAYLOR  PITTSFIELD PA 97
JUNIOR RU MALLON JOHN  WANTAGE NJ 93
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 97
LADY RU BIRD ROBYN  NILES OH 96
EVENT #  6 - KEYSTONE DOUBLES
MAY 16, 2009
ENTRIES: 339
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 100
CLASS AA BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 99
CLASS AA RU KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 98
CLASS A INVIDIATO MARC  BASKING RIDGE NJ 96
CLASS A RU WILLIAMS STEVE  WAPWALLOPEN PA 95
CLASS B LECHLEITNER JAMES SELTZER PA 95
CLASS B RU CLARKE THOMAS  STOCKTON NJ 94
CLASS C TRIMMER LARRY  GLEN ROCK PA 94
CLASS C RU FASANO MARIO  NEW HAVEN CT 93
CLASS D LUCAS GEORGE  SAXONBURG PA 88
CLASS D RU PASMORE WARREN  DUNELLEN NJ 88
SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RALPH KERSEY PA 93
SR. VETERAN RU EDGREEN BRUCE  PORT ALLEGANY PA 93
VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 97
VETERAN RU HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 96
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 97
SUB JUNIOR RU BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 91
JUNIOR MALLON JOHN  WANTAGE NJ 97
JUNIOR RU DAVIS CODY  SHOHOLA PA 97
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 97
LADY RU SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 95
EVENT #  7 - KEYSTONE SINGLES
MAY 17, 2009
ENTRIES: 429
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION KLINGER SKIP  LEBANON PA 200
CLASS AA SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 199
CLASS AA RU HUBER STEVEN  ORWIGSBURG PA 199
CLASS A HYRSL JR JOHN  PIPERSVILLE PA 197
CLASS A RU STONER JAMES  COGAN STATION PA 196
CLASS B EMILIUS BRYAN  JENKINTOWN PA 194
CLASS B RU FASANO MARIO  NEW HAVEN CT 194
CLASS C WEAVER  JR DONALD  LEWISBURG PA 193
CLASS C RU KINSEY JACK  WERNERSVILLE PA 191
CLASS D JENNINGS MARCIA  SILVER SPRINGS NY 185
CLASS D RU BURROUGHS CHARLES SPRINGFIELD NJ 184
SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RALPH KERSEY PA 197
SR. VETERAN RU LEFEVER ROBERT  LANCASTER PA 196
VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 198
VETERAN RU HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 196
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 198
SUB JUNIOR RU VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 195
JUNIOR JOHNSTON BEN  LINCOLN UNIVERSITY PA 197
JUNIOR RU YEARSLEY JACOB  LANDENBERG PA 194
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 198
LADY RU BATEMAN KIM  SLIPPERY ROCK PA 196
EVENT #  8 - KEYSTONE HANDICAP
MAY 17, 2009
ENTRIES: 372
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION LIEBERMAN STEPHEN WYOMISSING PA 97
RUNNER UP LUCAS GEORGE  SAXONBURG PA 97
3RD PLACE RIEGNER RONALD  BECHTELSVILLE PA 97
4TH PLACE SIRK ROBERT  NOKESVILLE VA 96
5TH PLACE ZAPPACOSTA JAY  COATESVILLE PA 96
6TH PLACE SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 95
7TH PLACE KOSCELNAK FRANCIS MOSCOW PA 94
8TH PLACE PINTIRSCH MICHAEL BUTLER PA 94
9TH PLACE HAZLETT WM  SARVER PA 94
10TH PLACE KABABIK SEAN TOWNSEND DE 93
SR. VETERAN SURBER BLAIR  PALMYRA VA 95
SR. VETERAN RU MCKISSICK RAY  ELDERTON PA 91
VETERAN BELOTTI RICHARD GEORGETOWN DE 94
VETERAN RU MUSANTE LOUIS  MADISON CT 93
SUB JUNIOR KLIKUS CARSON  BEACH LAKE PA 89
SUB JUNIOR RU BRINING GRANT GROTON MA 88
JUNIOR HANSEN TAYLOR  PITTSFIELD PA 95
JUNIOR RU VANDINE JOHN  MUNCY PA 94
LADY DOBSON KIM  READING PA 89
LADY RU OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 89
HIGH ALL AROUND
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 390
CLASS AA SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 389
CLASS A HYRSL JR JOHN  PIPERSVILLE PA 380
CLASS B TRIMMER LARRY  GLEN ROCK PA 376
CLASS C WEAVER JR DONALD  LEWISBURG PA 375
CLASS D CLARKE JOSEPH  STOCKTON NJ 333
SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RALPH KERSEY PA 378
VETERAN OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 388
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 383
JUNIOR BOZART MATT  YORK PA 375
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 384
HIGH OVER ALL
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION HEATH BRADLEY BINGHAMTON NY 866
CLASS AA VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 863
CLASS A BOZART MATT YORK PA 845
CLASS B BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 836
CLASS C SHEPHERD GARY FACTORYVILLE PA 805
CLASS D KLIKUS CARSON BEACH LAKE PA 749
SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RALPH KERSEY PA 846
VETERAN HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 858
SUB JUNIOR BRINING GRANT GROTON MA 847
JUNIOR DAVIS CODY SHOHOLA PA 848
LADY OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 857

---------------------------------------------------------------------------------------

HONOR ROLL OF 2009 KEYSTONE OPEN CHAMPIONS

Trophy Winner Town State Score Event
CHAMPION OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 100 1: May Singles
CHAMPION SHYDA KRISTEN WERNERSVILLE PA 97 2: May Handicap
CLASS AA CHAMPION KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 100 3: Class Doubles
CLASS A   CHAMPION SCHAFFER JR DONALD RUSHLAND PA 97 3: Class Doubles
CLASS B   CHAMPION KLIKUS TODD BEACH LAKE PA 97 3: Class Doubles
CLASS C   CHAMPION BAKER SR GENE NEW COLUMBIA PA 95 3: Class Doubles
CLASS D   CHAMPION DEMERLE RICK FREDERICKSBURG VA 87 3: Class Doubles
CLASS AA CHAMPION POE MICHAEL BALTIMORE MD 100 4: Class Singles
CLASS A   CHAMPION MCALLISTER ROBERT WAYLAND NY 100 4: Class Singles
CLASS B   CHAMPION WAY TODD MANLIUS NY 100 4: Class Singles
CLASS C   CHAMPION A YIANNIS BEVERLY MA 97 4: Class Singles
CLASS D   CHAMPION ARAGONA ANGELO MINEOLA NY 96 4: Class Singles
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT SOMERVILLE NJ 99 5: Shriner's Handicap
CHAMPION BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 100 6: Doubles Championship
CHAMPION KLINGER SKIP LEBANON PA 200 7: Singles Championship
CHAMPION LIEBERMAN STEPHEN WYOMISSING PA 97 8: Handicap Championship
CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 390 HAA
CHAMPION HEATH BRADLEY BINGHAMTON NY 866 HOA
         

HONOR ROLL OF 2008 KEYSTONE OPEN CHAMPIONS

Trophy Winner Town State Score Event
CHAMPION VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100 1: May Singles
CHAMPION WATT ELLIOTT JOHNSTOWN PA 96 2: May Handicap
CLASS AA CHAMPION HEATH BRADLEY BINGHAMTON NY 99 3: Class Doubles
CLASS A   CHAMPION LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 94 3: Class Doubles
CLASS B   CHAMPION SCHAFFER JR DONALD RUSHLAND PA 96 3: Class Doubles
CLASS C   CHAMPION DIAS PAUL MARNOVILLE NY 92 3: Class Doubles
CLASS D   CHAMPION FAGA ROBERT WARREN PA 86 3: Class Doubles
CLASS AA CHAMPION FLINT JAMES BARKER NY 100 4: Class Singles
CLASS A   CHAMPION SIRK ROBERT NOKESVILLE VA 99 4: Class Singles
CLASS B   CHAMPION ROMIG DWIGHT MERTZTOWN PA 99 4: Class Singles
CLASS C   CHAMPION KEEFER EDWARD BERWICK PA 99 4: Class Singles
CLASS D   CHAMPION GULLOTTA SUSAN PLEASENTVILLE NY 95 4: Class Singles
CHAMPION MURRAY MARK WAYNESBORO PA 98 5: Shriner's Handicap
CHAMPION DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 100 6: Doubles Championship
CHAMPION SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 200 7: Singles Championship
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT SOMERVILLE NJ 96 8: Handicap Championship
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT SOMERVILLE NJ 391 HAA
CHAMPION HEATH BRADLEY BINGHAMTON NY 860 HOA
         

HONOR ROLL OF 2007 KEYSTONE OPEN CHAMPIONS

Trophy Winner Town State Score Event
CHAMPION HOOVER MICHAEL TYRONE PA 100 1: May Singles
CHAMPION ALDRIDGE JACK LANDENBERG PA 96 2: May Handicap
CLASS AA CHAMPION ETCHEN JOEL LIGONIER PA 98 3: Class Doubles
CLASS A   CHAMPION HESS REGIS BETHEL PK PA 96 3: Class Doubles
CLASS B   CHAMPION CATENA RONALD PELHAM MANOR NY 93 3: Class Doubles
CLASS C   CHAMPION KNOEFERL BERNARD ROCHESTER NY 90 3: Class Doubles
CLASS D   CHAMPION ELLIS JR HENRY GARDINER ME 86 3: Class Doubles
CLASS AA CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100 4: Class Singles
CLASS A   CHAMPION SNYDER DAVID MILFORD PA 100 4: Class Singles
CLASS B   CHAMPION KLIKUS TODD BEACH LAKE PA 98 4: Class Singles
CLASS C   CHAMPION MEYER GLADYS WEST KILL NY 96 4: Class Singles
CLASS D   CHAMPION DELUCIA ANTHONY GUILFORD CT 97 4: Class Singles
CHAMPION SEIBERT FRANK S BOUNDBROOK NJ 97 5: Shriner's Handicap
CHAMPION BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 100 6: Doubles Championship
CHAMPION SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 200 7: Singles Championship
CHAMPION HUBER JR LARRY BREINIGSVILLE PA 96 8: Handicap Championship
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 392 HAA
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 876 HOA
         

HONOR ROLL OF 2006 KEYSTONE OPEN CHAMPIONS

Trophy Winner Town State Score Event
CHAMPION WHITEHEAD MICHAEL BEAR DE 100 1: May Singles
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 96 2: May Handicap
CLASS AA CHAMPION PASCOE FRANK NEW CASTLE PA 99 3: Class Doubles
CLASS A   CHAMPION HAZLETT WM SARVER PA 98 3: Class Doubles
CLASS B   CHAMPION HULL JR RONALD CHAMBERSBURG PA 95 3: Class Doubles
CLASS C   CHAMPION MLYNARZ KENNETH LAKE HOPATCONG NJ 93 3: Class Doubles
CLASS D   CHAMPION STUTZ JOSEPH KULPMONT PA 92 3: Class Doubles
CLASS AA CHAMPION DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 100 4: Class Singles
CLASS A   CHAMPION HANDZUS ROBERT FEASTERVILLE PA 100 4: Class Singles
CLASS B   CHAMPION FASANO JR ATTILIO HAMDEN CT 99 4: Class Singles
CLASS C   CHAMPION BARNETT RICHARD KENHORST PA 98 4: Class Singles
CLASS D   CHAMPION RYNSTON JERRY SEA CLIFF NY 96 4: Class Singles
CHAMPION PRESTON JAMES DELANCO NJ 97 5: Shriner's Handicap
CHAMPION DUNCAN DOUGLAS GASPORT NY 98 6: Doubles Championship
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT SOMERVILLE NJ 199 7: Singles Championship
CHAMPION WOOLFORD LLOYD REISTERSTOWN MD 95 8: Handicap Championship
CHAMPION GRABOWSKI LARRY COLLEGEVILLE PA 382 HAA
CHAMPION PASCOE FRANK NEW CASTLE PA 849 HOA
         

HONOR ROLL OF 2005 KEYSTONE OPEN CHAMPIONS

Trophy Winner Town State Score Event
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100 1: May Singles
CHAMPION KIRSCH SHAWN WARREN PA 97 2: May Handicap
CLASS AA CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 100 3: Class Doubles
CLASS A   CHAMPION LANCASTER JUSTIN MONESSEN PA 96 3: Class Doubles
CLASS B   CHAMPION MIZIKOWSKI JOE WATTSBURG PA 97 3: Class Doubles
CLASS C   CHAMPION RAKOSKIE EDWARD ELYSBURG PA 94 3: Class Doubles
CLASS D   CHAMPION KAMBOURIS TANNERSVILLE PA 89 3: Class Doubles
CLASS AA CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK  NJ  100 4: Class Singles
CLASS A   CHAMPION HARTLAUB KEVIN GETTYSBURG  PA  100 4: Class Singles
CLASS B   CHAMPION SHICK MILO TREMONT  PA  99 4: Class Singles
CLASS C   CHAMPION DUDA ALENANDER HACKETTSTOWN  NJ  99 4: Class Singles
CLASS D   CHAMPION PLASSIO STACEY CHAMBERSBURG  PA  96 4: Class Singles
CHAMPION PFEIFER PHILIP LIVONIA NY 98 5: Shriner's Handicap
CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 100 6: Doubles Championship
CHAMPION FLOYD CLAY PORTSMOUTH VA 200 7: Singles Championship
CHAMPION HOLDREM JASON PHILLIPSBURG PA 97 8: Handicap Championship
CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 394 HAA
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 878 HOA