103rd Westy Hogans
September 11-14, 2009
Elysburg, PA

 

 

 

Kay Ohye
Double Champion

Debbie Ohye
Lady of America

 Raymond Lee
Singles Champion

.

 

 

Steve Huber
Singles Runner-up

Kay Hamilton-Bornman
Ladies Doubles Champion

Kim Bateman
Ladies Singles Champion

.

Matt Bozart
Handicap Runner-up

Ian Darroch
Junior Handicap Champion

Cord Kisthardt
Sub-Jr. HAA, Hdcp, Singles

.

John Allem
Vet HAA & HOA

Richard Hamilton
Chair Dbs. and HAA Champion

Sheldon Hostetter
Vet HAA & HOA

 
1909 Westy Hogans at Young's Ocean Pier in Atlantic City, NJ.
Click on photo for a close study enlargement.


Alphabetical List of Trophy Winners...2009 Westy Hogans
Trophy Winners Listed By State...2009 Westy Hogans
Alphabetical List of Trophy Winners, 2009, 2008, 2007, 2006
Trophy Winners By Event, 2009 Westy Hogans
All Westy Hogans Champions, 1907-2008

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services
Photos by Blue Dog Images and Spancake Studio
Research provided by Richard Hamilton

Past Westy Hogan Champions

Kay Ohye wins his 40th major Westy Hogans title with Doubles, HAA and HOA awards.
Ray Lee wins his second Hogans single title, winning in 2007 and 2009 with 200's.
Debbie Ohye wins her 8th Lady of America title.
Sheldon Hostetter wins 5 Vet awards including the HAA and HOA.

 

EVENT #  1 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
FRIDAY, SEPTEMBER 11, 2009
ENTRIES: 232
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CLASS AAA WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 99
CLASS AAA RUNNER UP HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 99
CLASS AAA 3RD PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 99
CLASS AA WINNER MOLINA FRANCISCO J NEWARK MD 100
CLASS AA RUNNER UP HARTLAUB KEVIN S GETTYSBURG PA 99
CLASS AA 3RD PLACE LASH GLENN E LOWBER PA 99
CLASS A WINNER CERRATO DOMINIC R MORRISTOWN NJ 98
CLASS A RUNNER UP COSTELLO WILLIAM BLOOMINGBURG NY 98
CLASS A 3RD PLACE DEMERLE RICK FREDERICKSBURG VA 98
CLASS B WINNER HAKOLA DAVID B WARRENTON VA 97
CLASS B RUNNER UP KAZEN CARL F REHOBOTH MA 97
CLASS B 3RD PLACE CAMPBELL AL DUNCANNON PA 96
CLASS C WINNER PENTRACK NANCY L JOHNSTOWN PA 96
CLASS C RUNNER UP SCHOENER NORMAN C HORSEHEADS NY 96
CLASS C 3RD PLACE LIMING DAVID MANAHAWKIN NJ 95
CLASS D WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 95
CLASS D RUNNER UP FURMAN JOHN M STOCKTON NJ 92
CLASS D 3RD PLACE KETLER GEORGE W GROVE CITY PA 92
SR. VETERAN WINNER SALKA THEODORE BUNOLA PA 99
SR. VETERAN RUNNER UP HARDICK CARL MILFORD PA 96
VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
VETERAN RUNNER UP HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 98
SUB JUNIOR WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 97
JUNIOR WINNER MALLON JOHN P WANTAGE NJ 100
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 97
         
EVENT #  2 - FRIDAY PRELIMINARY HANDICAP
FRIDAY, SEPTEMBER 11, 2009
ENTRIES: 257
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MARVIN CHRIS A NEW FAIRFIELD CT 96
RUNNER UP HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 94
18-21 YDS WINNER SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 91
22-23 YDS WINNER FORMA ANDY J ELMA NY 93
24-25 YDS WINNER BIKO CHARLES M SCOTT TWP PA 92
26-27 YDS WINNER SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 93
SR. VETERAN WINNER WYDRA LEONARD G HAWLEY PA 94
SR. VETERAN RUNNER UP SPIERING JR ANTON GREENSBORA MD 89
VETERAN WINNER SMITH LARRY W LATROBE PA 96
VETERAN RUNNER UP HUDSON THOMAS C MANCHESTER NY 93
SUB JUNIOR WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 89
JUNIOR WINNER KAIN JR JOSEPH W DORCHESTER MA 93
LADY WINNER MITCHELL FRANCES M STOTTVILLE NY 92
         
LADY OF AMERICA
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
LADY OF AMERICA CHAMPION OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 189
LADY OF AMERICA RU PENTRACK NANCY L JOHNSTOWN PA 184
         
EVENT #  3 - SINGLES  CHAMPIONSHIP
SATURDAY, SEPTEMBER 12, 2009
ENTRIES: 589
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION LEE RAYMOND N ODESSA FL 200
RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 200
CLASS AAA WINNER LANDON CHRIS A POPLAR RIDGE NY 199
CLASS AAA RUNNER UP MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 199
CLASS AAA 3RD PLACE KLINGER SKIP J LEBANON PA 199
CLASS AA WINNER FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 199
CLASS AA RUNNER UP HOFFMAN JAMES C JERSEY SHORE PA 198
CLASS AA 3RD PLACE FEEG DONALD A WOMELSDORF PA 198
CLASS A WINNER RAMSEY JR JAMES D IRONIA NJ 196
CLASS A RUNNER UP HUNTER E ALLAN NORTHAMPTON PA 196
CLASS A 3RD PLACE TOSTEN JR JOSEPH G CHAMBERSBURG PA 196
CLASS B WINNER BRIGHTBILL RAYMOND LEBANON PA 197
CLASS B RUNNER UP BUEL GALEN R WINSTED CT 197
CLASS B 3RD PLACE RAU PHILIP J MOUNT AIRY MD 195
CLASS C WINNER STEVENSON GEORGE J OXFORD NJ 197
CLASS C RUNNER UP BECK THOMAS M SUGAR GROVE PA 194
CLASS C 3RD PLACE KOONTZ NORMAN L READING PA 194
CLASS D WINNER RANCK TERRY R NORTHUMBERLAND PA 191
CLASS D RUNNER UP KOSS CHARLES L LARGO FL 186
CLASS D 3RD PLACE MACDONALD PHILIP E MISSISSAUGA ON 185
SR. VETERAN WINNER KOSTKAS JACK M TIDIOUTE PA 196
SR. VETERAN RUNNER UP MIKULSKI FRANK PLYMOUTH PA 196
VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 199
VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 198
SUB JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 198
JUNIOR WINNER DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 199
LADY WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 199
LADY RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 197
LADY 3RD PLACE HAYNES MICHELLE NORTHBORO MA 195
CHAIR SHOOTER ABBOTT JOHN R PENNSAUKEN NJ 193
         
EVENT #  4 - DOUBLES  CHAMPIONSHIP
SUNDAY, SEPTEMBER 12, 2009
ENTRIES: 421
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
RUNNER UP NEILSON JR DONALD OAKS PA 97
CLASS AAA WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 97
CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 96
CLASS AAA 3RD PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 96
CLASS AA WINNER GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 97
CLASS AA RUNNER UP SHYDA BRIAN S LEBANON PA 96
CLASS AA 3RD PLACE GRAUPP JEFFREY T READING PA 96
CLASS A WINNER EMERSON JR RAYMOND KENNETT SQUARE PA 97
CLASS A RUNNER UP LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 96
CLASS A 3RD PLACE LASH GLENN E LOWBER PA 95
CLASS B WINNER KUPETZ GEORGE C NEW RINGGOLD PA 94
CLASS B RUNNER UP LOUGHRAN MICHAEL J DOVER PA 93
CLASS B 3RD PLACE TOTH JR LOUIS J QUAKERTOWN PA 93
CLASS C WINNER FITCH STEVEN R CANTON PA 94
CLASS C RUNNER UP NAGLE CALVIN A WAPWALLOPEN PA 91
CLASS C 3RD PLACE DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 90
CLASS D WINNER VARANO TONY KULPMONT PA 92
CLASS D RUNNER UP RAU PHILIP J MOUNT AIRY MD 89
CLASS D 3RD PLACE BURKE SUSAN M CARLISLE PA 89
SR. VETERAN WINNER MLYNARZ ROBERT F LAKE HOPATCONG NJ 95
SR. VETERAN RUNNER UP ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 94
VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 97
VETERAN RUNNER UP HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 95
SUB JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 95
JUNIOR WINNER DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 94
LADY WINNER HAMILTON BORNMAN K OLEY PA 95
CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 86
         
EVENT #  5 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
SUNDAY, SEPTEMBER 12, 2009
ENTRIES: 601
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98
RUNNER UP BOZART MATT W YORK PA 97
18-21 YDS WINNER LANCASTER EARL E MONESSEN PA 96
18-21 YDS RUNNER UP REYNOLDS WALKER LANSING NY 95
18-21 YDS 3RD PLACE CUYLER CHRISTOPHER AMISSVILLE VA 94
22-23 YDS WINNER GOODMAN MIKE WILLIAMSPORT PA 94
22-23 YDS RUNNER UP BALDINO KENNETH G WINSLOW NJ 94
22-23 YDS 3RD PLACE DUBBLE DAVID E LEBANON PA 94
24-25 YDS WINNER MALLON JOHN P WANTAGE NJ 94
24-25 YDS RUNNER UP ARCHAMBEAULT ED R HUDSON MA 92
24-25 YDS 3RD PLACE GINTHER EDWARD W POTTSVILLE PA 92
26-27 YDS WINNER SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 96
26-27 YDS RUNNER UP PASCOE JOE M NEW CASTLE PA 95
26-27 YDS 3RD PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 95
SR. VETERAN WINNER BLACKBURN EDWARD MONTOURSVILLE PA 95
SR. VETERAN RUNNER UP ROBBINS DAVID MAURICETOWN NJ 94
VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 95
SUB JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 90
JUNIOR WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 95
LADY WINNER KOVACS JODY M MARLBORO NY 95
LADY RUNNER UP BELLERIVE THERESA WATERTOWN CT 92
LADY 3RD PLACE PENTRACK NANCY L JOHNSTOWN PA 92
CHAIR SHOOTER KENESKY FRANK E FRACKVILLE PA 88
         
ALL AROUND
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 395
SR. VETERAN WINNER ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 380
VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 390
SUB JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 373
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 382
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 381
CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 360
         
HIGH OVER ALL
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 581
SR. VETERAN WINNER SALVATE NUNZIO J GARRISON NY 514
VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 577
SUB JUNIOR WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 556
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 563
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 570