38th Annual
PENNSYLVANIA
GRAND TROPHY WINNERS
June 2-4, 2010
Elysburg, PA

 


1973 PA Grand "Car" Handicap event program. 


1973 PA Grand "Car" Handicap event program. 

 

 

John Allem
Six Sr. Vet Awards
Sr. Vet HAA

Robert Malmstedt
Class AA HOA & HAA
Four Awards

Robert Sproesser
Independence Handicap
Champion

..

   

Sheldon Hostetter
Independence Doubles
Champion

Brad Heath
PA Grand Singles,
HAA, HOA Champion

Urban Womer
Firecracker Handicap
Champion

...

 

 

 

Frank Pascoe
PA Grand Doubles
Champion

 Paul Brown
PA Grand Handicap
Champion

David Dubble
PA Grand Handicap
Third Place

...

Kim Bateman
PA Doubles Champion
Ladies Runner-up

Kate Schmidt
PA Grand Singles
Ladies Champion

Kie Kababik
PA Grand Sub Junior
Handicap, HAA

..    

Skip Klinger
PA Grand Handicaps
Trophies in All Three

Debbie Neilson Ohye
PA Grand HAA
Ladies Champion

Robert LeFever
PA Grand Singles
Sr. Vet Champion


Jere Andrus and Connie Livingston in  1973
PA Grand trap line wedding.

 

2009 PA Grand Winners
2008 PA Grand Winners
2007 PA Grand Winners
2006 PA Grand Winners
Past Champions

2010 Trophy List By Event

2010 Trophy List By State

Alphabetical List of 2010 Trophy Winners

Alphabetical List of 2009 Trophy Winners

Alphabetical List of 2008 Trophy Winners
Alphabetical List of 2007 Trophy Winners
Alphabetical List of 2006 Trophy Winners

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services.
Photographs property of the PSSA.
Notes and records provided by Richard Hamilton, PSSA and Trapshooting historian.
(Please report what you think may be historical errata.)

EVENT 1 INDEPENDENCESINGLES
7/2/2010  (Cloudless, mid 70's, perfect shooting day)
Entries: 427
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 100
CLASS AA HITCHCOCK BRAD MONTROSE PA 100
CLASS AA RU OTT LESTER R WILLIAMSPORT PA 100
CLASS A SLIKER CHUCK E CHESTER NJ 98
CLASS A RU PETERS CHRIS J HOPEWELL JCT NY 98
CLASS B MOIR JR GENE F BEACHWOOD NJ 98
CLASS B RU REX BRUCE S COPLAY PA 98
CLASS C FOX GUY D WALNUTPORT PA 98
CLASS C RU JACKSON RICHARD J CRANBERRY TWP PA 97
CLASS D TYSON JOHN R PORT CHARLOTTE FL 95
CLASS D RU JERMAKIAN ARMEN K ANDOVER NJ 95
SR. VET SALKA THEODORE BUNOLA PA 99
SR. VET RU HOOVER EARL F PRESTO PA 99
VET WALLACE TED OXFORD PA 99
VET RU OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 99
SUB JR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 96
SUB JR RU BOTHELO RYAN S TIVERTON RI 96
JUNIOR DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 98
JUNIOR RU SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 100
LADY RU ROUGHT PHYLLIS L MONTROSE PA 99

EVENT 2 INDEPENDENCE HANDICAP
7/2/2010  (Cloudless, mid 70's, perfect shooting day)
Entries: 413
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SPROESSER ROBERT A KUTZTOWN PA 97
RUNNER-UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 96
3RD PLACE WERTZ DAVID TYRONE PA 96
4TH PLACE LECHLEITNER JAMES SELTZER PA 96
5TH PLACE MOIR JR GENE F BEACHWOOD NJ 96
6TH PLACE HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 95
7TH PLACE KLINGER SKIP J LEBANON PA 95
8TH PLACE RISHEL TERRY L MILLVILLE PA 95
9TH PLACE MANNING JOHN BATH PA 95
10TH PLACE FOX GUY D WALNUTPORT PA 94
SR. VET ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 94
SR. VET RU RINGER CHARLES R ST THOMAS PA 94
VET POORE MIKE FAIRFIELD PA 95
VET RU ROHRBERG DICK ROCHESTER NY 94
SUB JR CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 93
SUB JR RU BOTHELO RYAN S TIVERTON RI 92
JUNIOR SNYDER JAKE PARKTON MD 96
JUNIOR RU ZADZORA DAKOTA J NORTHAMPTON PA 95
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 97
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 93

EVENT 3 INDEPENDENCE DOUBLES
7/2/2010  (Cloudless, mid 70's, perfect shooting day)
Entries: 234
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 99
CLASS AA HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 99
CLASS AA RU VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 98
CLASS A LIPETZ MICHAEL KENSINGTON CT 97
CLASS A RU KELLY GLENN A SINKING SPRING PA 96
CLASS B NYE JAMES S WICONISCO PA 97
CLASS B RU MLYNARZ KENNETH J LAKE HOPATCONG NJ 96
CLASS C SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 93
CLASS C RU BURDEN RICHARD S MATTITUCK NY 93
CLASS D REX BRUCE S COPLAY PA 90
CLASS D RU VANSELOUS MIKE EASTON PA 86
SR. VET ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 95
SR. VET RU MLYNARZ ROBERT F LAKE HOPATCONG NJ 95
VET MINJOCK JOHN MONONGAHELA PA 99
VET RU OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
SUB JR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 97
SUB JR RU SMITH DARREN ANDOVER NJ 86
JUNIOR DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 96
JUNIOR RU SLATER JUSTIN T PHELPS NY 93
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 94
LADY RU PASCOE BELINDA L NEW CASTLE PA 92

EVENT 4 PA GRAND SINGLES CHAMPIONSHIP
7/3/2010 (Cloudless again, low 80's, perfect shooting day)
Entries: 455
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 200
CLASS AA LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 199
CLASS AA RU KLINGER SKIP J LEBANON PA 199
CLASS A SLIKER CHUCK E CHESTER NJ 199
CLASS A RU MCKENNA WIL MENDENHALL PA 198
CLASS B HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 197
CLASS B RU REX BRUCE S COPLAY PA 195
CLASS C MARINACHE ALICIA BURLINGTON ON 195
CLASS C RU JOHNSON EDWIN L BAINBRIDGE NY 195
CLASS D KEERS RICHARD J DOWNINGTOWN PA 194
CLASS D RU KLIKUS CARSON J BEACH LAKE PA 193
SR. VET LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 200
SR. VET RU ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 199
VET HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 198
VET RU OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 197
SUB JR NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 198
SUB JR RU KABABIK KIE T TOWNSEND DE 195
JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 199
JUNIOR RU ST CLAIR DEVON L DANVILLE PA 198
LADY SCHMIDT KATE A DUBLIN PA 199
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 197

EVENT 5 PA FIRECRACKER HANDICAP
7/3/2010 (Cloudless again, low 80's, perfect shooting day)
Entries: 375
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION WOMER URBAN R SKANEATELES NY 97
RUNNER-UP TAYLOR EDWARD G BRIDGETON NJ 97
3RD PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 96
4TH PLACE MELITSKY JOHN D STEWARTSVILLE NJ 96
5TH PLACE PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 96
6TH PLACE NYE JAMES S WICONISCO PA 96
7TH PLACE SAUBLE TODD V MARTINSBURG WV 96
8TH PLACE SHALLENBERGER ROGE MCALISTERVILLE PA 95
9TH PLACE KLINGER SKIP J LEBANON PA 95
10TH PLACE KLIKUS TODD J BEACH LAKE PA 95
SR. VET SCHAEFFER SR CAREY CRESSONA PA 97
SR. VET RU MLYNARZ ROBERT F LAKE HOPATCONG NJ 94
VET POORE MIKE FAIRFIELD PA 93
VET RU SEIBERT FRANK S BOUNDBROOK NJ 93
SUB JR KABABIK KIE T TOWNSEND DE 96
SUB JR RU BOTHELO RYAN S TIVERTON RI 94
JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 95
JUNIOR RU SLATER JUSTIN T PHELPS NY 94
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 94
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 94

EVENT 6 PA GRAND DOUBLES CHAMPIONSHIP
7/4/2010 (Sunny, hot, 95 degrees)
Entries: 287
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 99
CLASS AA ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 99
CLASS AA RU HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98
CLASS A SIARKOWSKI DENNIS TARENTUM PA 98
CLASS A RU ESTES KENNY RAY PITTSGROVE NJ 98
CLASS B MLYNARZ KENNETH J LAKE HOPATCONG NJ 98
CLASS B RU NAGLE CALVIN A WAPWALLOPEN PA 95
CLASS C BIRD ROBYN M NILES OH 95
CLASS C RU WIEAND GARY W SCHNECKSVILLE PA 94
CLASS D RUTTAN JOHN E BELLEVILLE ON 92
CLASS D RU LUTZ JR SAMUEL T SCHNECKSVILLE PA 87
SR. VET AMEYE VIC WASH CROSSING PA 96
SR. VET RU ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 93
VET HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 99
VET RU HAZLETT WM W SARVER PA 95
SUB JR BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 94
SUB JR RU KABABIK KIE T TOWNSEND DE 91
JUNIOR VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 97
JUNIOR RU DAVIS CODY A SHOHOLA PA 94
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 96
LADY RU BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 96

EVENT 7 PA GRAND HANDICAP CHAMPIONSHIP
7/4/2010 (Sunny, hot, 95 degrees)
Entries: 379
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION BROWN PAUL D ADDISON NY 98
RUNNER-UP PETERS CHRIS J HOPEWELL JCT NY 97
3RD PLACE DUBBLE DAVID E LEBANON PA 97
4TH PLACE MELITSKY JOHN D STEWARTSVILLE NJ 97
5TH PLACE NYE JAMES S WICONISCO PA 96
6TH PLACE WELCH KEITH E FULTON NY 96
7TH PLACE SPROAT HENRY E SARVER PA 96
8TH PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 95
9TH PLACE KLINGER SKIP J LEBANON PA 95
10TH PLACE HUNTER E ALLAN NORTHAMPTON PA 95
SR. VET MLYNARZ ROBERT F LAKE HOPATCONG NJ 94
SR. VET RU ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 94
VET KORSAK TIMOTHY P BOYERTOWN PA 95
VET RU MACKANICH DAVID W FREELAND PA 94
SUB JR KABABIK KIE T TOWNSEND DE 95
SUB JR RU NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 94
JUNIOR MCFADDEN WILLIAM A NEW TRIPOLI PA 93
JUNIOR RU DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 93
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 96
LADY RU GINTHER LINDA S POTTSVILLE PA 94
HAA
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 393
CLASS AA MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 392
CLASS A SPROAT HENRY E SARVER PA 384
CLASS B REX BRUCE S COPLAY PA 377
CLASS C NAGLE CALVIN A WAPWALLOPEN PA 378
CLASS D KLIKUS CARSON J BEACH LAKE PA 362
SR. VET ALLEM JOHN E ZIONSVILLE PA 386
VET FITCH STEVEN R CANTON PA 383
SUB JR KABABIK KIE T TOWNSEND DE 381
JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 384
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 388

HOA
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 781
CLASS AA MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 778
CLASS A MLYNARZ ROBERT F LAKE HOPATCONG NJ 758
CLASS B PRENDINGER JIM F BREININGSVILLE PA 733
CLASS C WERTZ DAVID TYRONE PA 744
CLASS D CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 711