20TH ANNUAL
 2010 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 14-16, 2010
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services 

2010 Keystone Open Trophy Winners By Event
Alphabetical List of All 2010 Keystone Open Winners
List of All 2010 Keystone Open Winners By State
Alphabetical List of Major Keystone Winners, 1991-2009
List of Major Keystone Winners By Event, 1991-2009
Alphabetical List of Roll Call Major Champions-2005-2009

 Shoot Highlights:

1. Robert Malmstedt of Somerville, NJ won his second Keystone Open doubles title, breaking 98 x100 to win title. Bob also won in 2004 with perfect century. The only other shooters to win the title twice were Woody Doty in 1995 and 1997 and Phil Boinske in 2009 and 2007. However, John Manetta holds the record with three titles, 1991, 1994 and 2001. 
...
2.  Michael Pintirsch of Butler, PA won the Shiner's Handicap with 96x100. Last years winner, Robert Malmstadt finished third. 
...
3. Dominic Cerrato of New Jersey won the "Shriner's Grand." Chris Vendel won the "Shriner's Grand" option in 2009 while Michele Schaeffer won in 2008. 
...
4. PA Hall of Famer Joel Etchen of Ligonier won the Keystone Open Singles title with a wind blown 198x200. It was his first major title at the Keystone Open. Skip Klinger won in 2009 with a perfect score. David Schaeffer won the the singles titles in 2007 and 2008, also with perfect scores. Etchen's 198 was the lowest score to ever win the title.
...
5. Joel Etchen of Ligonier, PA won his first HOA title with 762x900. Joel also won the singles title, giving him two of the five major titles. They were his first and second major Keystone Open crowns. 
...
6. Cord Kisthardt of Hummelstown won  6 sub-junior awards, including the sub-junior singles, handicap, HOA and HAA titles. Junior Zake Johnson of Sugar Grove won 4 awards including the Class B HOA.
...
7.  Carl Wagner, a senior vet out of Dansville, NY, won his first Keystone handicap title. Back in 1999 Carl won the Keystone Open singles title. 
.
8.  All American Debbie Neilson Ohye walked away with 8 awards including the ladies handicap, HAA and HOA. She was the Class AA winner in the HAA and HOA events.
.
9. The PSSA awarded 167 trophies for this years Keystone Open. 
.
10. Junior Cody Davis of Shohola, PA won 6 junior awards including the junior HAA, HOA, singles and doubles. Last year Cody took home five junior awards including the singles and handicap. 
 
11. The PSSA threw 409,000 targets in 7 events, up by 4,600 targets last year when the tournament had 8 events. The shoot record was established in 2005 when we threw 509,200 targets.
.
12. HAA Champion David Schaeffer of Glyndon, MD broke a 386x400 to win the title. It was his first Keystone HAA award. He has won the singles twice.   

13.

Joseph N. Recla won the Class D Doubles runner up on Friday and Saturday and won the Class D Doubles champion on Sunday.  His brother Ian Recla won the Sub Junior Handicap runner up on Sunday and their father Joseph R. Recla won the 7th place handicap on Sunday.


Entries from 2002 to 2010
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 6
Dbs.
Event 7
Dbs.
Event 8
Hdcp.

Total
Targets

2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

 

     
Steve Huber
Orwigsburg, PA
May Singles Runner-up
Michael Pintirsch
Butler, PA
Shriner's Handicap Champ
Joel Etchen
Ligonier, PA
Singles & HOA Champion
...
     
Michelle Haynes
Morthboro, MA
Ladies Singles Champion
Cord Kisthardt
Hummelstown, PA
Su-Junior Singles Champion
Robert Malmstedt
Somerville, NJ
Doubles Champion
...
       
Stephanie Sandler
New Ringgold, PA
Ladies HAA and HOA Champion
Carl Wagner
Dansville, NY
Handicap Champion
Frank Pascoe
New Castle, PA 
May Singles & AA HAA Champion
...
      
 Louis Toth
Quakertown, PA
Class B Singles Champion
 David Shaeffer
Glyndon, MD
HAA Champion
Dominic Cerrato
Morristown, NJ
Shriner's Grand Option Winner
...
     
Debbie Ohye
N Brunswick, NJ
Won 7 trophies
John Cavalli
West Chester, PA
Handicap Runner-up
Cody Davis
Shohola, PA
Junior HAA and HOA Champion

---------------------------------------------------------------------------------------

EVENT #  1 - MAY SINGLES
Entries: 469
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 100
CLASS AA WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 100
CLASS AA RU KLINGER SKIP J LEBANON PA 100
CLASS A WINNER BITNER JAMES B JERSEY SHORE PA 100
CLASS A RU KAZILIONIS JOHN E PORTLAND ME 100
CLASS B WINNER GASOWSKI FRANK J PITTSBURGH PA 99
CLASS B RU OSWALD ROBERT M GREENLAWN NY 98
CLASS C WINNER SCHAEFFER MAHLON B TOWER CITY PA 98
CLASS C RU SCHAEFFER SR CAREY CRESSONA PA 96
CLASS D WINNER EMILIUS III CARL A HOLLAND PA 94
CLASS D RU MILLER THOMAS G BUNKER HILL WV 93
SR. VETERAN WINNER BERTOLINI JR RODY MADISON CT 99
SR. VETERAN RU WAGNER CARL E DANSVILLE NY 99
VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 99
VETERAN RU HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 99
SUB JUNIOR WINNER NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 100
SUB JUNIOR RU JOHNSON ZACK D SUGAR GROVE PA 99
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 99
JUNIOR RU BRINING GRANT GROTON MA 99
LADY WINNER HAYNES MICHELLE NORTHBORO MA 100
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 99
         
         
EVENT #  2 - SHRINER'S HANDICAP
Entries: 478
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION PINTIRSCH MICHAEL BUTLER PA 96
RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 96
3RD PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 95
4TH PLACE NOVOTNEY ROBERT M CARLISLE PA 95
5TH PLACE MARVIN CHRIS A NEW FAIRFIELD CT 95
6TH PLACE STAHL RAYMOND E WILLIAMSPORT PA 95
7TH PLACE ACCARDI VINCENT A WANTAGH NY 95
8TH PLACE VAZ VITALINO M FARMINGVILLE NY 94
9TH PLACE TRIMMER LARRY E GLEN ROCK PA 94
10TH PLACE ELLIS JR HENRY J GARDINER ME 94
SR. VETERAN WINNER DAVIS BRUCE D CORNING NY 95
SR. VETERAN RU PENSYL BOB ELYSBURG PA 93
VETERAN WINNER GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 95
VETERAN RU BELOTTI RICHARD GEORGETOWN DE 95
SUB JUNIOR WINNER JOHNSON ZACK D SUGAR GROVE PA 92
SUB JUNIOR RU NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 92
JUNIOR WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 95
JUNIOR RU KLAVER KEIL W ANDOVER NJ 95
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 93
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 93
         
         

Winner of the Shriner's "Grand" Option: Dominic Cerrato, Morristown, NJ

         
         
EVENT #  3 - MAY DOUBLES
Entries: 288
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 99
CLASS AA WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 99
CLASS AA RU BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
CLASS A WINNER WRIGHT GEORGE B CARNEYS POINT NJ 97
CLASS A RU SIRK ROBERT D NOKESVILLE VA 96
CLASS B WINNER HOFFMAN CLAYTON G MAINESBURG PA 92
CLASS B RU HAMILTON BORNMAN K OLEY PA 91
CLASS C WINNER RODAS SHANE M FARMINGTON NY 94
CLASS C RU DEAL ALAN D PETROLIA PA 92
CLASS D WINNER CAMPAGNA NINO PHILADELPHIA PA 87
CLASS D RU RECLA JOSEPH N MAHONOY PLANE PA 86
SR. VETERAN WINNER MCALLISTER H Y BUTLER PA 94
SR. VETERAN RU CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 91
VETERAN WINNER KNOEFERL BARNEY J ROCHESTER NY 96
VETERAN RU DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 94
SUB JUNIOR WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 91
SUB JUNIOR RU JOHNSON ZACK D SUGAR GROVE PA 86
JUNIOR WINNER RUPERT IAN J MUNCY PA 97
JUNIOR RU DAVIS CODY A SHOHOLA PA 96
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 94
LADY RU PASCOE BELINDA L NEW CASTLE PA 94
         
         
EVENT #  4 - SINGLES  CHAMPIONSHIP
Entries: 611
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 198
CLASS AA WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 198
CLASS AA RU DRUMHELLER EDWARD POTTSTOWN PA 197
CLASS A WINNER ZIMMERMAN GLENN A WESTBURY NY 195
CLASS A RU MONAGHAN PATRICK F WEATHERLY PA 195
CLASS B WINNER TOTH JR LOUIS J QUAKERTOWN PA 194
CLASS B RU RAIMO ALBERT C BLOOMFIELD NJ 193
CLASS C WINNER RIBEIRO MARCOS HOLTSVILLE NY 189
CLASS C RU VAZ VITALINO M FARMINGVILLE NY 188
CLASS D WINNER SANTEE BUDDY ALLENTOWN PA 185
CLASS D RU SLATER DEAN R PHELPS NY 185
SR. VETERAN WINNER COBOSCO LEONARD STANHOPE NJ 195
SR. VETERAN RU BERTOLINI JR RODY MADISON CT 194
VETERAN WINNER HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 196
VETERAN RU GIAQUINTO BENJAMIN EAST HAVEN CT 195
SUB JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 196
SUB JUNIOR RU NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 195
JUNIOR WINNER RODAS SHANE M FARMINGTON NY 193
JUNIOR RU VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 192
LADY WINNER HAYNES MICHELLE NORTHBORO MA 197
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 195
         
         
EVENT #  5 - SATURDAY PRELIMINARY DOUBLES
Entries: 361
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION KLINGER SKIP J LEBANON PA 98
CLASS AA WINNER SHYDA BRIAN S LEBANON PA 98
CLASS AA RU NEILSON JR DONALD OAKS PA 97
CLASS A WINNER KELLY GLENN A SINKING SPRING PA 95
CLASS A RU DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 94
CLASS B WINNER KNOEFERL BARNEY J ROCHESTER NY 92
CLASS B RU GLOVER HERMAN G RIXFORD PA 91
CLASS C WINNER DEMERLE RICK FREDERICKSBURG VA 91
CLASS C RU SAVOIA VICTOR P SUCCASUNNA NJ 91
CLASS D WINNER JOHNSON JR NORMAN NORTH SCITUATE RI 90
CLASS D RU RECLA JOSEPH N MAHONOY PLANE PA 88
SR. VETERAN WINNER CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 92
SR. VETERAN RU LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 90
VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 97
VETERAN RU OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 95
SUB JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 95
SUB JUNIOR RU KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 93
JUNIOR WINNER RUPERT IAN J MUNCY PA 98
JUNIOR RU DARHOWER DYLAN E MECHANICSBURG PA 93
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 96
LADY RU LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 94
         
         
EVENT #  6 - DOUBLES  CHAMPIONSHIP
Entries: 372
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 98
CLASS AA WINNER SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 97
CLASS AA RU JOHNSTON JAMES T BELLE VERNON PA 97
CLASS A WINNER DEAL BRANDON A PETROLIA PA 96
CLASS A RU EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 95
CLASS B WINNER BATEMAN BRUCE SLIPPERY ROCK PA 93
CLASS B RU LONG ROBERT W TOMS RIVER NJ 93
CLASS C WINNER SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 93
CLASS C RU RODAS SHANE M FARMINGTON NY 91
CLASS D WINNER RECLA JOSEPH N MAHONOY PLANE PA 90
CLASS D RU OWENS SUSAN M TIOGA PA 84
SR. VETERAN WINNER MEYERS JOSEPH D QUAKERTOWN PA 93
SR. VETERAN RU BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 93
VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 95
VETERAN RU PUMA JR ALEXANDER ATTICA NY 95
SUB JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 92
SUB JUNIOR RU KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 91
JUNIOR WINNER RUPERT IAN J MUNCY PA 93
JUNIOR RU DAVIS CODY A SHOHOLA PA 92
LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 97
LADY RU OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 93
         
         
EVENT #  7 - KEYSTONE HANDICAP
ENTRIES 521
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION WAGNER CARL E DANSVILLE NY 96
RUNNER UP CAVALLI JOHN JR WEST CHESTER PA 96
3RD PLACE SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 95
4TH PLACE GRANJA JOSE C MINEOLA NY 95
5TH PLACE BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 95
6TH PLACE SPROAT HENRY E SARVER PA 94
7TH PLACE RECLA JOSEPH R MAHANOY PLANE PA 94
8TH PLACE VAZ VITALINO M FARMINGVILLE NY 94
9TH PLACE ALDRIDGE JACK LANDENBERG PA 93
10TH PLACE PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 93
SR. VETERAN WINNER DETWEILER GERALD C PERKASIE PA 94
SR. VETERAN RU BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 93
VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 94
VETERAN RU GROOMS LESTER C SARVER PA 94
SUB JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 95
SUB JUNIOR RU RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
JUNIOR WINNER SAUBLE ALEC V MARTINSBURG WV 94
JUNIOR RU MCMAHON JOHN R SMITHMILL PA 90
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 95
LADY RU SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 93
         
         

HIGH ALL AROUND (HAA)

Trophy Winner Town State Score
CHAMPION SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 386
CLASS AA PASCOE FRANK NEW CASTLE PA 384
CLASS A SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 378
CLASS B SCHAFFER DANIEL J NEWTOWN PA 367
CLASS C PICZKO JOSEPH NORTH CHILI NY 354
CLASS D BURKE SUSAN M CARLISLE PA 345
SR. VETERAN BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 374
VETERAN HAZLETT WM W SARVER PA 381
SUB JUNIOR KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 382
JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 372
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 383
         
         

HIGH OVER ALL (HOA)

Trophy Winner Town State Score
CHAMPION ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 762
CLASS AA OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 760
CLASS A DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 738
CLASS B JOHNSON ZACK D SUGAR GROVE PA 722
CLASS C EZOLT THOMAS J GREENCASTLE PA 702
CLASS D SANTELLI RICHARD A MARSHALL VA 691
SR. VETERAN CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 737
VETERAN HAZLETT WM W SARVER PA 756
SUB JUNIOR KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 742
JUNIOR DAVIS CODY A SHOHOLA PA 755
LADY SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 761