2011 Eastern Zone Championships
Elysburg, PA

Scores courtesy of RJ Stuart Computer Services
Photographs courtesy of Spancake's Studio and Blue Dog Imaging
Historical information researched by Richard Hamilton

2012 Eastern Zone Shoot at NYSATA, Cicero, NY

     Well the hottest ATA Eastern Zone Shoot is now in the books. Thursday saw the thermometer rise to 103 but Friday was a historic day indeed. 106 degrees with a 131 degree heat index. The name should have been changed to the Sahara Open. Saturday and Sunday to temperature dropped to the mid 90's. It took a lady to show us all how to shoot in all this heat. Elizabeth Evering of Joppa, Maryland, shooting from 23.5 yards, smashed 100 straight to win the Handicap title. It was the 6th perfect score to win the Zone title. She became the third woman to wear the crown. Also on Sunday,

     Michael Blaisdell of Keene, NH broke the only perfect score in the doubles championship, with a field high 100x100. It was his first. Back in 2005 he and Brian Whalen locked up in a historic 575 target shoot-off for the zone singles title. Michael won that one also. On Saturday David Shaeffer Jr. of Glyndon, Maryland won his second straight singles crown with 200. He won over David Proper and Brad Heath. He became only the third shooter to defend his singles title. The last was Frank Little back in 1972 and 1973. Blaisdell won his second HAA title with 392, one better than Brad Heath while Chris Vendel won his third HOA title, ten targets more than Debbie Ohye Neilson, who finished second.

2011 Major Winners

Singles Champion David Schaffer Jr. Glyndon, MD 200
Women's Champion Stephanie Sandler New Ringgold, PA 199
Sr. Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 199
Vet Champion Sheldon Hostetter Lebanon, PA 199
Sub-Junior Eric Uhl St. Marys, PA 193
Junior Tyler Nunes Sinking Spring, PA 199
       
Handicap Champion Elizabeth Evering Joppa, MD 100
Women's Champion Lisa Long West Grove, PA 95
Sr. Vet Champion Ralph Challingsworth Kersey, PA 97
Vet Champion Peter Ducharme III Bangor, PA 97
Sub-Junior Brian Raab Newtown, CT 99
Junior Christopher Vendel Ontario, NY 95
       
Doubles Champion Michael Blaisdell Keene, NH 100
Women's Champion Stephanie Sandler New Ringgold, PA 98
Sr. Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 96
Vet Champion Sheldon Hostetter Lebanon, PA 98
Sub-Junior Brian Raab Newtown, CT 92
Junior Cord Kisthardt Hummelstown, PA 98
       
HAA Champion Michael Blaisdell Keen, NH 392
Women's Champion Stephanie Sandler New Ringgold, PA 389
Sr. Vet Champion Kay Ohye N Brunswick, NJ 388
Vet Champion Sheldon Hostetter Lebanon, PA 387
Sub-Junior Brian Raab Newtown, PA 379
Junior Justin Slater Phelps, NY 388 
       
HOA Champion Chris Vendel Rochester, NY 975
Women's Champion Stephanie Sandler New Ringgold, PA 966
Sr. Vet Champion Calvin Stinson Prospect Harbor, ME 935
Vet Champion Sheldon Hostetter Lebanon, PA 946
Sub-Junior Ian Recla Mahanoy Plane, PA 888
Junior Christopher Vendel Ontario, NY 955

 

2011 Eastern Zone Results by Event
2011 Eastern Zone Results Listed Alphabetically
2011 Eastern Zone Results Listed By State
Past Eastern Zone Champions, 1948-2011  
     
Chris Vendel
HOA Champion
Won Seven Awards
 Stephanie Sandler
Women's HOA and HAA
 Won Seven Awards
Todd Klikus
Class AA Champion
Class Championships
...
     
Glenn Lash
Preliminary Handicap
Champion
Charlie Herman
Class B Champion
Class Doubles
 Michael Blaisdell
HAA Champion
Double Champion
...
     
David Shaeffer Jr.
Singles Champion
Second
Consecutive
Calvin Stinson
Senior Vet HOA
Winner of Five Awards 
 Justin Slater
Junior HOA Champion
Winner of Five Awards
....

 Sheldon Hostetter
Vet Champion
HAA and HOA

Peter Ducharme III
Vet Winner
Handicap Championship
Christopher Vendel
Junior Winner
Handicap Championship
...Lisa Long
Class B Winner
High All Around (HAA)
.
Genevieve Davis
Class C Winner
High All Around (HAA) 
Debbie Ohye Neilson
Runner-up
High Over All (HOA)
Ian Racla
Sub-Junior HOA
Winner of Six Awards
Cord Kisthardt
Class AA Champion
HOA
Elizabeth Evering
Handicap Champion
100x100  23.5 Yards.
....
Cassie Hammond
Class AA Winner HAA
Lady Winner, Class 16's
Lee Marsh
Class D Winner
Singles Championship
Frank Pascoe
Runner-up
Doubles Championship

 

                 EVENT #  1 - DAVID SHAFFER JR SINGLES
July 21, 2011
ENTRIES: 348
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
CLASS AAA WINNER PROPER DAVID R DUNKIRK NY 100
CLASS AAA RUNNER UP NEILSON JR DONALD  AUDUBON PA 100
CLASS AA WINNER MIRANDA KEITH C COMMACK NY 100
CLASS AA RUNNER UP KISTHARDT CORD B  ONTARIO NY 100
CLASS A WINNER FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 99
CLASS A RUNNER UP JOHNSTON ROBERT M GASPORT NY 99
CLASS B WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 100
CLASS B RUNNER UP COOK LEROY C GREENFIELD TWP PA 99
CLASS C WINNER IADAROLA FRANK A E DOUGLAS MA 97
CLASS C RUNNER UP GEYER RICHARD K HELLERTOWN PA 96
CLASS D WINNER CONRAD KEVIN SCOTT CHANDLER AZ 97
CLASS D RUNNER UP CHAPARRO EDUARDO G MILLERSVILLE MD 94
SR. VETERAN STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 100
VETERAN WILLIAMS FRED E SUGAR NOTCH PA 100
SUB JUNIOR RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
JUNIOR NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 100
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 100
 
EVENT #  2 - CHRIS VENDEL HANDICAP
July 21, 2011
ENTRIES: 325
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION PENTECOST VI ALEXA CHAMPION PA 97
RUNNER UP SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 97
3RD PLACE FEDERICI JOHN N HARRISVILLE RI 97
4TH PLACE GRADY STEVEN M PLAISTOW NH 96
5TH PLACE HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 96
18-21YD WINNER JESSEE ROGER WESTMINSTER MD 94
22-23YD WINNER TOTH JR LOUIS J QUAKERTOWN PA 96
24-25YD WINNER COOPER FRANK H WINCHESTER VA 94
26-27YD WINNER SUTPHIN GARY W BRYANTOWN MD 95
SR. VETERAN PUCCI CESARE MONTREAL QU 96
VETERAN BORASCIUS STANLEY SCHNECKSVILLE PA 94
SUB JUNIOR SHYDA MAX WERNERSVILLE PA 89
JUNIOR SAUBLE ALEC V MARTINSBURG WV 95
LADY OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 94
 
EVENT #  3 - PETER TSEMENTZIS DOUBLES
July 21, 2011
ENTRIES: 251
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 99
RUNNER UP POLLAK AARON J S BURLINGTON VT 98
CLASS AAA WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 97
CLASS AA WINNER COLDWELL TROY S ST PHILLIPS NF AP 97
CLASS A WINNER SIRK ROBERT D NOKESVILLE VA 96
CLASS B WINNER IACONO BERNARDO BRONX NY 96
CLASS C WINNER GREB C JEAN BALTIMORE MD 94
CLASS D WINNER NATCHER DONNA R EBENSBURG PA 91
SR. VETERAN WINNER STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 93
VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 96
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 81
JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 96
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 98
 
EVENT #  4 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
July 22, 2011
ENTRIES: 467
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CLASS AAA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
RESIDENT CLASS AAA RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 100
RESIDENT CLASS AA WINNER KLIKUS TODD J BEACH LAKE PA 100
RESIDENT CLASS AA RUNNER UP TAYLOR EDWARD G BRIDGETON NJ 99
RESIDENT CLASS A WINNER ZIMMERMAN GLENN A WESTBURY NY 100
RESIDENT CLASS A RUNNER UP JUBIN MICHAEL H COVENTRY RI 100
RESIDENT CLASS B WINNER WERTZ DAVID TYRONE PA 99
RESIDENT CLASS B RUNNER UP GRANT PETER T RIVIERE DU LOUP QU 99
RESIDENT CLASS C WINNER BEAUCHESNE DONALD QUEBEC CANADA QU 100
RESIDENT CLASS C RUNNER UP ZMUDA JOSEPH M SEWICKLEY PA 97
RESIDENT CLASS D WINNER COOK JASON C CLARKS SUMMIT PA 98
RESIDENT CLASS D RUNNER UP HOLLINGSWORTH GABR FAYETTEVILLE PA 97
RESIDENT SR. VETERAN WINNER STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 99
RESIDENT VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 100
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 96
RESIDENT JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 100
RESIDENT LADY WINNER HAMMOND CASSIE SHARPSBURG MD 99
OPEN CLASS AAA WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 100
OPEN CLASS AA WINNER GALL GERALD P JOHNSTOWN PA 99
OPEN CLASS A WINNER PENTECOST IAN D CHAMPION PA 99
OPEN CLASS B WINNER TOTH JR LOUIS J QUAKERTOWN PA 99
OPEN CLASS C WINNER DAVIS GENEVIEVE J SHOHOLA PA 97
OPEN CLASS D WINNER ROSS JUSTIN M SPRING GROVE PA 96
OPEN SR. VETERAN WINNER POORE MIKE FAIRFIELD PA 99
OPEN VETERAN WINNER COOK LEROY C GREENFIELD TWP PA 100
OPEN SUB JUNIOR WINNER PERETIN JAKE F SIDMAN PA 96
OPEN JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 100
OPEN LADY WINNER STONE MICHELLE NORTHBORO MA 98
 
EVENT #  5 - FRIDAY PRELIMINARY HANDICAP
July 22, 2011
ENTRIES: 436
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION LASH GLENN E LOWBER PA 97
RESIDENT RUNNER UP GLEASON RANDALL D LEOMINSTER MA 97
RESIDENT 3RD PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97
RESIDENT 4TH PLACE PERREAULT DANIEL COTEAU DU LAC QU 97
RESIDENT 5TH PLACE SHAW PAUL COLLINGWOOD ON 96
RESIDENT 18-21YD WINNER JOHNSTON JUSTIN R GASPORT NY 96
RESIDENT 22-23YD WINNER COLANGELO ROBERT TORONTO ON 94
RESIDENT 24-25YD WINNER MILLS RICHARD LEHMAN PA 96
RESIDENT 26-27YD WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 95
RESIDENT SR. VETERAN WINNER HERMAN CHARLES D WHITEHALL PA 95
RESIDENT VETERAN WINNER PRESTIA JOE SPRING CITY PA 96
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER PERETIN JAKE F SIDMAN PA 92
RESIDENT JUNIOR WINNER BENNETT JR CHARLES SUSSEX NJ 94
RESIDENT LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 96
OPEN SR. VETERAN WINNER LINDNER JR BILL WEBSTER NY 93
OPEN VETERAN WINNER MCGLYNN VINCENT P ABINGTON PA 96
OPEN SUB JUNIOR WINNER PARKER TREVOR J MARCELLUS NY 91
OPEN JUNIOR WINNER PENTECOST IAN D CHAMPION PA 93
OPEN LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 95
 
EVENT #  6 - DOUBLES CLASS CHAMPIONSHIP
July 22, 2011
ENTRIES: 307
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CLASS AAA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 99
RESIDENT CLASS AAA RUNNER UP SHAW PAUL COLLINGWOOD ON 98
RESIDENT CLASS AA WINNER DEVAUX DENNIS EAST THETFORD VT 98
RESIDENT CLASS AA RUNNER UP SIRK ROBERT D NOKESVILLE VA 97
RESIDENT CLASS A WINNER TARTICK DANIEL M PENDLETON NY 96
RESIDENT CLASS A RUNNER UP ZMIYIWSKY BASIL P MISSISSAUGA ON 96
RESIDENT CLASS B WINNER HERMAN CHARLES D WHITEHALL PA 93
RESIDENT CLASS B RUNNER UP YASHIN STEPHEN W ASHLAND PA 92
RESIDENT CLASS C WINNER JUBIN MICHAEL H COVENTRY RI 95
RESIDENT CLASS C RUNNER UP KNOEFERL BARNEY J ROCHESTER NY 93
RESIDENT CLASS D WINNER SAUNDERS KEITH J PORT DOVER ON 91
RESIDENT CLASS D RUNNER UP COOK LEROY C GREENFIELD TWP PA 89
RESIDENT SR. VETERAN WINNER MCCORD MALCOLM A TYRONE PA 95
RESIDENT VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 97
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 85
RESIDENT JUNIOR WINNER VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 97
RESIDENT LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 97
OPEN CLASS AAA WINNER POLLAK AARON J S BURLINGTON VT 97
OPEN CLASS AA WINNER SHYDA BRIAN S LEBANON PA 96
OPEN CLASS A WINNER BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 95
OPEN CLASS B WINNER HARRISON BILL SHADYSIDE MD 92
OPEN CLASS C WINNER REX BRUCE S COPLAY PA 93
OPEN CLASS D WINNER JAMES BRIAN K BETHLEHAM PA 88
OPEN SR. VETERAN WINNER LINDNER JR BILL WEBSTER NY 95
OPEN VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 94
OPEN SUB JUNIOR WINNER PARKER TREVOR J MARCELLUS NY 85
OPEN JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 96
OPEN LADY WINNER OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 96
 
EVENT #  7 - SINGLES  CHAMPIONSHIP
July 23, 2011
ENTRIES: 557
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION SHAEFFER JR DAVID GLYNDON MD 200
RESIDENT RUNNER UP PROPER DAVID R DUNKIRK NY 200
RESIDENT CLASS AAA WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 200
RESIDENT CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 199
RESIDENT CLASS AA WINNER PAZ RUI G TRUMBULL CT 199
RESIDENT CLASS AA RUNNER UP COLDWELL TROY S ST PHILLIPS NF AP 199
RESIDENT CLASS A WINNER GRABOWSKI LARRY J COLLEGEVILLE PA 197
RESIDENT CLASS A RUNNER UP WAGNER CARL E DANSVILLE NY 197
RESIDENT CLASS B WINNER WASCHITZ MICHAEL MONTICELLO NY 199
RESIDENT CLASS B RUNNER UP LUCAS GEORGE E SAXONBURG PA 198
RESIDENT CLASS C WINNER BABIN GUY D WESTMINSTER MD 198
RESIDENT CLASS C RUNNER UP COOK JASON C CLARKS SUMMIT PA 196
RESIDENT CLASS D WINNER MARSH LEE E DANIELSVILLE PA 194
RESIDENT CLASS D RUNNER UP MURPHY PAUL D MILTON PA 193
RESIDENT SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 199
RESIDENT VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 199
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER UHL ERIC J ST MARYS PA 193
RESIDENT JUNIOR WINNER NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 199
RESIDENT LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 199
OPEN CLASS AAA WINNER NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 199
OPEN CLASS AA WINNER ZIMMERMAN GLENN A WESTBURY NY 199
OPEN CLASS A WINNER GINTHER EDWARD W POTTSVILLE PA 197
OPEN CLASS B WINNER GRADY STEVEN M PLAISTOW NH 196
OPEN CLASS C WINNER PERREAULT DANIEL COTEAU DU LAC QU 192
OPEN CLASS D WINNER GRUMBLY WILLIAM D SUMMIT NY 191
OPEN SR. VETERAN WINNER LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 198
OPEN VETERAN WINNER SUTTON STEVE E WEST RIVER MD 199
OPEN SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 191
OPEN JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 198
OPEN LADY WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 198
OPEN WHEELCHAIR WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 194
RESIDENT PARENT / CHILD PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 199
RESIDENT PARENT / CHILD PASCOE JOE M NEW CASTLE PA 199
RESIDENT HUSBAND / WIFE NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 199
RESIDENT HUSBAND / WIFE OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 197
 
EVENT #  8 - DOUBLES  CHAMPIONSHIP
July 24, 2011
ENTRIES: 398
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 100
RESIDENT RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 99
RESIDENT CLASS AAA WINNER POLLAK AARON J S BURLINGTON VT 99
RESIDENT CLASS AA WINNER SAMPAIO PAULO E BARRIE ON 97
RESIDENT CLASS A WINNER WESTON WILLIAM N BELLOWS FALLS VT 97
RESIDENT CLASS B WINNER LONG, LISA WEST GROVE PA 95
RESIDENT CLASS C WINNER DAVIS GARRET W GREENSBURG PA 94
RESIDENT CLASS D WINNER JAMES BRIAN K BETHLEHAM PA 97
RESIDENT SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 96
RESIDENT VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 98
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER RAAB BRIAN E NEWTOWN CT 92
RESIDENT JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 98
RESIDENT LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 98
OPEN CLASS AAA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97
OPEN CLASS AA WINNER WHALEN BRIAN BEMUS POINT NY 97
OPEN CLASS A WINNER IACONO BERNARDO BRONX NY 97
OPEN CLASS B WINNER HERBEIN PAUL READING PA 95
OPEN CLASS C WINNER CLEPPER BEN G FREEPORT PA 94
OPEN CLASS D WINNER CHAPARRO EDUARDO G MILLERSVILLE MD 91
OPEN SR. VETERAN WINNER STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 95
OPEN VETERAN WINNER MINJOCK JOHN MONONGAHELA PA 95
OPEN SUB JUNIOR WINNER CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 89
OPEN JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 97
OPEN LADY WINNER HAMMOND CASSIE SHARPSBURG MD 97
OPEN WHEELCHAIR WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 89
 
EVENT # 9 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
July 24, 2011
ENTRIES: 510
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION EVERING ELIZABETH JOPPA MD 100
RESIDENT RUNNER UP BOLDT WILLIAM ROCHESTER NY 97
RESIDENT 3RD PLACE HOFFMAN CLAYTON G MAINESBURG PA 97
RESIDENT 4TH PLACE GIGLIO MARK AUBURN MA 97
RESIDENT 5TH PLACE GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 96
RESIDENT 6TH PLACE HOFFMAN JAMES C JERSEY SHOE PA 96
RESIDENT 18-21YD WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 96
RESIDENT 22-23YD WINNER KOZEMKO PAUL A MOUNTAIN TOP PA 94
RESIDENT 24-25YD WINNER MLYNARZ KENNETH J LAKE HOPATCONG NJ 95
RESIDENT 26-27YD WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 96
RESIDENT SR. VETERAN WINNER CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 97
RESIDENT VETERAN WINNER DUCHARME III PETER BANGOR PA 97
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER RAAB BRIAN E NEWTOWN CT 99
RESIDENT JUNIOR WINNER VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 97
RESIDENT LADY WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 95
OPEN SR. VETERAN WINNER HEFELE THOMAS G ZIONVILLE PA 95
OPEN VETERAN WINNER BORASCIUS STANLEY SCHNECKSVILLE PA 94
OPEN SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 92
OPEN JUNIOR WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 97
OPEN LADY WINNER SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 95
OPEN WHEELCHAIR CHAMPION HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 91
 
HIGH ALL AROUND (HAA)
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 392
RESIDENT RUNNER UP HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 391
RESIDENT CLASS AAA WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 390
RESIDENT CLASS AA WINNER HAMMOND CASSIE SHARPSBURG MD 384
RESIDENT CLASS A WINNER GRABOWSKI LARRY J COLLEGEVILLE PA 383
RESIDENT CLASS B WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 377
RESIDENT CLASS C WINNER DAVIS GENEVIEVE J SHOHOLA PA 373
RESIDENT CLASS D WINNER BREIDEGAM CARL H MERTZTOWN PA 364
RESIDENT SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 388
RESIDENT VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 387
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER RAAB BRIAN E NEWTOWN CT 379
RESIDENT JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 388
RESIDENT LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 389
 
HIGH OVER ALL (HOA)
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
RESIDENT CHAMPION VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 975
RESIDENT RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR N BRUNSWICK NJ 965
RESIDENT CLASS AAA WINNER HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 963
RESIDENT CLASS AA WINNER KISTHARDT CORD B HUMMELSTOWN PA 950
RESIDENT CLASS A WINNER PENTECOST VI ALEXA CHAMPION PA 933
RESIDENT CLASS B WINNER PELLETIER SERGE CANADA QU 916
RESIDENT CLASS C WINNER ZMUDA JOSEPH M SEWICKLEY PA 917
RESIDENT CLASS D WINNER CHAPARRO EDUARDO G MILLERSVILLE MD 897
RESIDENT SR. VETERAN WINNER STINSON JR CALVIN PROSPECT HARBOR ME 935
RESIDENT VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 946
RESIDENT SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 888
RESIDENT JUNIOR WINNER VENDEL CHRISTOPHER ONTARIO NY 955
RESIDENT LADY WINNER SANDLER STEPHANIE NEW RINGGOLD PA 966