22nd ANNUAL
 2012 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 18-20, 2012
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services 

2012 Keystone Open Trophy Winners By Event
Alphabetical List of All 2012 Keystone Open Winners
List of All 2012 Keystone Open Winners By State

2011 Keystone Open Trophy Winners By Event
Alphabetical List of All 2011 Keystone Open Winners
List of All 2011 Keystone Open Winners By State

  Entries from 2002 to 2012
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 6
Dbs.
Event 7
Dbs.
Event 8
Hdcp.

Total
Targets

2012 510 504 330 589 no event 341 358 495 394,600
2011 489 461 299 483 no event 296 277 322 311,000
2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

 

      
Debbie Ohye
N Brunswick, NJ
Singles and HAA Champion
Frank Pascoe
New Castle, PA
 Winner of 5 Awards
 Justin Slater
Phelps, NY
 Champion May Doubles 99x100
...
     
 Jay Griesemer, Jay
Lansdale, PA
Handicap Champion
 Robert Lefever
Lancaster, PA
Sr. Vet HOA Champion
Shelton Hostetter
Lebanon, PA
Sr. Vet HAA 
...
        
 Mary Ann Caccciola
Bath, PA
Lady 2 Handicap Champion
Ian Darroch
Aliquippa, PA
 Junior Gold, HOA & Doubles
 Mike Latocha
Pompey, NY
Vet HOA Winner
...
       
  Ian Recla
Mahanoy Plane, PA
Sub-Junior HAA & HOA
 Francis Myers IV
Edinboro, PA
Doubles Champion 99x100 
  Ian Fleming
Manor, PA
Junior HAA
...
     
 Charles Bennett
Montrose, PA
Four Junior Awards
 John Cashman
Sunbury, PA
Class C HAA & HOA Winner
 Ronald Sutton
Owings, MD
Class AA HAA, 7th Place HDCP

---------------------------------------------------------------------------------------

EVENT #  1 - MAY SINGLES
May 18, 2012
ENTRIES 510
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 100
CLASS AA WINNER PROPER DAVID R DUNKIRK NY 100
CLASS AA RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 100
CLASS A WINNER GLOVER HERMAN G RIXFORD PA 100
CLASS A RUNNER UP WALKER BART J VENETIA PA 100
CLASS B WINNER EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 100
CLASS B RUNNER UP ROMANIA DOMINIC S CATAWISSA PA 99
CLASS C WINNER TURNER D DAVID KUTZTOWN PA 98
CLASS C RUNNER UP PETRUZZI JAMES PALM COAST FL 97
CLASS D WINNER CACCIOLA MARY ANN BATH PA 97
CLASS D RUNNER UP CRANDALL BENNETT E BURKE VA 96
SUB JUNIOR WINNER BURKE ADAM D MCCLELLANDTOWN PA 99
SUB JUNIOR RUNNER UP FOOSE TRAVIS D FLEETWOOD PA 99
JUNIOR WINNER MCMAHON JOHN R SMITHMILL PA 100
JUNIOR RUNNER UP MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 98
VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 99
VETERAN RUNNER UP SUTTON STEVE E WEST RIVER MD 99
SR. VETERAN WINNER BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 99
SR. VETERAN RUNNER UP LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 99
LADY WINNER ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 99
LADY RUNNER UP BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 99
         
         
EVENT #  2 - SHRINERS HANDICAP
May 18, 2012
ENTRIES 504
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION MILBERT RICHARD CRANBERRY TWP PA 98
RUNNER UP MCCOY JERRY TYRONE PA 98
3RD PLACE HORENBURG THOMAS A STATEN ISLAND NY 97
4TH PLACE FORESTER WILLIAM D TOWSON MD 97
5TH PLACE HOLLINGSWORTH GABR FAYETTEVILLE PA 96
6TH PLACE DOORLY BRENDAN P NAZARETH PA 95
7TH PLACE MURRAY MARK L WAYNESBORO PA 95
8TH PLACE BOZART MATT W YORK PA 95
9TH PLACE PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 95
10TH PLACE BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 95
SUB JUNIOR WINNER SHYDA MAX WERNERSVILLE PA 95
SUB JUNIOR RUNNER UP BURKE ADAM D MCCLELLANDTOWN PA 90
JUNIOR WINNER ZELINA JOSHUA N EDINBORO PA 96
JUNIOR RUNNER UP MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 93
VETERAN WINNER GIAQUINTO BENJAMIN EAST HAVEN CT 95
VETERAN RUNNER UP WRIGHT JAMES S UNADILLA NY 95
SR. VETERAN WINNER EZOLT THOMAS J GREENCASTLE PA 96
SR. VETERAN RUNNER UP HOOVER EARL F PRESTO PA 96
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 95
LADY RUNNER UP ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 94
SHRINERS "GRAND" OPTION IAN FLEMING MANER PA N/A
SHRINERS "GRAND" OPTION LEY SOLKOWSKI BURLINGTON CT N/A
         
         
EVENT #  3 - MAY DOUBLES
May 18, 2012
ENTRIES 330
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION SLATER JUSTIN T PHELPS NY 99
CLASS AA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 98
CLASS AA RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 98
CLASS A WINNER NATCHER WILLIAM A EBENSBURG PA 97
CLASS A RUNNER UP PROPER DAVID R DUNKIRK NY 96
CLASS B WINNER HINZ ALAN M W TOWNSEND MA 95
CLASS B RUNNER UP FEGELY BARRY QUAKERTOWN PA 94
CLASS C WINNER EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 93
CLASS C RUNNER UP NATCHER DONNA R EBENSBURG PA 91
CLASS D WINNER LONGO JOHN JAMESBURG NJ 93
CLASS D RUNNER UP ROBBINS EDWARD R PINE CITY NY 89
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP BURKE ADAM D MCCLELLANDTOWN PA 87
JUNIOR WINNER MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 96
JUNIOR RUNNER UP BENNETT JR CHARLES MONTROSE PA 95
VETERAN WINNER WRIGHT JAMES S UNADILLA NY 96
VETERAN RUNNER UP LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 96
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 97
SR. VETERAN RUNNER UP LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 94
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 98
LADY RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 93
         
         
EVENT #  4 - SINGLES CHAMPIONSHIP
May 19, 2012
ENTRIES 589
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 200
CLASS AA WINNER BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 199
CLASS AA RUNNER UP NYE JASON M READING PA 199
CLASS A WINNER SLIKER CHUCK E CHESTER NJ 198
CLASS A RUNNER UP MATOS ANTONIO CATA FARMINGVILLE NY 198
CLASS B WINNER CORDEIRO DINIZ J COLONIA NJ 196
CLASS B RUNNER UP DOBSON KIM S READING PA 195
CLASS C WINNER BOUCEK RAYMOND NEW RINGGOLD PA 195
CLASS C RUNNER UP GREEN DANIELLE R EVANS CITY PA 193
CLASS D WINNER HERBEIN JACK KUTZTOWN PA 190
CLASS D RUNNER UP JENKINS GEORGE N BANGOR PA 189
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 194
SUB JUNIOR RUNNER UP BURKE ADAM D MCCLELLANDTOWN PA 191
JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 200
JUNIOR RUNNER UP BENNETT JR CHARLES MONTROSE PA 199
JUNIOR GOLD WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 197
SUB VETERAN WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 198
VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 199
VETERAN RUNNER UP HAZELET DAVID T AMHERST NY 198
SR. VETERAN WINNER CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 199
SR. VETERAN RUNNER UP LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 198
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 199
LADY 1 RUNNER UP BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 196
LADY 2 WINNER HUDICK KAREN A MANHEIM PA 193
         
         
EVENT #  5 - PRELIMINARY DOUBLES
May 19, 2012
ENTRIES 341
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 100
CLASS AA WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 100
CLASS AA RUNNER UP ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 99
CLASS A WINNER LANDON CHRIS A POPLAR RIDGE NY 98
CLASS A RUNNER UP WOMER URBAN R SKANEATELES NY 97
CLASS B WINNER WHALEN JEFFREY A SHAMONG NJ 96
CLASS B RUNNER UP MORAN MICHAEL E DELEVAN NY 95
CLASS C WINNER KARWATSKE JR WILLI LEMONT FURANCE PA 94
CLASS C RUNNER UP HESS JR RICHARD L MECHANICSBURG PA 93
CLASS D WINNER JACKSON LOUIS R LANSING NY 91
CLASS D RUNNER UP ERTEL RAYMOND W ORLEANS MA 90
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 98
SUB JUNIOR RUNNER UP MILLS WILLIAM R HELLERTOWN PA 90
JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 99
JUNIOR RUNNER UP BENNETT JR CHARLES MONTROSE PA 98
VETERAN WINNER RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 96
VETERAN RUNNER UP SNYDER FRANK J MOHRSVILLE PA 95
SR. VETERAN WINNER LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 100
SR. VETERAN RUNNER UP BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 97
LADY WINNER OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 96
LADY RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 93
         
         
EVENT #  6 - DOUBLES CHAMPIONSHIP
May 20, 2012
ENTRIES 358
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 99
CLASS AA WINNER MANETTA II JOHN P BERWICK PA 98
CLASS AA RUNNER UP KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 98
CLASS A WINNER WOMER URBAN R SKANEATELES NY 98
CLASS A RUNNER UP NATCHER WILLIAM A EBENSBURG PA 98
CLASS B WINNER SAVOIA VICTOR P SUCCASUNNA NJ 96
CLASS B RUNNER UP GRIESEMER JAY C LANSDALE PA 95
CLASS C WINNER MELITSKY JOHN D STEWARTSVILLE NJ 96
CLASS C RUNNER UP MATOS ANTONIO CATA FARMINGVILLE NY 95
CLASS D WINNER ZELINA JOSHUA N EDINBORO PA 87
CLASS D RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 86
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP MILLS WILLIAM R HELLERTOWN PA 91
JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 97
JUNIOR RUNNER UP BENNETT JR CHARLES MONTROSE PA 95
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R SKANEATELES NY 98
VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 97
VETERAN RUNNER UP WAGNER ROBERT H PRATTSBURG NY 95
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 97
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 95
LADY 1 RUNNER UP NATCHER DONNA R EBENSBURG PA 93
LADY 2 WINNER DAVIS GENEVIEVE J SHOHOLA PA 92
         
         
EVENT #  7 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
May 20, 2012
ENTRIES 495
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION GRIESEMER JAY C LANSDALE PA 98
RUNNER UP WRIGHT GEORGE B CARNEYS POINT NJ 97
3RD PLACE RUI CARLOS HOLTSVILLE NY 97
4TH PLACE MILBERT RICHARD CRANBERRY TWP PA 97
5TH PLACE KOONS JR JAMES A HEGINS PA 96
6TH PLACE OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 96
7TH PLACE SUTTON RONALD L OWINGS MD 96
8TH PLACE BOINSKE SR PHILLIP BLOSSBURG PA 96
9TH PLACE EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 96
SUB JUNIOR WINNER SHYDA MAX WERNERSVILLE PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 88
JUNIOR WINNER FLEMING IAN J MANOR PA 97
JUNIOR RUNNER UP ZELINA JOSHUA N EDINBORO PA 94
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 93
SUB VETERAN WINNER OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 96
VETERAN WINNER MALONE BRUCE SMITHFIELD PA 97
VETERAN RUNNER UP BORNMAN JR EMERSON OLEY PA 96
SR. VETERAN WINNER RUTTAN JOHN E BELLEVILLE ON 96
SR. VETERAN RUNNER UP BLISH FRANK A SO WINDSOR CT 96
LADY 1 WINNER BROWN CATHERINE MIDDLETOWN DE 93
LADY 2 WINNER CACCIOLA MARY ANN BATH PA 93
         
         
HAA CHAMPIONSHIP
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION LOBO ANTONIO T EASTON CT 388
CLASS AA SUTTON RONALD L OWINGS MD 388
CLASS A MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 384
CLASS B OSWALD ROBERT M GREENLAWN NY 377
CLASS C CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 377
CLASS D LOMBARDI JOSEPH WHARTON NJ 361
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 370
JUNIOR WINNER FLEMING IAN J MANOR PA 388
JUNIOR GOLD WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 381
SUB VETERAN WINNER OLLOCK STEPHEN MAINESBURG PA 385
VETERAN WINNER WAGNER ROBERT H PRATTSBURG NY 387
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 387
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 386
LADY 2 WINNER SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 363
         
         
HOA CHAMPIONSHIP
Trophy Winner Town State Score
CHAMPION OHYE NEILSON DEBORAH N BRUNSWICK NJ 775
CLASS AA NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 768
CLASS A MYERS IV FRANCIS J EDINBORO PA 764
CLASS B EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 755
CLASS C CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 736
CLASS D VANSELOUS MIKE EASTON PA 679
SUB JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 747
JUNIOR WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 769
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 758
SUB VETERAN WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 768
VETERAN WINNER LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 764
SR. VETERAN WINNER LEFEVER ROBERT H LANCASTER PA 768
LADY 1 WINNER DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 739
LADY 2 WINNER PATTERSON IRENE B ELKLAND PA 701