105th Westy Hogans
September 7-9, 2012
Elysburg, PA

Photos by Blue Dog Images and Spancake Studio

  

  

 
 

Brandon Deal
Singles Champion

John Manetta II
Doubles Champion

 Kay Ohye
HAA & HOA Champion

..

  

  

 

George Wright
Handicap Champion

Richard Hess
Preliminary Handicap  

Edward Ginther
Challenge Winner

..

 

 

 

Larry Shade
Handicap Runner-up

Ken Darroch
Doubles Runner-up

Frank Pascoe
Singles Runner-up

..

 

 

William Hazlett
Vet HAA Winner

Bruce Edgrteen
Sr. Vet HAA Winner

Ian Recla
Junior
Doubles, HOA Champ.
 

 
1909 Westy Hogans at Young's Ocean Pier in Atlantic City, NJ.
Click on photo for a close study enlargement.


Alphabetical List of Trophy Winners...2012 Westy Hogans
Trophy Winners Listed By State...2012 Westy Hogans
Trophy Winners By Event, 2012 Westy Hogans
Past Westy Hogan Champions

 

Kay Ohye wins his 44th major Westy Hogans title with HAA and HOA awards.
Brandon Deal wins all singles events with 300x300.
Catherine Brown wins "Lady of America" for first time.

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services
Photos by Blue Dog Images and Spancake Studio
Research provided by Richard Hamilton

EVENT #  1 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
Entries: 492
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CLASS AAA WINNER DEAL BRANDON A PETROLIA PA 100
CLASS AAA RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 100
CLASS AAA 3RD PLACE KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 100
CLASS AA WINNER WRIGHT GEORGE B CARNEYS POINT NJ 100
CLASS AA RUNNER UP LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 100
CLASS AA 3RD PLACE ARCHAMBEAULT ED R HUDSON MA 100
CLASS A WINNER KOZAKIEWICZ WILLIA GREENSBURG PA 100
CLASS A RUNNER UP SPROAT HENRY E SARVER PA 99
CLASS A 3RD PLACE SHYDA RODNEY WERNERSVILLE PA 99
CLASS B WINNER OLECHNA LARRY C AFTON NY 100
CLASS B RUNNER UP HART THOMAS J SOUTHOLD NY 100
CLASS B 3RD PLACE HARRISON BILL SHADYSIDE MD 99
CLASS C WINNER MCGUIRE STEVE D PENNS PARK PA 98
CLASS C RUNNER UP HYDE ROBERT R IPSWICH MA 98
CLASS C 3RD PLACE BEAUSEJOUR REMI C STATEN ISLAND NY 98
CLASS D WINNER ROSELLO JAMES MEDFORD NY 100
CLASS D RUNNER UP HOWE JAMES V OWEGO NY 98
CLASS D 3RD PLACE BROWN BERNIE S CONOWINGO MD 98
SUB JUNIOR WINNER KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 94
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
VETERAN WINNER CORDELL DANIEL C GREENCASTLE PA 100
VETERAN RUNNER UP BIKO CHARLES M SCOTT TWP PA 100
SR. VETERAN WINNER BEZUBEK STANLEY J SOUTHAMPTON NY 100
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 99
LADY WINNER BROWN CATHERINE MIDDLETOWN DE 100
         
         
EVENT #  2 - FRIDAY PRELIMINARY HANDICAP
Entries: 492
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HESS JR RICHARD L MECHANICSBURG PA 98
RUNNER UP KNIPE ROY BATH PA 98
18-21 YDS WINNER BLACKBURN EDWARD MONTOURSVILLE PA 97
22-23 YDS WINNER FOX GUY D WALNUTPORT PA 97
24-25 YDS WINNER HAFEZ HANI WILTON CT 96
26-27 YDS WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 97
SUB JUNIOR WINNER --  NO ENTRY  --      
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 91
VETERAN WINNER SUTPHIN GARY W BRYANTOWN MD 97
VETERAN RUNNER UP DAWES HENRY J MARLBORO NY 97
SR. VETERAN WINNER KOSTKAS JACK M TIDIOUTE PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
LADY WINNER PATTERSON IRENE B ELKLAND PA 96
LADY OF AMERICA CHAMP. BROWN CATHERINE MIDDLETOWN DE 195
LADY OF AMERICA RU DOBSON KIM S READING PA 190
         
         
EVENT #  3 - SINGLES CHAMPIONSHIP
Entries: 398
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION DEAL BRANDON A PETROLIA PA 200
RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 199
CLASS AAA WINNER MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 199
CLASS AAA RUNNER UP HOOVER MICHAEL E TYRONE PA 198
CLASS AAA 3RD PLACE DAVIS GARRET W GREENSBURG PA 198
CLASS AA WINNER YARSEVICH JOHN S NORTHAMPTON PA 198
CLASS AA RUNNER UP PRESTIA JOE SPRING CITY PA 196
CLASS AA 3RD PLACE HAZLETT WM W SARVER PA 196
CLASS A WINNER ZMUDA JOSEPH M SEWICKLEY PA 198
CLASS A RUNNER UP HOLDREN SCOTT W PHILIPSBURG PA 197
CLASS A 3RD PLACE DOORLY BRENDAN P NAZARETH PA 196
CLASS B WINNER HALE EDWARD S BRISTOL CT 196
CLASS B RUNNER UP WERTZ DAVID TYRONE PA 195
CLASS B 3RD PLACE FANTANAROSA MICHAE KULPMONT PA 193
CLASS C WINNER SPANGLER MASON K CLARKS SUMMIT PA 196
CLASS C RUNNER UP HARTZELL KYLE N BREININGSVILLE PA 194
CLASS C 3RD PLACE WECHSLER JR RONALD SCHNECKSVILLE PA 194
CLASS D WINNER PALMER A CRIST CANTON PA 191
CLASS D RUNNER UP COOK JASON C CLARKS SUMMIT PA 190
CLASS D 3RD PLACE STRICKLAND JAMES W DRYDEN NY 189
SUB JUNIOR WINNER KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 183
JUNIOR WINNER WITT TUCKER W MT SAVAGE MD 197
VETERAN WINNER COOK LEROY C GREENFIELD TWP PA 198
VETERAN RUNNER UP HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 197
SR. VETERAN WINNER RESSLER JR ERNEST MOHNTON PA 197
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 197
LADY WINNER BROWN CATHERINE MIDDLETOWN DE 195
LADY RUNNER UP HUBER KELLEY A BREINIGSVILLE PA 195
LADY 3RD PLACE GINTHER LINDA S POTTSVILLE PA 194
CHAIR SHOOTER KENESKY FRANK E FRACKVILLE PA 163
         
         
EVENT #  4 - DOUBLES  CHAMPIONSHIP
Entries: 344
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MANETTA II JOHN P BERWICK PA 100
RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 99
CLASS AAA WINNER KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 98
CLASS AAA RUNNER UP SUTTON RONALD L OWINGS MD 96
CLASS AAA 3RD PLACE PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 92
CLASS AA WINNER BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 97
CLASS AA RUNNER UP DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 97
CLASS AA 3RD PLACE CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 97
CLASS A WINNER SLIMM JEFFREY S BLUE ANCHOR NJ 97
CLASS A RUNNER UP KOEFER ROBERT WHITEHALL PA 96
CLASS A 3RD PLACE SAEGER CURT W ALLENTOWN PA 96
CLASS B WINNER WADE MARK T GARWOOD NJ 99
CLASS B RUNNER UP HERBEIN PAUL H READING PA 95
CLASS B 3RD PLACE LANDON CHAD W GENOA NY 94
CLASS C WINNER DAVIS GARRET W GREENSBURG PA 97
CLASS C RUNNER UP CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 94
CLASS C 3RD PLACE MCGLYNN VINCENT P ABINGTON PA 94
CLASS D WINNER BROWN FOSTER P MIDDLETOWN DE 91
CLASS D RUNNER UP KALEITA PETER F NEW HAMPTON NY 91
CLASS D 3RD PLACE HUNTER E ALLAN NORTHAMPTON PA 90
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 74
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 95
VETERAN WINNER SUTTON STEVE E WEST RIVER MD 96
VETERAN RUNNER UP BOBST SAM WERNERSVILLE PA 96
SR. VETERAN WINNER BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 98
LADY WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 93
CHAIR SHOOTER --  NO ENTRY  --      
         
         
EVENT #  5 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
ENTRIES: 500
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION WRIGHT GEORGE B CARNEYS POINT NJ 99
RUNNER UP SHADE LARRY M HAMBURG PA 98
18-21 YDS WINNER GINTHER EDWARD W POTTSVILLE PA 98
18-21 YDS RUNNER UP KAZILIONIS JOHN E PORTLAND ME 97
18-21 YDS 3RD PLACE HILDENBRANDT RICHA BATH PA 96
22-23 YDS WINNER RIEDL LEONARD E CAZENOVIA NY 95
22-23 YDS RUNNER UP TERRITO MICHAEL SPRING MILLS PA 95
22-23 YDS 3RD PLACE GLADHILL R LARRY LITTLESTOWN PA 95
24-25 YDS WINNER BRADER DAVID L GREAT MEADOWS NJ 96
24-25 YDS RUNNER UP FISHER LYNN N TOPTON PA 95
24-25 YDS 3RD PLACE PEISCHLER CRAIG R SLATINGTON PA 95
26-27 YDS WINNER LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 96
26-27 YDS RUNNER UP MANETTA II JOHN P BERWICK PA 96
26-27 YDS 3RD PLACE BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 96
SUB JUNIOR WINNER HOOVER JACOB TYRONE PA 89
JUNIOR WINNER CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 96
VETERAN WINNER HUDSON THOMAS C MANCHESTER NY 98
VETERAN RUNNER UP JABS JACK A EAST GREENVILLE PA 95
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 97
SR. VETERAN RUNNER UP BREIDEGAM CARL H MERTZTOWN PA 96
LADY WINNER DOORLY CRIONA NAZARETH PA 99
LADY RUNNER UP BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 96
LADY 3RD PLACE ARNER MOTZKUS DIAN NEW TRIPOLI PA 95
CHAIR SHOOTER KENESKY FRANK E FRACKVILLE PA 85
CHALLENGE CUP WINNER GINTHER EDWARD W POTTSVILLE PA 195
         
         
HIGH OVER ALL
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 589
SUB JUNIOR WINNER --  NO ENTRY  --      
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 552
VETERAN WINNER BENOIT JOE ROME NY 568
SR. VETERAN WINNER BROWN JR CHARLES C KITTRELL NC 567
LADY WINNER BROWN CATHERINE MIDDLETOWN DE 568
         
         
ALL AROUND
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 392
SUB JUNIOR WINNER HOOVER JACOB TYRONE PA 336
JUNIOR WINNER WITT TUCKER W MT SAVAGE MD 384
VETERAN WINNER HAZLETT WM W SARVER PA 384
SR. VETERAN WINNER EDGREEN BRUCE K PORT ALLEGANY PA 379
LADY WINNER DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 376
CHAIR SHOOTER --  NO ENTRY  --