23rd ANNUAL
 2013 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 17-19, 2013
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services 

Alphabetical List of All 2013 Keystone Open Winners
List of All 2013 Keystone Open Winners By State

Alphabetical List of All 2012 Keystone Open Winners
List of All 2012 Keystone Open Winners By State

Alphabetical List of All 2011 Keystone Open Winners
List of All 2011 Keystone Open Winners By State

 All Past Keystone Winners

  Entries from 2002 to 2013
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 6
Dbs.
Event 7
Dbs.
Event 8
Hdcp.

Total
Targets

2013 488 481 314 561 no event 324 339 434 350,200
2012 510 504 330 589 no event 341 358 495 394,600
2011 489 461 299 483 no event 296 277 322 311,000
2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

 

      
Ian Recla
Mahonoy Plane, PA
Singles and HAA Champion
Won 7 Awards
Joseph Recla
Mahonoy Plane, PA
 HOA Champion
Won 7 Awards
 Debbie Ohye Neilson
Audubon, PA
 Won 8 Trophies
Including May Singles
...
     
 Dennis Poelcher
Pittsburgh, PA
Sub-Veteran Winner
Shriners Handicap
 Adam Krzyzanowski
Warminster, PA
May Doubles Champion
Robert Malmstedt
Summerville, NJ
Preliminary Doubles Champ. 
...
        
 Joel Etchen
Ligonier, PA
Doubles Champion
Edward Taylor
Bridgeton, NJ, PA
 Keystone Handicap Champion
 Donald Neilson
Audubon, PA
Class AA winner, HAA
...
       
  Chris Vendel
Rochester, NY
 Winner of 5 Awards
Class AA Champ. Doubles
 Ean Taylor
Bridgeton, NJ
Sub- Junior HAA and HOA
Won 7 Awards.  
  Lisa Long
West Grove, PA
Class A HAA
Winner of 4 Awards
...
     
 Donald Weaver Jr,
Lewisburg, PA
5th Place
Keystone Handicap
 Taylor Hansen
Pittsfield, PA
Lady 1 Champion
Keystone Handicap
 Jacob Hoover
Tyrone, PA
Class D HAA
Winner of 5 Awards

---------------------------------------------------------------------------------------

EVENT #  1 - MAY SINGLES

May 17, 2013
ENTRIES: 488
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 100
CLASS AA WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 100
CLASS AA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 99
CLASS A WINNER SAUBLE TODD V MARTINSBURG WV 100
CLASS A RUNNER UP WADE MARK T WESTFIELD NJ 99
CLASS B WINNER CORDELL DANIEL C GREENCASTLE PA 100
CLASS B RUNNER UP TOTH JR LOUIS J QUAKERTOWN PA 100
CLASS C WINNER OSWALD ROBERT M GREENLAWN NY 97
CLASS C RUNNER UP ROWLANDS MATTHEW J MACUNGIE PA 97
CLASS D WINNER NATALE JOSEPH PHOENIXVILLE PA 97
CLASS D RUNNER UP LANCASTER EARL E MONESSEN PA 96
SUB JUNIOR WINNER BUSA ERIC CRANBERRY TWP PA 97
SUB JUNIOR RUNNER UP WATSON GUNNAR G MARS PA 97
JUNIOR WINNER WITT TUCKER W MT SAVAGE MD 97
JUNIOR RUNNER UP NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 97
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 99
SUB VETERAN WINNER BURDEN RICHARD S MATTITUCK NY 100
SUB VETERAN RUNNER UP PATCHELL JOHN R NEW CASTLE DE 100
VETERAN WINNER CASTELLANO ANTHONY STATEN ISLAND NY 100
VETERAN RUNNER UP GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 99
SR. VETERAN WINNER LONG ROBERT W TOMS RIVER NJ 99
SR. VETERAN RUNNER UP STANKAN JOHN J BEDFORD PA 99
LADY 1 WINNER SANDLER STEPHANIE AUBURN PA 99
LADY 1 RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 96
LADY 2 WINNER OWENS SUSAN M TIOGA PA 97
LADY 2 RUNNER UP BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 97
 
EVENT #  2 - SHRINERS HANDICAP
May 17, 2013
ENTRIES: 481
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION RANELLI VINCENT A FANWOOD NJ 99
RUNNER UP ROWLANDS MATTHEW J MACUNGIE PA 97
3RD PLACE TARTICK DANIEL M PENDLETON NY 95
4TH PLACE HULL JR RONALD E CHAMBERSBURG PA 95
5TH PLACE BURDEN RICHARD S MATTITUCK NY 95
6TH PLACE JULIANO NICK D PERKASIE PA 95
7TH PLACE STONER JAMES W COGAN STATION PA 95
8TH PLACE PARSON RANDY SHIPPENSBURG PA 95
9TH PLACE HOOVER MARK D YORK PA 95
10TH PLACE HUBER JR LARRY E BREINIGSVILLE PA 94
SUB JUNIOR WINNER KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 96
SUB JUNIOR RUNNER UP TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 92
JUNIOR WINNER LOMBARDI JOSEPH WHARTON NJ 95
JUNIOR RUNNER UP RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 92
JUNIOR GOLD WINNER ROBBINS ZACCHEUS V PINE CITY NY 94
SUB VETERAN WINNER POELCHER DENNIS M PITTSBURGH PA 97
SUB VETERAN RUNNER UP MORAN MICHAEL E DELEVAN NY 96
VETERAN WINNER HEMLY GARY T PAINTED POST NY 96
VETERAN RUNNER UP BURKERT JERRY L DOVER DE 95
SR. VETERAN WINNER BELOTTI RICHARD GEORGETOWN DE 96
SR. VETERAN RUNNER UP CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 96
LADY 1 WINNER KERN CONNIE MERTZTOWN PA 93
LADY 1 RUNNER UP BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 92
LADY 2 WINNER HUDICK KAREN A MANHEIM PA 95
LADY 2 RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 92
SHRINERS GRAND OPTION BURTON RICHARD MATTITUCK NY N/A
SHRINERS GRAND OPTION PETITTO SCOTT BURKE VA N/A
 
EVENT #  3 - MAY DOUBLES
May 17, 2013
ENTRIES: 314
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 99
CLASS AA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 99
CLASS AA RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 97
CLASS A WINNER WHEELER JOSEPH R WETHERSFIELD CT 96
CLASS A RUNNER UP JONES DOUGLAS T WESCOSVILLE PA 96
CLASS B WINNER BOTTEGAL LOUIS D AVONMORE PA 95
CLASS B RUNNER UP SLIKER TERRY L DINGMANS FERRY PA 95
CLASS C WINNER SADUE DONALD J GOUVERNEUR NY 94
CLASS C RUNNER UP KREISL JR WAYNE H HAZLETON PA 92
CLASS D WINNER BELOTTI RICHARD GEORGETOWN DE 86
CLASS D RUNNER UP ARMITAGE JAMES TYNGSBORO MA 86
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 84
SUB JUNIOR RUNNER UP HOOVER JACOB M TYRONE PA 78
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 95
JUNIOR RUNNER UP FLEMING IAN J MANOR PA 92
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 97
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
SUB VETERAN RUNNER UP FEGELY BARRY QUAKERTOWN PA 96
VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 97
VETERAN RUNNER UP HAZLETT WM W SARVER PA 94
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 95
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 94
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 97
LADY 1 RUNNER UP SANDLER STEPHANIE AUBURN PA 97
LADY 2 WINNER PASCOE BELINDA L NEW CASTLE PA 92
LADY 2 RUNNER UP PATTERSON IRENE B ELKLAND PA 89
 
EVENT #  4 - SINGLES CHAMPIONSHIP
May 18, 2013
ENTRIES: 561
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 200
CLASS AA WINNER MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 200
CLASS AA RUNNER UP BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 200
CLASS A WINNER RUI CARLOS HOLTSVILLE NY 198
CLASS A RUNNER UP GAINER FRED BRADFORD PA 198
CLASS C WINNER WIEAND GARY W SCHNECKSVILLE PA 196
CLASS C RUNNER-UP HUDICK MICHAEL A MANHEIM PA 195
CLASS C WINNER BUGGENHAGEN RONALD FRANKFORD DE 192
CLASS C RUNNER UP DREXEL JIM BERLIN NJ 192
CLASS D WINNER HOOVER JACOB M TYRONE PA 192
CLASS D RUNNER UP HOOVER EARL F PRESTO PA 191
SUB JUNIOR WINNER CARUSO DOMENIC W ASHLAND PA 196
SUB JUNIOR RUNNER UP WATSON GUNNAR G MARS PA 196
JUNIOR WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 197
JUNIOR RUNNER UP NUNES TYLER A SINKING SPRING PA 197
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 199
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 199
SUB VETERAN RUNNER UP LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 199
VETERAN WINNER MACEWICZ JOSEPH L N SYRACUSE NY 199
VETERAN RUNNER UP GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 199
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 199
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 198
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 199
LADY 1 RUNNER UP ARNER MOTZKUS DIAN NEW TRIPOLI PA 198
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 197
LADY 2 RUNNER UP EVERING ELIZABETH JOPPA MD 193
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 194
 
EVENT #  5 - PRELIMINARY DOUBLES
May 18, 2013
ENTRIES: 324
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 99
CLASS AA WINNER ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 97
CLASS AA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 97
CLASS A WINNER CLARKE THOMAS M STOCKTON NJ 96
CLASS A RUNNER UP WALKER BART J VENETIA PA 96
CLASS B WINNER KELLEY STEVEN F EXETER RI 94
CLASS B RUNNER UP FLEMING IAN J MANOR PA 94
CLASS C WINNER BURKERT JERRY L DOVER DE 94
CLASS C RUNNER UP OSTRANDER GERRY D LOCKE NY 94
CLASS D WINNER RAY KRIS J KIMBERTON PA 93
CLASS D RUNNER UP NOFTZ WAYNE R PITTSBURGH PA 90
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 84
SUB JUNIOR RUNNER UP HOOVER JACOB M TYRONE PA 80
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 96
JUNIOR RUNNER UP KLINE DYLAN PORT DEPOSIT MD 95
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 96
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
SUB VETERAN RUNNER UP INVIDIATO MARC C BASKING RIDGE NJ 97
VETERAN WINNER GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 96
VETERAN RUNNER UP MIZIKOWSKI JOE WATTSBURG PA 94
SR. VETERAN WINNER BELCHER III ROY H WILLIAMSPORT PA 99
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 96
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 96
LADY 1 RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 95
LADY 2 WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 91
LADY 2 RUNNER UP BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 89
 
EVENT #  6 - DOUBLES CHAMPIONSHIP
May 19, 2013
ENTRIES: 339
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 99
CLASS AA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 98
CLASS AA RUNNER UP RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 97
CLASS A WINNER MILLER STEVEN D BEDFORD PA 97
CLASS A RUNNER UP GRIESEMER JAY C LANSDALE PA 96
CLASS B WINNER PETITTO SCOTT M BURKE VA 97
CLASS B RUNNER UP LANDON CHAD W GENOA NY 95
CLASS C WINNER ROMANIA DOMINIC S CATAWISSA PA 94
CLASS C RUNNER UP BOLDT WILLIAM WEST HENRIETTA NY 94
CLASS D WINNER DUBBLE DAVID E LEBANON PA 86
CLASS D RUNNER UP FINKENBINDER ROBER NEWVILLE PA 85
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 84
SUB JUNIOR RUNNER UP HOOVER JACOB M TYRONE PA 82
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 99
JUNIOR RUNNER UP KABABIK KIE T TOWNSEND DE 95
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 96
SUB VETERAN RUNNER UP TARTICK DANIEL M PENDLETON NY 96
VETERAN WINNER GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 97
VETERAN RUNNER UP WELCH KEITH E BATH NY 96
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 98
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 97
LADY 1 RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 96
LADY 2 WINNER DAVIS GENEVIEVE J SHOHOLA PA 95
LADY 2 RUNNER UP LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 88
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 77
 
EVENT #  7 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
May 19, 2013
ENTRIES: 434
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION TAYLOR EDWARD G BRIDGETON NJ 98
RUNNER UP MATOS ANTONIO CATA FARMINGVILLE NY 98
3RD PLACE NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 98
4TH PLACE PALMER A CRIST CANTON PA 98
5TH PLACE WEAVER DONALD JR LEWISBURG PA 97
6TH PLACE CORDELL DANIEL C GREENCASTLE PA 97
7TH PLACE RUI CARLOS HOLTSVILLE NY 97
8TH PLACE JAMES BRIAN K BETHLEHAM PA 96
9TH PLACE GOMMER MERLE E HANOVER TWP PA 96
10TH PLACE HYRSL JR JOHN W OTTSVILLE PA 95
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 94
SUB JUNIOR RUNNER UP KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 92
JUNIOR WINNER WITT TUCKER W MT SAVAGE MD 97
JUNIOR RUNNER UP CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 93
JUNIOR GOLD WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 96
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
SUB VETERAN RUNNER UP WADE MARK T WESTFIELD NJ 95
VETERAN WINNER MACEWICZ JOSEPH L N SYRACUSE NY 95
VETERAN RUNNER UP CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 95
SR. VETERAN WINNER CHALLINGSWORTH RAL KERSEY PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP PENSYL BOB ELYSBURG PA 94
LADY 1 WINNER HANSEN TAYLOR N PITTSFIELD PA 97
LADY 1 RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 95
LADY 2 WINNER OWENS SUSAN M TIOGA PA 96
LADY 2 RUNNER UP GREB C JEAN BALTIMORE MD 95
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 88
 

HIGH ALL AROUND (HAA)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 392
CLASS AA NEILSON JR DONALD AUDUBON PA 392
CLASS A PETITTO SCOTT M BURKE VA 386
CLASS B HYRSL JR JOHN W OTTSVILLE PA 381
CLASS C CARNEY DENNIS J NEW HOPE PA 371
CLASS D HOOVER JACOB M TYRONE PA 362
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 362
JUNIOR WINNER WITT TUCKER W MT SAVAGE MD 386
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 390
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 392
VETERAN WINNER WELCH KEITH E BATH NY 387
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 388
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 391
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 373
 

HIGH OVER ALL (HOA)

TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 775
CLASS AA VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 773
CLASS A LONG LISA A WEST GROVE PA 755
CLASS B BURKERT JERRY L DOVER DE 746
CLASS C CARNEY DENNIS J NEW HOPE PA 738
CLASS D FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 740
SUB JUNIOR WINNER TAYLOR EAN BRIDGETON NJ 712
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 770
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 757
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 774
VETERAN WINNER GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 751
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY N BRUNSWICK NJ 769
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 773
LADY 2 WINNER OWENS SUSAN M TIOGA PA 729