106th Westy Hogans
September 6-8, 2013
Elysburg, PA

The 106th Westy Hogans was a huge success. ATA shooters from 19 states shot at 314,300 targets, up 51,100 targets from a year ago. Every event saw an increase in entries from last year. All three days supplied perfect shooting weather. Harlan Campbell, the ATA Hall of Famer and 18 time All American (including 7 captains selections) from Kansas, won three of the five major shooting events (singles, doubles, HOA) in the first Westy Hogans owned and run by the PSSA. After 105 years the old Westy Hogans industry group disbanded in January of this year. The HAA was secured by Robert Malmstedt of New Jersey. This was his 9th major Westy Hogans title, including his third HAA. He also won the Westy Hogans Challenge, his fourth. In a huge surprise, 18.5 yarder James Gontar of Northampton broke 100 straight to lead the field in the championship handicap Sunday afternoon. His 100 straight was the first at the Westy Hogans since 1952, 61 years ago. It is also only the second perfect score in Hogans history. In 1952 George Granger of Flemington, NJ broke 100 at Asbury Park, NJ.

Photos by Blue Dog Images

  

  

 
 

Harlan Campbell
Singles, Doubles 
HOA Champion

Robert Malmstedt
HAA Champion
Challenge Champion

 John Toki
Prelim. Handicap
Champion

..

  

  

 

Tammy Van Blargan
Hensel

Lady of America

Matt Bozart
Junior Gold HAA HOA
Singles & Handicap  

Stuart Printz
Third Place
Handicap Champion

..

 

 

 

Michael Blaisdell
Singles and Doubles
Sub-Vet Champion

Albert Filling Jr.
Class A Winner
Doubles Championship

Richard Hamilton
Singles, Doubles, HAA
Handicap Chair Champ.

..

 

 

Domenic Caruso
Junior Champion
Singles Championship

Christophe Macneal
Junior Champion
Handicap Championship

Debbie Ohye Neilson
Lady-1 Winner
HAA, HOA

Charlie Loomis
Singles Class
Sub-Vet Champion
Michelle Shaffer
Lady of America
Runner-up
Linda Loughran
Lady-2 Winner
Singles Championship
Lisa Long
Lady-2 Winner
Doubles Championship
Christine Koerbler
Sub-Junior Winner
Handicap Champ.
Chris Vendel
Class AAA Runner-up
Doubles Champ.

 
1909 Westy Hogans at Young's Ocean Pier in Atlantic City, NJ.
Click on photo for a close study enlargement.


Alphabetical List of Trophy Winners...2013 Westy Hogans
Trophy Winners Listed By State...2013 Westy Hogans
Alphabetical List of Trophy Winners...2012 Westy Hogans
Trophy Winners Listed By State...2012 Westy Hogans
Past Westy Hogan Champions

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services
Photos by Blue Dog Images
Research provided by Richard Hamilton

EVENT #  1 - SINGLES CLASS CHAMPIONSHIP
SEPTEMBER 6, 2013.
ENTRIES: 538
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CLASS AAA WINNER CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 100
CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 100
CLASS AAA 3RD PLACE LANDON CHRIS A POPLAR RIDGE NY 100
CLASS AA WINNER FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 100
CLASS AA RUNNER UP VITO WILLIAM R EAST OAKVILLE ON 100
CLASS AA 3RD PLACE ALBRIGHT I I I HAR CAMP HILL PA 99
CLASS A WINNER CRISTE CURTIS M HARWOOD MD 100
CLASS A RUNNER UP CICHELLI DAVID L LEICESTER NY 99
CLASS A 3RD PLACE DAWES HENRY J MARLBORO NY 99
CLASS B WINNER REX BRUCE S COPLAY PA 100
CLASS B RUNNER UP DAVIS TERRY P PERKINSVILLE NY 100
CLASS B 3RD PLACE GIBBONS JOSEPH E LANSDALE PA 99
CLASS C WINNER CUSUMANO CHRISTOPH DUNELLEN NJ 99
CLASS C RUNNER UP GRUMBLY WILLIAM D SUMMIT NY 98
CLASS C 3RD PLACE CASTLE CECIL R TROY PA 98
CLASS D WINNER BROWN FOSTER P MIDDLETOWN DE 97
CLASS D RUNNER UP COMPEAU ROBERT J LOCKPORT NY 96
CLASS D 3RD PLACE ZIEMER FREDERICK H FAYETTEVILLE PA 96
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 98
SUB JUNIOR RUNNER UP POWER SPENCER AIKEN SC 88
JUNIOR WINNER MOOD EVAN LINELEXINGTON PA 93
JUNIOR RUNNER UP HOWER IV AARON ELYSBURG PA 92
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN WINNER LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 100
SUB VETERAN RUNNER UP WADE MARK T WESTFIELD NJ 100
VETERAN WINNER GIAQUINTO BENJAMIN EAST HAVEN CT 100
VETERAN RUNNER UP PATTERSON WELLINGT ELKLAND PA 99
SR. VETERAN WINNER RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 100
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 99
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 98
LADY 1 RUNNER UP ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 98
LADY 2 WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 98
LADY 2 RUNNER UP SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 97
 
EVENT #  2 - PRELIMINARY HANDICAP
SEPTEMBER 6, 2013.
ENTRIES: 521
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION TOKI JOHN B WINDBER PA 99
RUNNER UP CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 97
3RD PLACE GEARHART HOWARD J NEW OXFORD PA 97
4TH PLACE GRUMBLY WILLIAM D SUMMIT NY 97
5TH PLACE KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 97
6TH PLACE KERN JUSTIN MERTZTOWN PA 96
7TH PLACE WERTZ DAVID TYRONE PA 96
8TH PLACE ROWLANDS MATTHEW J MACUNGIE PA 96
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 88
SUB JUNIOR RUNNER UP POWER SPENCER AIKEN SC 81
JUNIOR WINNER HOWER IV AARON ELYSBURG PA 90
JUNIOR RUNNER UP RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 89
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 94
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
SUB VETERAN RUNNER UP WOLF THOMAS G CORNWALL CT 96
VETERAN WINNER RANELLI VINCENT A FANWOOD NJ 96
VETERAN RUNNER UP HUDICK MICHAEL A MANHEIM PA 96
SR. VETERAN WINNER SCHAEFFER SR CAREY CRESSONA PA 96
SR. VETERAN RUNNER UP HEINER SR DALE L SPRING GROVE PA 95
LADY 1 WINNER VAN BLARGAN HENSEL NORTHAMPTON PA 96
LADY 1 RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 94
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 95
LADY 2 RUNNER UP PARSON CATHY SHIPPENSBURG PA 94
 

LADY OF AMERICA

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
LADY OF AMERICA CHAMPION VAN BLARGAN HENSEL NORTHAMPTON PA 191
LADY OF AMERICA RUNNER UP SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 191
 
EVENT #  3 - SINGLES CHAMPIONSHIP
SEPTEMBER 7, 2013.
ENTRIES: 601
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 200
RUNNER UP SHADE LARRY M HAMBURG PA 199
CLASS AAA WINNER EDWARDS ROBERT MONTICELLO NY 199
CLASS AAA RUNNER UP LANDON CHRIS A POPLAR RIDGE NY 199
CLASS AAA 3RD PLACE KUPETZ GEORGE C NEW RINGGOLD PA 199
CLASS AA WINNER EMERSON JR RAYMOND KENNETT SQUARE PA 199
CLASS AA RUNNER UP ALBRIGHT I I I HAR CAMP HILL PA 199
CLASS AA 3RD PLACE SAUER RICHARD L SAUGERTIES NY 198
CLASS A WINNER HOFMAN ROBERT L CHERRY HILL NJ 198
CLASS A RUNNER UP DALESSIO ANGELO C EAST HANOVER NJ 198
CLASS A 3RD PLACE HUNTER E ALLAN NORTHAMPTON PA 197
CLASS B WINNER GLEIXNER MICHAEL T STATE COLLEGE PA 199
CLASS B RUNNER UP CUSUMANO CHRISTOPH DUNELLEN NJ 197
CLASS B 3RD PLACE KLIKUS TODD J BEACH LAKE PA 197
CLASS C WINNER FASANO MARIO J NEW HAVEN CT 198
CLASS C RUNNER UP CARNEY DENNIS J NEW HOPE PA 197
CLASS C 3RD PLACE MASULLO STEPHEN A OAKDALE NY 196
CLASS D WINNER LEVERING CARL R BETTERTON MD 195
CLASS D RUNNER UP CRANDALL BENNETT E BURKE VA 193
CLASS D 3RD PLACE REX LINDA D COPLAY PA 192
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 195
SUB JUNIOR RUNNER UP POWER SPENCER AIKEN SC 190
JUNIOR WINNER CARUSO DOMENIC W ASHLAND PA 193
JUNIOR RUNNER UP RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 192
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 197
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 199
SUB VETERAN RUNNER UP LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 199
VETERAN WINNER SHALLENBERGER ROGE MCALISTERVILLE PA 199
VETERAN RUNNER UP FARMER DARYL LIVINGSTON TX 197
SR. VETERAN WINNER BANKERT ROBERT W YORK PA 199
SR. VETERAN RUNNER UP POORE MIKE FAIRFIELD PA 198
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 196
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 195
LADY 2 WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 194
LADY 2 RUNNER UP SCHMIDT KATE A DUBLIN PA 193
CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 195
 
EVENT #  4 - DOUBLES CHAMPIONSHIP
SEPTEMBER 8, 2013.
ENTRIES: 376
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 99
RUNNER UP MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 99
CLASS AAA WINNER ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 99
CLASS AAA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 95
CLASS AAA 3RD PLACE SUTTON RONALD L OWINGS MD 93
CLASS AA WINNER LOBO ANTONIO T EASTON CT 98
CLASS AA RUNNER UP RIVELY FRANK R CLARKS SUMMIT PA 98
CLASS AA 3RD PLACE MANETTA II JOHN P BERWICK PA 97
CLASS A WINNER FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 97
CLASS A RUNNER UP WADE MARK T WESTFIELD NJ 96
CLASS A 3RD PLACE LECHLEITNER JAMES SELTZER PA 95
CLASS B WINNER CARNEY DENNIS J NEW HOPE PA 96
CLASS B RUNNER UP SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 94
CLASS B 3RD PLACE PRENDINGER JIM F BREININGSVILLE PA 94
CLASS C WINNER KREISL JR WAYNE H HAZLETON PA 93
CLASS C RUNNER UP YARSEVICH JOHN S NORTHAMPTON PA 92
CLASS C 3RD PLACE KRESGE MICHAEL L PALMERTON PA 91
CLASS D WINNER ANDREWLESKI ANTHON KULPMONT PA 90
CLASS D RUNNER UP STINNETT RONALD CALVERT CO MD 90
CLASS D 3RD PLACE KUESTNER DIANA L QUAKERTOWN PA 89
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 96
SUB JUNIOR RUNNER UP KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 93
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 92
JUNIOR RUNNER UP KLINE DYLAN PORT DEPOSIT MD 90
JUNIOR GOLD WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 97
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 98
SUB VETERAN RUNNER UP LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 97
VETERAN WINNER GOODWIN JR LOUIS F STEVENSVILLE MD 98
VETERAN RUNNER UP SHIRK THOMAS L DENVER PA 95
SR. VETERAN WINNER HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 97
SR. VETERAN RUNNER UP SUTTON STEVE E WEST RIVER MD 95
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 99
LADY 1 RUNNER UP HAMILTON  KAYLYNN OLEY PA 94
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 90
LADY 2 RUNNER UP SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 89
CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 71
 
EVENT #  5 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
SEPTEMBER 8, 2013.
ENTRIES: 501
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION GONTAR JAMES NORTHAMPTON PA 100
RUNNER UP WHEELER JOSEPH R WETHERSFIELD CT 98
3RD PLACE PRINTZ STUART H NORTHAMPTON PA 98
4TH PLACE MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 97
5TH PLACE HULL JR RONALD E CHAMBERSBURG PA 95
6TH PLACE SUTTON RONALD L OWINGS MD 95
7TH PLACE SAVOIA VICTOR P SUCCASUNNA NJ 95
8TH PLACE BIRK DONALD B WYALUSING PA 95
9TH PLACE PULLEN JOHN L OXFORD CT 95
10TH PLACE JACKSON KENNY L GREENSBORO MD 94
SUB JUNIOR WINNER KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 92
SUB JUNIOR RUNNER UP SUTTON KEVIN W OWINGS MD 90
JUNIOR WINNER MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 93
JUNIOR RUNNER UP CLARKE JOSEPH A STOCKTON NJ 92
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 94
SUB VETERAN WINNER PATCHELL JOHN R NEW CASTLE DE 96
SUB VETERAN RUNNER UP SAUER RICHARD L SAUGERTIES NY 95
VETERAN WINNER GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 97
VETERAN RUNNER UP JABS JACK A EAST GREENVILLE PA 96
SR. VETERAN WINNER RUTTAN JOHN E BELLEVILLE ON 98
SR. VETERAN RUNNER UP SPIERING JR ANTON GREENSBORA MD 96
LADY 1 WINNER VAN BLARGAN HENSEL NORTHAMPTON PA 95
LADY 1 RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 93
LADY 2 WINNER KNODE MARIAN C EDGEWATER MD 97
LADY 2 RUNNER UP GINTHER LINDA S POTTSVILLE PA 94
CHAIR SHOOTER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 89
 

HIGH OVER ALL (HAA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MALMSTEDT ROBERT W SOMERVILLE NJ 394
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 381
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 375
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 382
SUB VETERAN WINNER SAUER RICHARD L SAUGERTIES NY 390
VETERAN WINNER SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 380
SR. VETERAN WINNER HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 384
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 387
LADY 2 WINNER KAZEN EVELYN A REHOBOTH MA 370
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 355
 

HIGH OVER ALL (HOA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 586
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 567
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 551
JUNIOR GOLD WINNER BOZART MATT W YORK PA 571
SUB VETERAN WINNER SAUER RICHARD L SAUGERTIES NY 581
VETERAN WINNER GASPARINE CRAIG R LK PARISPPANY NJ 570
SR. VETERAN WINNER HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 578
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 575
LADY 2 WINNER SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 559
CHAIR SHOOTER --  NO ENTRY  --