24th ANNUAL
 2014 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 16-18, 2014
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores Provided by RJ Stuart Computer Services 

Alphabetical List of All 2014 Keystone Open Winners
List of All 2014 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2013 Keystone Open Winners
List of All 2013 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2012 Keystone Open Winners
List of All 2012 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2011 Keystone Open Winners
List of All 2011 Keystone Open Winners By States

 All Past Keystone Winners

  Entries from 2002 to 2014
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 6
Dbs.
Event 7
Dbs.
Event 8
Hdcp.

Total
Targets

2014 Post. Post/ Post. 583 no event 348 369 489 237,200
2013 488 481 314 561 no event 324 339 434 350,200
2012 510 504 330 589 no event 341 358 495 394,600
2011 489 461 299 483 no event 296 277 322 311,000
2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

 

      
Justin Slater
Phelps, NY
Singles Champion
Brad Heath
Binghamton, NY
 Prelim. Doubles Champion
HAA Champion
Joel Etchen
Ligonier, PA
 Doubles Champion
...
     
 Michele Archambeault
Worchester, MA
Ladies I Singles Champion
 Joe Prestia
Spring City, PA
Vet Singles Champion
John Stankan
Bedford, PA
Sr. Vet Singles Champion 
...
        
 Ian Recla
Mahanoy Plane, PA
Junior Singles, Doubles Champion
Junior HAA Champion
Michael Blaisdall
Keene, NH
 Sub-Vet Singles Champion
 Kim Bateman
Slippery Rock, PA
Lady II Ladies Singles Champ.
...
       
  Donald Weaver Jr,
Lewisburg, PA
Handicap Champion
 Debbie Ohye-Neilson
Audubon, PA
Lady I Doubles Champion
Ladies HAA Champion  
  Lisa Long
West Grove, PA
Lady II Doubles Champion
Lady II HAA Champion
...
      
 Diane Motzkus Arner
New Tripoli, PA
Lady I Handicap Champion
Lady I HAA Champion
 Ian Darroch
Aliquippa, PA
Junior Gold HAA Champion
Junior Gold Doubles Champion
 Woodrow Doty
Kauneonga Lake
Vet Doubles Champion

---------------------------------------------------------------------------------------

EVENTS 1, 2, AND 3 CANCELED BY HEAVY RAINS

EVENT #  4 - SINGLES  CHAMPIONSHIP
ENTRIES: 583
May 18, 2014.
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SLATER JUSTIN T PHELPS NY 200
CLASS AA WINNER SHAEFFER JR DAVID REISTERSTOWN MD 200
CLASS AA RUNNER UP HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 199
CLASS A WINNER BOHEIM CHRISTOPHER TANNERSVILLE PA 198
CLASS A RUNNER UP KOEFER ROBERT WHITEHALL PA 197
CLASS B WINNER BIRK DONALD B WYALUSING PA 198
CLASS B RUNNER UP PRINTZ STUART H NORTHAMPTON PA 197
CLASS C WINNER BROWN JR ALLAN P NEWARK DE 192
CLASS C RUNNER UP NA SANG PHOENIXVILLE PA 191
CLASS D WINNER SANTINI JOSEPH ES ASHTON MD 194
CLASS D RUNNER UP WILDENSTEIN TAMMY CANDOR NY 189
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 196
SUB JUNIOR RUNNER UP ALLNUTT JACOB SILVER SPRING MD 195
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 198
JUNIOR RUNNER UP KARPYN CHET M GERMANSVILLE PA 197
JUNIOR GOLD WINNER KABABIK KIE T TOWNSEND DE 199
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 199
SUB VETERAN RUNNER UP LOOMIS CHARLES R NORTH WARREN PA 198
VETERAN WINNER PRESTIA JOE SPRING CITY PA 197
VETERAN RUNNER UP HESS REGIS V BETHEL PK PA 196
SR. VETERAN WINNER STANKAN JOHN J BEDFORD PA 198
SR. VETERAN RUNNER UP OLSESKI GERALD J COATESVILLE PA 197
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE WORCESTER MA 198
LADY 1 RUNNER UP OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 198
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 196
LADY 2 RUNNER UP MARSH JOYCE L DANIELSVILLE PA 191
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 175
         
         
EVENT #  5 - PRELIMINARY DOUBLES
ENTRIES: 347
May 18, 2014.
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 98
CLASS AA WINNER HOFFMAN JAMES C MONTOURSVILLE PA 98
CLASS AA RUNNER UP LOBO ANTONIO T EASTON CT 98
CLASS A WINNER JONES DOUGLAS T WESCOSVILLE PA 96
CLASS A RUNNER UP MILLER STEVEN D BEDFORD PA 95
CLASS B WINNER LANDON CHAD W GENOA NY 94
CLASS B RUNNER UP SHADEL WAYNE R THOMPSONTOWN PA 94
CLASS C WINNER POLOJAC MARK ALIQUIPPA PA 95
CLASS C RUNNER UP PETTIBONE JOHN MALVERN PA 93
CLASS D WINNER CLARK CAREY R TANNERSVILLE PA 91
CLASS D RUNNER UP FASANO MARIO J NEW HAVEN CT 91
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 97
SUB JUNIOR RUNNER UP HOOVER JACOB M TYRONE PA 87
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 91
JUNIOR RUNNER UP HOWER IV AARON ELYSBURG PA 87
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 98
SUB VETERAN RUNNER UP INVIDIATO MARC C BASKING RIDGE NJ 97
VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 96
VETERAN RUNNER UP JOY DENNIS G WARREN PA 95
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY ODESSA FL 98
SR. VETERAN RUNNER UP CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 95
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 94
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 91
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 94
LADY 2 RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 90
         
         
EVENT #  6 - DOUBLES CHAMPIONSHIP
ENTRIES: 369
May 19, 2014.
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION ETCHEN JOEL F LIGONIER PA 98
CLASS AA WINNER FLOYD CLAY PORTSMOUTH VA 96
CLASS AA RUNNER UP FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 96
CLASS A WINNER TAYLOR EDWARD G BRIDGETON NJ 97
CLASS A RUNNER UP BARRANCO VINCENT STATEN ISLAND NY 95
CLASS B WINNER BIRK CHARLES D WYALUSING PA 95
CLASS B RUNNER UP WAGNER JR WALTER E SOUTH WALES NY 95
CLASS C WINNER PETTIBONE JOHN MALVERN PA 91
CLASS C RUNNER UP DARROUGH DAVID J DRUMS PA 90
CLASS D WINNER RAMSAY RYAN LEE SHAMOKIN PA 88
CLASS D RUNNER UP HUBER JR LARRY E BREINIGSVILLE PA 88
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 94
SUB JUNIOR RUNNER UP KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 84
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 94
JUNIOR RUNNER UP KLINE DYLAN PORT DEPOSIT MD 90
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 97
SUB VETERAN WINNER WOMER URBAN R SKANEATELES NY 96
SUB VETERAN RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 95
VETERAN WINNER DOTY JR WOODROW W KAUNEONGA LAKE NY 96
VETERAN RUNNER UP OEHRLI NILES L COGAN STATION PA 94
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 97
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY ODESSA FL 95
LADY 1 WINNER OHYE NEILSON DEBOR AUDUBON PA 95
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 89
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 89
LADY 2 RUNNER UP DAVIS GENEVIEVE J SHOHOLA PA 85
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 76
         
         
EVENT #  7 - HANDICAP CHAMPIONSHIP
ENTRIES: 489
May 19, 2014.
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION WEAVER DONALD JR LEWISBURG PA 100
RUNNER UP BINIEK JOSEPH J COURTDALE PA 98
3RD PLACE CONNER WILLIAM P WORTON MD 98
4TH PLACE MANETTA II JOHN P BERWICK PA 97
5TH PLACE COVER JIM HEGINS PA 96
6TH PLACE HARTZELL KYLE N BREININGSVILLE PA 95
7TH PLACE GRADY STEVEN M PLAISTOW NH 95
8TH PLACE KORSAK TIMOTHY P BOYERTOWN PA 95
9TH PLACE SECRETI RAY WOODSIDE NY 94
10TH PLACE SUTTON RONALD L OWINGS MD 94
SUB JUNIOR WINNER MALONE EMILY R BRANCHVILLE NJ 95
SUB JUNIOR RUNNER UP HOOVER JACOB M TYRONE PA 92
JUNIOR WINNER BUSA ERIC CRANBERRY TWP PA 94
JUNIOR RUNNER UP HOWER IV AARON ELYSBURG PA 94
JUNIOR GOLD WINNER REYNOLDS OSKER P MONROVIA MD 94
JUNIOR GOLD RUNNER UP MALONE JUSTIN BRANCHVILLE NJ 93
SUB VETERAN WINNER KINNER LANNY ROCK STREAM NY 96
SUB VETERAN RUNNER UP OTT LESTER R LOCK HAVEN PA 95
VETERAN WINNER CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 95
VETERAN RUNNER UP WOLF THOMAS J TABERNACLE NJ 93
SR. VETERAN WINNER WILLIAMS FRED E SUGAR NOTCH PA 96
SR. VETERAN RUNNER UP BREIDEGAM CARL H MERTZTOWN PA 96
LADY 1 WINNER ARNER MOTZKUS DIAN NEW TRIPOLI PA 95
LADY 1 RUNNER UP BENEDETTO VIRGINIA STRATFORD CT 93
LADY 2 WINNER MARSH JOYCE L DANIELSVILLE PA 91
LADY 2 RUNNER UP HUDICK KAREN A MANHEIM PA 91
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 81
         
         
HIGH ALL AROUND (HAA)
TROPHY WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 386
CLASS AA FLOYD CLAY PORTSMOUTH VA 385
CLASS A BARRANCO VINCENT STATEN ISLAND NY 380
CLASS B BIRK CHARLES D WYALUSING PA 377
CLASS C PETTIBONE JOHN MALVERN PA 368
CLASS D SHIRE CHARLES R MILFORD NJ 357
SUB JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 373
JUNIOR WINNER RECLA IAN L MAHANOY PLANE PA 376
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 381
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 385
VETERAN WINNER WELCH KEITH E BATH NY 376
SR. VETERAN WINNER WILLIAMS FRED E SUGAR NOTCH PA 380
LADY 1 WINNER ARNER MOTZKUS DIAN NEW TRIPOLI PA 379
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 368