25th ANNUAL
 2015 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 15-17, 2015
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores provided by RJ Stuart Computer Services
Photographs provided by PSSA. 

Alphabetical List of All 2015 Keystone Open Winners
List of All 2015 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2014 Keystone Open Winners
List of All 2014 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2013 Keystone Open Winners
List of All 2013 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2012 Keystone Open Winners
List of All 2012 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2011 Keystone Open Winners
List of All 2011 Keystone Open Winners By States

The 25th renewal of the Keystone Open was held at Elysburg on May 15-17, 2015. Attendance was slightly lower than last year but the weather was 100% better, as the gunners shot in near perfect, warm conditions.

Scott Holdren (left), 27 yarder out of Philipsburg, PA, led the 473 entry handicap field by two targets to claim the coveted title.

The doubles crown went to Michael Blaisdell of New Hampshire. The PSSA homegrounds certainly has become the "home" field for this New Hampshire All American. Speaking of All Americans, the legendary Harlan Campbell Jr, made the trip from Tribune, Kansas and claimed the singles and HOA titles. He also claimed the May Singles crown on Friday with a perfect 100 straight. It was his first trip to the Keystone Open but not his first trip to Elysburg. He laid waste to the recent Westy Hogans, winning three major titles.

Junior Gold hot shot Christopher Vendel, of Rochester, NY, son of Chris Vendel, won the HAA by one shot over Campbell. Sheldon Hostetter savaged two of the three doubles events, breaking hundred straights to win both the May and Preliminary doubles titles. William Gardner of Enola, PA won the Shriners Handicap by two targets. Williams shot from the 21 yard line.

Kim Bateman (right) of Slippery Rock, PA collected seven Lady 2 awards, winning the HAA and HOA along with the Lady 2 singles and doubles titles. Michele Archambeault of Northboro, MA took home seven Lady 1 titles, including the HAA, HOA and the singles and doubles titles. Both ladies completely dominated their categories. 

Payout Sheet

Year

Singles

Handicap 

Doubles

HAA

HOA

2015 Campbell Jr., Harlan Holdren, Scott Blaisdell, Michael Vendel, Christopher Campbell Jr., Harlan
2014 Slater, Justin Weaver, Donald Etchen, Joel Heath, Bradley Cancelled
2013 Recla, Ian Taylor, Edward Etchen, Joel Recla, Ian Recla, Joseph
2012 Ohye Neilson, Deborah Griesemer, Jay Myers IV, Francis Lobo, Antonio Ohye Neilson, Deborah
2011 Slater, Justin Pascoe, Frank Johnson, James Pascoe, Frank Ohye Neilson, Deborah
2010 Etchen, Joel Wagner, Carl Malmstedt, Robert Shaeffer Jr., David Etchen, Joel
2009 Klinger, Skip Lieberman, Stephen Boinske, Phillip Blaisdell, Michael Heath, Bradley
2008 Shaeffer Jr., David Malmstedt, Robert Darroch, Kenneth Malmstedt, Robert Heath, Bradley
2007 Shaeffer Jr., David Huber Jr., Larry Boinske, Phillip Ohye, Kay Ohye, Kay
2006 Malmstedt, Robert Woolford, Lloyd Duncan, Douglas Grabowski, Larry Pascoe, Frank
2005 Floyd, Clay Holdren, Jason Ohye, Kay Blaisdell, Michael Ohye, Kay
2004 Kirsch, Shawn Edwards, Robert Malmstedt, Robert Darroch, Kenneth [no event]
2003 Vendel, Chris  Louge, Jon  Richmond, Joshua  Richmond, Joshua [no event]
2002 Pavlisko, Bill Herman, Charles Heath, Brad Kirsch, Shawn [no event]
2001 Shuman, Richard Rubinbo, Stephen Manetta, John Malmstedt, Robert [no event]
2000 Pascoe, Joe Seibert, Frank Dwyer, Dennis Pascoe, Frank [no event]
1999 Wagner, Carl Weidrick, Howard Ford, Thomas Ford, Thomas [no event]
1998 Ollock, Stephen Ross, Charles Womer, Urban Floyd, Clay [no event]
1997 Testone, Quinn Ollock, Stephen Doty, Woodrow Ollock, Stephen [no event]
1996 Kirsch, Shawn Phillips, Jerry Ollock, Stephen Phillips, Jerry [no event]
1995 Huber, Steve Krepps, Melvin Doty, Woodrow Phillips, Jerry [no event]
1994 Huber, Steve Hamilton, Richard Manetta, John Clary, David Huber, Steve
1993 Boudreau, Mike Griesemer, Jay Rively, Frank Bornman, Emerson [no event]
1992 Bangs Jr., Earl Hoffman, Paul R. Dysinger, Brad Bangs Jr., Earl [no event]
1991 Spancake, Dennis Gazzilo, Frank Manetta, John [no event] Manetta, John

 All Past Major Keystone and Category Winners

  Entries from 2002 to 2015
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 5
Dbs.
Event 6
Dbs.
Event 7
Hdcp.

Total
Targets

2015 531 495 326 557 no event 377 364 473 368,000
2014  Cancelled, Heavy Rain  583 no event 348 369 489 237,200
2013 488 481 314 561 no event 324 339 434 350,200
2012 510 504 330 589 no event 341 358 495 394,600
2011 489 461 299 483 no event 296 277 322 311,000
2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

NOTE TO READERS: Wins listed under photographs show "some" wins at the 2015 Keystone Open
In many cases the shooter had multiple wins, many not listed.
See 2015 Alphabetical Listing above for a complete list of wins for all shooters.

      
Harlan Campbell Jr.
Tribune, KS
Singles, HOA Champion
Sheldon Hostetter
Lebanon, PA
 May Doubles & Prelim Doubles
Michael Blaisdall
Keene, NH
 Doubles Champion
...
     
 Michele Archambeault
Worchester, MA
Ladies I HAA and HOA
 William Gardner
Enola, PA
Shriners Handicap Champion
Christopher Vendel
Rochester, NY
HAA Champion
...
        
 Kim Bateman
Slippery Rock, PA
Lady 2 HAA and HOA Champion
Emerson Bornman
Oley, PA
 Vet HOA Champion
Luke Cowart
Kennett Square, PA
Sub-Junior HAA and HOA
...
       
  Ken Darroch
Aliquippa, PA
Sub-Vet Singles, Doubles, HOA
 Christopher Macneal
Weatherly, PA
Junior Doubles and HOA
  Daniel Rodgers
Cranberry, PA
Class C HAA and HOA
...
      
 Kevin Sutton
Owings, MD
Junior May Doubles Champion
 Bethany Breightner
Abbottstown, PA
Lady 1 Doubles Champion
 Frank Ledgon
Colver, PA
Vet HOA Champion

Event 1: May Singles
May 15, 2015
Entries: 531
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 100
CLASS AA WINNER LOBO ANTONIO T EASTON CT 100
CLASS AA RUNNER UP GLICK ABE L SELINSGROVE PA 100
CLASS A WINNER WALKER BART J McMurray PA 98
CLASS A RUNNER UP GAINER FRED BRADFORD PA 98
CLASS B WINNER MILLER RAYMOND L DOUGLASSVILLE PA 98
CLASS B RUNNER UP DUCHARME III PETER BANGOR PA 97
CLASS C WINNER RODGERS JACK A LAUREL SPRINGS NJ 97
CLASS C RUNNER UP HATFIELD LEE B MORAVIA NY 97
CLASS D WINNER WATSON LEVI M TURBOTVILLE PA 93
CLASS D RUNNER UP SMITH KEN E HALLSTEAD PA 92
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 97
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 97
JUNIOR WINNER WAGNER SCOTT D ASHLAND PA 97
JUNIOR RUNNER UP KARPYN CHET M GERMANSVILLE PA 97
JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 99
JUNIOR GOLD RUNNER UP KABABIK KIE T TOWNSEND DE 99
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 99
SUB VETERAN RUNNER UP BOWMAN RIGHTER W BLOOMSBURG PA 99
VETERAN WINNER BORNMAN JR EMERSON OLEY PA 99
VETERAN RUNNER UP SHADE LARRY M HAMBURG PA 99
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY ODESSA FL 99
SR. VETERAN RUNNER UP RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 99
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 98
LADY 1 RUNNER UP BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 97
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 98
LADY 2 RUNNER UP SCHMIDT KATE A DUBLIN PA 96
 
Event 2: Shriners Handicap
May 15, 2015
Entries: 495
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION GARDNER WILLIAM M ENOLA PA 99
RUNNER UP BAGLIONE STEVEN P QUINCY MA 97
3RD PLACE LANDON CHAD W GENOA NY 96
4TH PLACE DIAS PAUL MARNOVILLE NY 96
5TH PLACE SHARPE EDWARD E CALIFON NJ 96
6TH PLACE MANETTA II JOHN P BERWICK PA 96
7TH PLACE RODRIGUES JOAO P MEDFORD NY 96
8TH PLACE VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 96
9TH PLACE TRIMMER LARRY E GLEN ROCK PA 96
10TH PLACE LOBO ANTONIO T EASTON CT 95
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 97
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 94
JUNIOR WINNER MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 96
JUNIOR RUNNER UP SUTTON KEVIN W OWINGS MD 93
JUNIOR GOLD WINNER NOFTZ EMILY JEAN PITTSBURGH PA 91
JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T PHELPS NY 89
SUB VETERAN WINNER RIVELY FRANK R CLARKS SUMMIT PA 94
SUB VETERAN RUNNER UP KAUFMAN JR JOHN H CONESTOGA PA 94
VETERAN WINNER DE PALO MICHELE STATEN ISLAND NY 94
VETERAN RUNNER UP WOYTHAL DAVID J LINDLEY NY 94
SR. VETERAN WINNER BLACKBURN EDWARD MONTOURSVILLE PA 97
SR. VETERAN RUNNER UP GEYER RICHARD K HELLERTOWN PA 95
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 92
LADY 1 RUNNER UP SLATER LESLIE PHELPS NY 91
LADY 2 WINNER PARSON CATHY SHIPPENSBURG PA 95
LADY 2 RUNNER UP SCHMIDT KATE A DUBLIN PA 92
SHRINERS GRAND OPTION KETCHEL JASON ROCHESTER PA N/A
 
Event 3: May Doubles
May 15, 2015
Entries: 326
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 100
CLASS AA WINNER CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 100
CLASS AA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 99
CLASS A WINNER DIPRETE LOUIS JOHNSTON RI 95
CLASS A RUNNER UP WADE MARK T WESTFIELD NJ 94
CLASS B WINNER MIZIKOWSKI JOE WATTSBURG PA 93
CLASS B RUNNER UP TRAVER JEFFREY J HUNLOCK CREEK PA 93
CLASS C WINNER RUI CARLOS HOLTSVILLE NY 91
CLASS C RUNNER UP CASHMAN JOHN R SUNBURY PA 91
CLASS D WINNER HAMLIN MIKE H CROMWELL CT 86
CLASS D RUNNER UP CONINGSBY ALEXCIS GENOA NY 83
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 96
SUB JUNIOR RUNNER UP RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 88
JUNIOR WINNER SUTTON KEVIN W OWINGS MD 96
JUNIOR RUNNER UP MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 89
JUNIOR GOLD WINNER DAVIS CODY A SHOHOLA PA 98
JUNIOR GOLD RUNNER UP KABABIK KIE T TOWNSEND DE 97
SUB VETERAN WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 100
SUB VETERAN RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 96
VETERAN WINNER BORNMAN JR EMERSON OLEY PA 96
VETERAN RUNNER UP WORNER JOHN K ERIE PA 94
SR. VETERAN WINNER BLEVINS JAMES L GETTYSBURG PA 95
SR. VETERAN RUNNER UP OHYE KAY ODESSA FL 95
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 89
LADY 1 RUNNER UP BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 85
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 92
LADY 2 RUNNER UP FEAGA JANICE M MARRIOTTSVILLE MD 87
 
Event 4: Singles Championship
May 16, 2015
Entries: 557
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 200
CLASS AA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 198
CLASS AA RUNNER UP DEAL BRANDON A PETROLIA PA 198
CLASS A WINNER GEBLER THOM FRANKLINVILLE NY 199
CLASS A RUNNER UP KNIPE ROY BATH PA 198
CLASS B WINNER GUSCOTT MICHAEL A WEST CHESTER PA 197
CLASS B RUNNER UP EMILIUS BRYAN L JENKINTOWN PA 196
CLASS C WINNER RIBEIRO MARCOS HOLTSVILLE NY 194
CLASS C RUNNER UP KARPYN EVAN J GERMANSVILLE PA 193
CLASS D WINNER BAKER RICHARD BLOOMSBURG PA 192
CLASS D RUNNER UP SLATER LESLIE PHELPS NY 187
SUB JUNIOR WINNER RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 196
SUB JUNIOR RUNNER UP NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 195
JUNIOR WINNER WAGNER SCOTT D ASHLAND PA 198
JUNIOR RUNNER UP KARPYN CHET M GERMANSVILLE PA 196
JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 200
JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T PHELPS NY 199
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 200
SUB VETERAN RUNNER UP PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 198
VETERAN WINNER GLOVER HERMAN G RIXFORD PA 197
VETERAN RUNNER UP LEGDON FRANK E COLVER PA 196
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 199
SR. VETERAN RUNNER UP HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 199
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 197
LADY 1 RUNNER UP SHEAFFER SUZANNE GROTON NY 193
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 197
LADY 2 RUNNER UP SCHMIDT KATE A DUBLIN PA 195
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 187
 
Event 5: Preliminary Doubles
May 16, 2015
Entries: 337
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 100
CLASS AA WINNER CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 99
CLASS AA RUNNER UP BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 98
CLASS A WINNER MADKIFF JACOB KUTZTOWN PA 98
CLASS A RUNNER UP AWAD FERAS BRIDGEWATER MA 97
CLASS B WINNER LONG ROBERT W TOMS RIVER NJ 95
CLASS B RUNNER UP POORE MIKE FAIRFIELD PA 95
CLASS C WINNER GEISER PATRIC C SUNBURY PA 94
CLASS C RUNNER UP BRADER DAVID L GREAT MEADOWS NJ 93
CLASS D WINNER HAMLIN MIKE H CROMWELL CT 92
CLASS D RUNNER UP SLATER DEAN R PHELPS NY 86
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 93
JUNIOR WINNER MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 97
JUNIOR RUNNER UP SUTTON KEVIN W OWINGS MD 94
JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 99
JUNIOR GOLD RUNNER UP DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN WINNER RIVELY FRANK R CLARKS SUMMIT PA 100
SUB VETERAN RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 99
VETERAN WINNER BORNMAN JR EMERSON OLEY PA 98
VETERAN RUNNER UP WELCH KEITH E BATH NY 97
SR. VETERAN WINNER HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 98
SR. VETERAN RUNNER UP MINJOCK JOHN MONONGAHELA PA 97
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 94
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 90
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 97
LADY 2 RUNNER UP BROWN CATHERINE M MIDDLETOWN DE 91
 
Event 6: Doubles Championship
May 17, 2015
Entries: 364
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 100
CLASS AA WINNER SCHAFFER JR DONALD NEWTOWN PA 99
CLASS AA RUNNER UP CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 98
CLASS A WINNER RUPERT IAN J MUNCY PA 97
CLASS A RUNNER UP ROBBINS CURTIS V PINE CITY NY 96
CLASS B WINNER LONG ROBERT W TOMS RIVER NJ 94
CLASS B RUNNER UP DOORLY BRENDAN P NAZARETH PA 93
CLASS C WINNER SMITH JORDAN K WESTSUNBURY PA 94
CLASS C RUNNER UP JOSEPH FRED C TREVOSE PA 94
CLASS D WINNER KETCHEL JASON ROCHESTER PA 92
CLASS D RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 88
SUB JUNIOR WINNER NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 96
SUB JUNIOR RUNNER UP COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 93
JUNIOR WINNER MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 93
JUNIOR RUNNER UP MOOD EVAN LINELEXINGTON PA 92
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 98
JUNIOR GOLD RUNNER UP FLEMING IAN J MANOR PA 98
SUB VETERAN WINNER FEDERICI JOHN N HARRISVILLE RI 99
SUB VETERAN RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 97
VETERAN WINNER LEGDON FRANK E COLVER PA 96
VETERAN RUNNER UP WRIGHT GEORGE B CARNEYS POINT NJ 95
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 98
SR. VETERAN RUNNER UP HAWKINS STEVE ALEXANDRIA VA 96
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 92
LADY 1 RUNNER UP ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 90
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 96
LADY 2 RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 94
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 78
 
Event 7: Handicap Championship
May 17, 2015
Entries: 473
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION HOLDREN SCOTT W PHILIPSBURG PA 99
RUNNER UP KETCHEL JASON ROCHESTER PA 97
3RD PLACE HOLDREN JASON S NORTH VERSAILLES PA 97
4TH PLACE ROTHENBERGER EDWAR POTTSTOWN PA 97
5TH PLACE BAGLIONE STEVEN P QUINCY MA 96
6TH PLACE MCCOY JERRY TYRONE PA 96
7TH PLACE BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 96
8TH PLACE HOFFMAN JAMES C MONTOURSVILLE PA 96
9TH PLACE POLOJAC MARK ALIQUIPPA PA 96
10TH PLACE CACCIOLA  SR DENNI BATH PA 96
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 95
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 93
JUNIOR WINNER HERRINGTON SAMANTH ELKLAND PA 96
JUNIOR RUNNER UP MOOD EVAN LINELEXINGTON PA 96
JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 96
JUNIOR GOLD RUNNER UP SMITH JORDAN K WESTSUNBURY PA 95
SUB VETERAN WINNER PASCOE FRANK L NEW CASTLE PA 96
SUB VETERAN RUNNER UP DIPRETE LOUIS JOHNSTON RI 95
VETERAN WINNER STURGIS PAUL L PRINCESS ANNE MD 97
VETERAN RUNNER UP RISHEL TERRY L MILLVILLE PA 95
SR. VETERAN WINNER STROHECKER RON G LYKENS PA 96
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 94
LADY 1 WINNER SLATER LESLIE PHELPS NY 93
LADY 1 RUNNER UP SHEAFFER SUZANNE GROTON NY 93
LADY 2 WINNER SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 97
LADY 2 RUNNER UP BROWN CATHERINE M MIDDLETOWN DE 93
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 86
 

High All Around (HAA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 391
CLASS AA CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 390
CLASS A SMITH JORDAN K WESTSUNBURY PA 385
CLASS B LOMBARDI JOSEPH WHARTON NJ 378
CLASS C RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 376
CLASS D SLATER LESLIE PHELPS NY 361
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 379
JUNIOR WINNER MOOD EVAN LINELEXINGTON PA 381
JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 389
SUB VETERAN WINNER HOLDREN SCOTT W PHILIPSBURG PA 388
VETERAN WINNER LEGDON FRANK E COLVER PA 386
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 391
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 378
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 386
 

High Over All (HOA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 783
CLASS AA VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 777
CLASS A LANCASTER JUSTIN E MONESSEN PA 753
CLASS B MOOD EVAN LINELEXINGTON PA 743
CLASS C RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 730
CLASS D BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 718
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 763
JUNIOR WINNER MACNEAL CHRISTOPHE WEATHERLY PA 756
JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 768
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 769
VETERAN WINNER BORNMAN JR EMERSON OLEY PA 751
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 781
LADY 1 WINNER ARCHAMBEAULT MICHE NORTHBORO MA 745
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 763