26th ANNUAL
 2016 PENNSYLVANIA KEYSTONE OPEN
MAY 13-15, 2016
PSSA HOME GROUNDS
ELYSBURG, PA

Scores provided by PSSA & RJ Stuart Computer Services
Photographs provided by PSSA & Blue Dog Imaging. 

Alphabetical List of All 2016 Keystone Open Winners
List of All 2016 Keystone Open Winners By States
Alphabetical List of All 2015 Keystone Open Winners
List of All 2015 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2014 Keystone Open Winners
List of All 2014 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2013 Keystone Open Winners
List of All 2013 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2012 Keystone Open Winners
List of All 2012 Keystone Open Winners By States

Alphabetical List of All 2011 Keystone Open Winners
List of All 2011 Keystone Open Winners By States

David Shaeffer Jr.
Singles Champion
Luke Cowart
Winner of 8 Trophies

Harlan Campbell
Doubles
HAA, HOA Champ.

Stephen MacNeal
Handicap Champion

A weekend to remember or perhaps forget. Rain and wind on all three days of the 26th Keystone played havoc with the scores and the shooters, pullers and target loaders. Entries were well below average for this early season major PSSA tournament. Sunday was a nightmare. From sunny, to windy, to rain, to sleet along with a wind chill in the 30's, faced the shooters in the doubles and handicap championships. The scoreboard was riddled with scores in the 60's and 70's. Saturday was no better. The skies opened up with a downpour midway through the singles race along with 30-40 mph winds.

Harlan Campbell, All American from Tribune, KS, won the doubles title and the HAA and HOA crowns. He also won three other events.

Stephen MacNeal of Weatherly won the handicap title from 21.5 yards with 94. Leslie Slater also broke a 94 and settled for the Lady I title. Mario Fasano of New Haven CT also broke a 94 and took the Vet title. The winning 94 was the lowest winning handicap score since 1995 when the late Melvin Krepps won the same title, also with a 94.

All American David Shaeffer Jr. of Reisterstown, MD won the coveted singles trophy with 200 straight while Osker Reynolds of Monrova MD also turned in a perfect score and settled with the Class A trophy.

The first day of the tournament, which saw scattered showers all day long saw Campbell winning the May Singles with 100 straight and the Shriners Handicap with a 97x100. Urban Womer of Skaneateles, NY won the May Doubles title with a perfect 100x100. 

Luke Cowart of Kennett Square won 8 sub-Junior trophies while Ken Darroch (sub-vet) of Aliquippa and Sheldon Hostetter (senior-vet) of Lebanon each won 6 category awards. All three are 2016 ATA All Americans.

Pay Out Sheet for 2016 Keystone Open
Earned Yardage for 2016 Keystone Open

Year

Singles

Handicap 

Doubles

HAA

HOA

2016 Shaeffer Jr, David MacNeal, Stephen Campbell Jr., Harlan Campbell Jr., Harlan Campbell Jr., Harlan
2015 Campbell Jr., Harlan Holdren, Scott Blaisdell, Michael Vendel, Christopher Campbell Jr., Harlan
2014 Slater, Justin Weaver, Donald Etchen, Joel Heath, Bradley Cancelled
2013 Recla, Ian Taylor, Edward Etchen, Joel Recla, Ian Recla, Joseph
2012 Ohye Neilson, Deborah Griesemer, Jay Myers IV, Francis Lobo, Antonio Ohye Neilson, Deborah
2011 Slater, Justin Pascoe, Frank Johnson, James Pascoe, Frank Ohye Neilson, Deborah
2010 Etchen, Joel Wagner, Carl Malmstedt, Robert Shaeffer Jr., David Etchen, Joel
2009 Klinger, Skip Lieberman, Stephen Boinske, Phillip Blaisdell, Michael Heath, Bradley
2008 Shaeffer Jr., David Malmstedt, Robert Darroch, Kenneth Malmstedt, Robert Heath, Bradley
2007 Shaeffer Jr., David Huber Jr., Larry Boinske, Phillip Ohye, Kay Ohye, Kay
2006 Malmstedt, Robert Woolford, Lloyd Duncan, Douglas Grabowski, Larry Pascoe, Frank
2005 Floyd, Clay Holdren, Jason Ohye, Kay Blaisdell, Michael Ohye, Kay
2004 Kirsch, Shawn Edwards, Robert Malmstedt, Robert Darroch, Kenneth [no event]
2003 Vendel, Chris  Louge, Jon  Richmond, Joshua  Richmond, Joshua [no event]
2002 Pavlisko, Bill Herman, Charles Heath, Brad Kirsch, Shawn [no event]
2001 Shuman, Richard Rubinbo, Stephen Manetta, John Malmstedt, Robert [no event]
2000 Pascoe, Joe Seibert, Frank Dwyer, Dennis Pascoe, Frank [no event]
1999 Wagner, Carl Weidrick, Howard Ford, Thomas Ford, Thomas [no event]
1998 Ollock, Stephen Ross, Charles Womer, Urban Floyd, Clay [no event]
1997 Testone, Quinn Ollock, Stephen Doty, Woodrow Ollock, Stephen [no event]
1996 Kirsch, Shawn Phillips, Jerry Ollock, Stephen Phillips, Jerry [no event]
1995 Huber, Steve Krepps, Melvin Doty, Woodrow Phillips, Jerry [no event]
1994 Huber, Steve Hamilton, Richard Manetta, John Clary, David Huber, Steve
1993 Boudreau, Mike Griesemer, Jay Rively, Frank Bornman, Emerson [no event]
1992 Bangs Jr., Earl Hoffman, Paul R. Dysinger, Brad Bangs Jr., Earl [no event]
1991 Spancake, Dennis Gazzilo, Frank Manetta, John [no event] Manetta, John

 All Past Major Keystone and Category Winners

  Entries from 2002 to 2016
(Event Record in Green)
Weather conditions are an important factor in event entries.
Example: Event 3, Class Doubles in 2008 was held in a driving rain storm.

Year Event 1
Singles
Event 2
Hdcp.
Event 3
Dbs.
Event 4
Singles
Event 5
Hdcp.
Event 5
Dbs.
Event 6
Dbs.
Event 7
Hdcp.

Total
Targets

2016 376 382 257 530 no event 243 292 378 298,800
2015 531 495 326 557 no event 377 364 473 368,000
2014  Cancelled, Heavy Rain  583 no event 348 369 489 237,200
2013 488 481 314 561 no event 324 339 434 350,200
2012 510 504 330 589 no event 341 358 495 394,600
2011 489 461 299 483 no event 296 277 322 311,000
2010 469 478 288 611 no event 361 372 521 409,000
2009 506 515 306 606 542 339 429 372 404,400
2008 173 178 97 590 578 357 321 225 284,000
2007 525 512 349 657 651 426 555 471 466,200
2006 510 503 352 690 687 455 444 329 441,400
2005 560 575 387 689 700 451 593 544 509,200
2004 537 358 541 674 664 395 595 511 487,000
2003 297 293 207 593 610 419 554 515 404,200
2002 421 401 277 410 497 335 474 427 371,600

NOTE TO READERS: Wins listed under photographs show "some" wins at the 2016 Keystone Open
In many cases the shooter had multiple wins, many not listed.
See 2016 Alphabetical Listing above for a complete list of wins for all shooters.

        
Harlan Campbell Jr.
Tribune, KS
Singles, Doubles Champion
Urban Womer
Skaneateles, NY
 May Doubles Champion
David Schaeffer Jr.
 
Reisterstown, MD
 Singles Champion
 
 
 Stephen MacNeal
Weatherly, PA
Handicap Champion
 Diane Arner
Walnutport, PA
Lady I Singles Champion
Donna Natcher
Ebensburg, PA
Lady II Singles Champion
...
 
              
 David Darrough
Drums, PA
Runner-up Handicap Championship
Bethany Breightner
Abbottstown, PA
 Lady I Winner, HAA
Evan Mood
Line Lexington, PA
Junior Champion, Doubles
 
...
  
  Christopher Vendel
Rochester, NY
Junior Gold, HAA
 Justin Slater
Phelps, NY
Junior Gold, HOA
  Ken Darroch
Aliquippa, PA
Winner of Six Trophies
...
 
       
 Wesley Beaver
Danville, PA
Class B, HAA and HOA
 Luke Cowart
Kennett Square, PA
Sub-Junior HAA and HOA
 Kevin Hartlaub
Gettysburg, PA
Class A, Doubles Champ.

Event 1: May Singles
Rain
May 13, 2016
Entries: 376  (-155 from 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 100
CLASS AA WINNER LOBO ANTONIO T EASTON CT 100
CLASS AA RUNNER UP POLOJAC MARK ALIQUIPPA PA 100
CLASS A WINNER DARROUGH DAVID J DRUMS PA 99
CLASS A RUNNER UP PARSON RANDY SHIPPENSBURG PA 99
CLASS B WINNER RAMSAY RYAN LEE SHAMOKIN PA 99
CLASS B RUNNER UP ZULTANKY JOHN M GARWOOD NJ 98
CLASS C WINNER PRETO JOHN D EAST NORTHPORT NY 97
CLASS C RUNNER UP RUBINO STEPHEN T FLORAL PARK NY 96
CLASS D WINNER LATONA JOSEPH E EXETER PA 95
CLASS D RUNNER UP PINCH ROBIN POTTSTOWN PA 94
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 99
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 97
JUNIOR WINNER NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 99
JUNIOR RUNNER UP FOOSE TRAVIS D FLEETWOOD PA 99
JUNIOR GOLD WINNER RECLA JOSEPH N MAHANOY PLANE PA 99
JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T PHELPS NY 98
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 99
SUB VETERAN RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 99
VETERAN WINNER GLOVER HERMAN G RIXFORD PA 98
VETERAN RUNNER UP OSTRANDER GERRY D LOCKE NY 98
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 100
SR. VETERAN RUNNER UP LATOCHA MICHAEL POMPEY NY 100
LADY 1 WINNER BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 98
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 97
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 99
LADY 2 RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 95
CHAIR SHOOTER WINNER KENESKY FRANK E FRACKVILLE PA 78
 
 
Event 2: Shriners Handicap
Rain
May 13, 2016
Entries: 382  (-132 from 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 97
RUNNER UP BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 95
3RD PLACE LAMBERT ROBERT C VALENCIA PA 95
4TH PLACE SCHAFFER SR DONALD LANGHORNE PA 95
5TH PLACE RUHL WILBUR E ELIZABETHTOWN PA 95
6TH PLACE BURKERT JERRY L DOVER DE 95
7TH PLACE RAMSAY RYAN LEE SHAMOKIN PA 94
8TH PLACE BENVENUTO FRANK STATEN ISLAND NY 94
9TH PLACE KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 94
10TH PLACE GUSCOTT MICHAEL A WEST CHESTER PA 94
SUB JUNIOR WINNER BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 94
SUB JUNIOR RUNNER UP COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 93
JUNIOR WINNER BOK JOSHUA TYLER NAZARETH PA 93
JUNIOR RUNNER UP REX DANIEL A AUDUBON PA 90
JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 96
JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 93
SUB VETERAN WINNER MATIUKAS PETER A ROCHESTER NY 96
SUB VETERAN RUNNER UP RAPOLI PAUL M VOORHEESVILLE NY 95
VETERAN WINNER OSTRANDER GERRY D LOCKE NY 94
VETERAN RUNNER UP LONG RICHARD A COUDERSPORT PA 94
SR. VETERAN WINNER LONGO JOHN JAMESBURG NJ 96
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 96
LADY 1 WINNER BELL DEBORAH MANLIUS NY 87
LADY 1 RUNNER UP BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 87
LADY 2 WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 90
LADY 2 RUNNER UP SHAFFER MICHELLE F WINDBER PA 90
CHAIR SHOOTER WINNER KENESKY FRANK E FRACKVILLE PA  
 
 
Event 3: May Doubles
Rain
May 13, 2016
Entries: 257  (-69 from 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION WOMER URBAN R SKANEATELES NY 100
CLASS AA WINNER CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 99
CLASS AA RUNNER UP VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 96
CLASS A WINNER SCHAFFER DANIEL J NEWTOWN PA 97
CLASS A RUNNER UP ARCHAMBEAULT ED R HUDSON MA 93
CLASS B WINNER GEBLER THOM FRANKLINVILLE NY 92
CLASS B RUNNER UP FILLING JR ALBERT NEELYTON PA 91
CLASS C WINNER CONINGSBY ALEXCIS GENOA NY 90
CLASS C RUNNER UP HESS JR RICHARD L MECHANICSBURG PA 89
CLASS D WINNER UNRUH KEVIN S MASSAPEQUA PARK NY 90
CLASS D RUNNER UP WARNO KEITH R MORICHES NY 87
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 95
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 86
JUNIOR WINNER NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 99
JUNIOR RUNNER UP BUSA ERIC CRANBERRY TWP PA 94
JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 94
JUNIOR GOLD RUNNER UP DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 93
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 98
SUB VETERAN RUNNER UP BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 95
VETERAN WINNER WALKER BART J McMurray PA 96
VETERAN RUNNER UP HAFEZ HANI WILTON CT 91
SR. VETERAN WINNER PATTERSON WELLINGT ELKLAND PA 92
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 91
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 93
LADY 1 RUNNER UP DECKER TIFFANY J JAMESTOWN NY 88
LADY 2 WINNER KAZEN EVELYN A REHOBOTH MA 86
LADY 2 RUNNER UP BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 85
CHAIR SHOOTER WINNER NO ENTRY      
 
 
Event 4: Singles Championship
Cloudy, brezzy, than heavy rain
May 14, 2016
Entries: 530  (-27 from 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION SHAEFFER JR DAVID REISTERSTOWN MD 200
CLASS AA WINNER VENDEL CHRIS ROCHESTER NY 199
CLASS AA RUNNER UP LOBO ANTONIO T EASTON CT 199
CLASS A WINNER REYNOLDS OSKER P MONROVIA MD 200
CLASS A RUNNER UP LANDON CHAD W GENOA NY 198
CLASS B WINNER KNIPE ROY BATH PA 199
CLASS B RUNNER UP PETERS ROBERT J BLANDON PA 195
CLASS C WINNER BOK JOSHUA TYLER NAZARETH PA 194
CLASS C RUNNER UP UNRUH KEVIN S MASSAPEQUA PARK NY 191
CLASS D WINNER WARNO KEITH R MORICHES NY 193
CLASS D RUNNER UP SHICK MILO J TREMONT PA 192
SUB JUNIOR WINNER BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 196
SUB JUNIOR RUNNER UP COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 194
JUNIOR WINNER RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 198
JUNIOR RUNNER UP MOOD EVAN LINE LEXINGTON PA 197
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 198
JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 196
SUB VETERAN WINNER HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 198
SUB VETERAN RUNNER UP DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 198
VETERAN WINNER MIRANDA KEITH C COMMACK NY 197
VETERAN RUNNER UP WALKER BART J McMurray PA 194
SR. VETERAN WINNER DAWES HENRY J MARLBORO NY 196
SR. VETERAN RUNNER UP KNOEFERL BARNEY J ROCHESTER NY 195
LADY 1 WINNER ARNER  DIANE L WALNUTPORT PA 193
LADY 1 RUNNER UP PARASIDA KELLY YOUNGSTOWN OH 191
LADY 2 WINNER NATCHER DONNA R EBENSBURG PA 192
LADY 2 RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 191
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 178
 
 
Event 5: Preliminary Doubles
Cloudy, brezzy, than heavy rain
May 14, 2016
Entries:  243  (-95 FROM 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 100
CLASS AA WINNER BLAISDELL MICHAEL KEENE NH 97
CLASS AA RUNNER UP SCHAFFER JR DONALD NEWTOWN PA 95
CLASS A WINNER STAHL RAYMOND E WILLIAMSPORT PA 96
CLASS A RUNNER UP INVIDIATO MARC C BASKING RIDGE NJ 96
CLASS B WINNER JAMES BRIAN K BETHLEHAM PA 96
CLASS B RUNNER UP MALONE JUSTIN BRANCHVILLE NJ 94
CLASS C WINNER REX BRUCE S COPLAY PA 94
CLASS C RUNNER UP KNOEFERL BARNEY J ROCHESTER NY 91
CLASS D WINNER NYURENBERG VLADIMI LEVITTOWN NY 90
CLASS D RUNNER UP HAKOLA DAVID B WARRENTON VA 88
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 96
SUB JUNIOR RUNNER UP BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 89
JUNIOR WINNER KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 93
JUNIOR RUNNER UP BUSA ERIC CRANBERRY TWP PA 92
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 95
JUNIOR GOLD RUNNER UP VANDINE JOHN C MUNCY PA 95
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 99
SUB VETERAN RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 98
VETERAN WINNER HAFEZ HANI WILTON CT 98
VETERAN RUNNER UP LUPINACCI GENO D STAMFORD CT 96
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY ODESSA FL 97
SR. VETERAN RUNNER UP CRIADO PHILIP A FRANKLIN PA 95
LADY 1 WINNER BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 90
LADY 1 RUNNER UP SLATER LESLIE PHELPS NY 88
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 91
LADY 2 RUNNER UP LONG LISA A WEST GROVE PA 87
CHAIR SHOOTER WINNER --  NO ENTRY  --      
 
 
Event 6: Doubles Championship
Cloudy, cold, rain, windy, sleet and wind chill chill in low 30's
May 15, 2016
Entries: 292  (-72 from 2015) 
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 99
CLASS AA WINNER KRZYZANOWSKI ADAM WARMINSTER PA 93
CLASS AA RUNNER UP DAVIS CODY A SHOHOLA PA 93
CLASS A WINNER HARTLAUB KEVIN S GETTYSBURG PA 97
CLASS A RUNNER UP HOFFMAN JAMES C MONTOURSVILLE PA 91
CLASS B WINNER BOLDT WILLIAM WEST HENRIETTA NY 92
CLASS B RUNNER UP STEFKOVICH ADAM J AVELLA PA 91
CLASS C WINNER SHOPE BENJAMIN R PORTAGE PA 95
CLASS C RUNNER UP HESS JR RICHARD L MECHANICSBURG PA 92
CLASS D WINNER LAMBERT ROBERT C VALENCIA PA 86
CLASS D RUNNER UP HYRSL JR JOHN W OTTSVILLE PA 85
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 97
SUB JUNIOR RUNNER UP FMURA MICAH J BEDFORD PA 86
JUNIOR WINNER MOOD EVAN LINE LEXINGTON PA 98
JUNIOR RUNNER UP KOERBLER CHRISTIAN GERMANSVILLE PA 88
JUNIOR GOLD WINNER DARROCH IAN K ALIQUIPPA PA 97
JUNIOR GOLD RUNNER UP SLATER JUSTIN T PHELPS NY 93
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 93
SUB VETERAN RUNNER UP HUBER STEVEN G ORWIGSBURG PA 90
VETERAN WINNER REX BRUCE S COPLAY PA 94
VETERAN RUNNER UP MURPHY JR THOMAS E W BERNE NY 91
SR. VETERAN WINNER OHYE KAY ODESSA FL 92
SR. VETERAN RUNNER UP HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 91
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 90
LADY 1 RUNNER UP BIRD ROBYN M NEW CASTLE PA 85
LADY 2 WINNER LONG LISA A WEST GROVE PA 88
LADY 2 RUNNER UP OWENS SUSAN M TIOGA PA 80
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 71
 
 
Event 7: Handicap Championship
Cloudy, cold, rain, windy, sleet and wind chill chill in low 30's
May 15, 2016
Entries: 378 (-95 from 2015)
EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION MACNEAL STEPHEN J WEATHERLY PA 94
RUNNER UP DARROUGH DAVID J DRUMS PA 93
3RD PLACE GRIESEMER JAY C LANSDALE PA 93
4TH PLACE BIKO CHARLES M SCOTT TWP PA 93
5TH PLACE HYRSL JR JOHN W OTTSVILLE PA 90
6TH PLACE BELL JEFF MANLIUS NY 90
7TH PLACE WOLF THOMAS G CORNWALL CT 90
8TH PLACE HEATH BRADLEY J BINGHAMTON NY 90
9TH PLACE BELL DEBORAH MANLIUS NY 89
10TH PLACE FINKENBINDER ROBER NEWVILLE PA 89
SUB JUNIOR WINNER BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 92
SUB JUNIOR RUNNER UP STEVENSON DUNCAN P FLANDERS NJ 92
JUNIOR WINNER COOKE CADEN BLOOMSBURG PA 90
JUNIOR RUNNER UP HOWER IV AARON ELYSBURG PA 89
JUNIOR GOLD WINNER SNYDER BRIAN R MILFORD PA 88
JUNIOR GOLD RUNNER UP VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 87
SUB VETERAN WINNER CUSTER ROBERT D SUMMERHILL PA 93
SUB VETERAN RUNNER UP PATCHELL JOHN R NEW CASTLE DE 92
VETERAN WINNER FASANO MARIO J NEW HAVEN CT 94
VETERAN RUNNER UP MURPHY JR THOMAS E W BERNE NY 91
SR. VETERAN WINNER STROHECKER RON G LYKENS PA 88
SR. VETERAN RUNNER UP AUSTIN TOM E ORANGEVILLE PA 86
LADY 1 WINNER SLATER LESLIE PHELPS NY 94
LADY 1 RUNNER UP ARNER  DIANE L WALNUTPORT PA 90
LADY 2 WINNER LOUGHRAN LINDA J DOVER PA 92
LADY 2 RUNNER UP PENNELL JUNE F RIVERTON CT 89
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 74
 
 

High All Around (HAA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 385
CLASS AA WINNER LOBO ANTONIO T EASTON CT 377
CLASS A WINNER BELL JEFF MANLIUS NY 373
CLASS B WINNER BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 364
CLASS C WINNER FMURA MICAH J BEDFORD PA 356
CLASS D WINNER WARNO KEITH R MORICHES NY 357
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 377
JUNIOR WINNER RODGERS DANIEL SCO CRANBERRY PA 372
JUNIOR GOLD WINNER VENDEL CHRISTOPHER ROCHESTER NY 374
SUB VETERAN WINNER STEFKOVICH JEROME AVELLA PA 373
VETERAN WINNER MURPHY JR THOMAS E W BERNE NY 369
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 369
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 362
LADY 2 WINNER OWENS SUSAN M TIOGA PA 351
CHAIR SHOOTER WINNER HAMILTON RICHARD C FLEETWOOD PA 323
 
 

High Over All (HOA)

EVENT WINNER TOWN STATE SCORE
CHAMPION CAMPBELL JR HARLAN TRIBUNE KS 781
CLASS AA WINNER BICKNELL DAVE EAST HAVEN CT 747
CLASS A WINNER BUSA ERIC CRANBERRY TWP PA 732
CLASS B WINNER BEAVER WESLEY E DANVILLE PA 730
CLASS C WINNER FMURA MICAH J BEDFORD PA 700
CLASS D WINNER WARNO KEITH R MORICHES NY 715
SUB JUNIOR WINNER COWART LUKE J KENNETT SQUARE PA 760
JUNIOR WINNER NOFTZ JACK H PITTSBURGH PA 749
JUNIOR GOLD WINNER SLATER JUSTIN T PHELPS NY 753
SUB VETERAN WINNER DARROCH KENNETH ALIQUIPPA PA 746
VETERAN WINNER HAFEZ HANI WILTON CT 728
SR. VETERAN WINNER HOSTETTER SHELDON LEBANON PA 748
LADY 1 WINNER BREIGHNER BETHANY ABBOTTSTOWN PA 720
LADY 2 WINNER BATEMAN KIM S SLIPPERY ROCK PA 697
CHAIR SHOOTER WINNER --  NO ENTRY  --