OFFICIAL
2017 ATA All American Team
Pennsylvania Shooters

Year Selections

Last Name

First Name

Town

Team

2017 3 Schaffer Jr. Donald Newtown Men's Second Team
2017 5..30 Ohye-Neilson Deborah Audobon Captain, Lady 1 First Team
2017 3 Breighner Bethany Abbottstown Lady 1 Second Team
2017 5 Long Lisa West Grove Lady 2 First Team
2017 7 Bateman Kim Slippery Rock Lady 2 First Team
2017 2 Davis Genevieve Shohola Lady 2 Second Team
2017 2 Mood Evan Linelexington Junior First Team
2017 4 Koerbler Christian Germansville Junior Second Team
2017 2 Rodgers Daniel Cranberry Junior Second Team
2017 2 Cowart Luke Kennett Square Captain, Sub-Junior First Team
2017 1 Beaver Wesley Danville Sub-Junior Second Team
2017 6 Recla Ian Mahanoy Plane Junior Gold First Team
2017 5 Darroch Ian Aliquippa Junior Gold Second Team
2017 12 Pascoe Frank New Castle Captain, Sub-Vet First Team
2017 8 Huber Steven Orwigssburg Sub-Vet Second Team
2017 5 Neilson Jr. Donald Oaks Sub-Vet Second Team
2017 2 Paul Curtis Washington Vet Second Team
2017 11 Hostetter Sheldon Lebanon Sr. Vet First Team
2017 6 Criado Philip Franklin Sr. Vet Second Team
2017 5 Hamilton Richard Fleetwood Chair First Team

 

 

OFFICIAL
2017 ATA All American Team
All Shooters

Year Last Name First Name Team State
2017 Campbell Jr. Harlan Men's First Team Kamsas
2017 Hawley Sean Men's First Team Utah
2017 Gens Scott Men's First Team Minnesota
2017 Bartholow Matthew Men's First Team South Dakota
2017 Floyd Clay Men's First Team Virginia
2017 Reed Tim Men's First Team South Dakota
2017 Marshall Jr. Richard Men's First Team Nebraska
2017 Nagel Fred Men's First Team South Dakota
2017 Ditto Keith Men's First Team Kentucky
2017 Jennings Dalton Men's First Team Texas
2017 Vendel Chris Men's First Team New York
2017 Bringelson Denis Men's First Team Colorado
2017 Schaffer Jr. Donald Men's Second Team Pennsylvania
2017 Stacey Patrick Men's Second Team Oklahoma
2017 Farr Darrell Men's Second Team Missouri
2017 Shaeffer Jr. David Men's Second Team Maryland
2017 Wilburn Trey Men's Second Team Kentucky
2017 Levin Jake Men's Second Team Quebec
2017 Wengerd Michael Men's Second Team Ohio
2017 Davis Bruce Men's Second Team Kansas
2017 Beumer Marvin Men's Second Team Missouri
2017 Malmstedt Robert Men's Second Team New Jersey
2017 McKinnon Scott Men's Second Team Utah
2017 Harris Devon Men's Second Team Indiana
2017 Dalton Britt Men's Second Team New Mexico
2017 Grady Mike Men's Second Team New Mexico
2017 Chadwell Carl Men's Second Team Michigan
2017 Renkoski Cody Men's Second Team Nebraska
2017 Munson Eric Men's Second Team Minnesota
2017 Nihtila Jr. Robert Men's Second Team Massachusetts
2017 Taylor Rob Men's Second Team Kansas
2017 McCarthy Patrick Men's Second Team Ohio
 
2017 Ohye-Neilson Deborah Lady 1 First Team Pennsylvania
2017 Hopkins Rachel Lady 1 First Team Missouri
2017 Rehor Stacy Lady 1 First Team Colorado
2017 Wilburn Jennifer Lady 1 First Team Texas
2017 Mueller Lauren Lady 1 First Team Illinois
2017 Snellenberger Jacque Lady 1 First Team Michigan
2017 Stanton Mallory Lady 1 First Team Florida
2017 Beaman Janessa Lady 1 First Team Colorado
2017 Simpson Hannah Lady 1 First Team Kentucky
2017 Bodily Leslie Lady 1 First Team Utah
2017 Budin Elizabeth Lady 1 Second Team Nebraska
2017 Dement Amy Lady 1 Second Team Tennessee
2017 Stumbo Ashley Lady 1 Second Team Ohio
2017 Heitner Shelly Lady 1 Second Team Iowa
2017 Byrd Christina Lady 1 Second Team Indiana
2017 Gobrecht Summer Lady 1 Second Team Ohio
2017 Breighner Bethany Lady 1 Second Team Pennsylvania
2017 Skaggs Shelby Lady 1 Second Team Oklahoma
2017 K Brooke Barnett Lady 1 Second Team Tennessee
2017 Tracy Melissa Lady 1 Second Team Kentucky
2017 Woods Macie Lady 1 Second Team Arizona
2017 McCarthy Elaina Lady 1 Second Team Ohio
2017 Patterson Nancy Lady 1 Second Team Massachusetts
2017 Decker Tiffany Lady 1 Second Team New York
2017 Jack Jo Sandra Lady 1 Second Team Wisconsin
 
2017 Rigler Janice Lady 2 First Team Illinois
2017 Thompson Mary Lady 2 First Team Ohio
2017 Shaffer Rose Lady 2 First Team Oklahoma
2017 Bergman Karen Lady 2 First Team Arizona
2017 Wehinger Cathy Lady 2 First Team Wisconsin
2017 Long Lisa Lady 2 First Team Pennsylvania
2017 Lehrfeld Marilyn Lady 2 First Team Florida
2017 Warren Ginny Lady 2 First Team Texas
2017 Bateman Kim Lady 2 First Team Pennsylvania
2017 Humphrey Martha Lady 2 First Team Kentucky
2017 Garrigus Jackie Lady 2 Second Team Montano
2017 Peyton Diane Lady 2 Second Team Alberta
2017 Wise Peggy Lady 2 Second Team Ohio
2017 Knight Teresa Lady 2 Second Team South Carolina
2017 Martin Lynn Lady 2 Second Team Nevada
2017 Schwab Susan Lady 2 Second Team Kansas
2017 Larkin Vickie Lady 2 Second Team California
2017 Dominacki Beverly Lady 2 Second Team Iowa
2017 Volz Tiger Lady 2 Second Team Arizona
2017 Davis Genevieve Lady 2 Second Team Pennsylvania
2017 Grady Kim Lady 2 Second Team New Mexico
2017 Kazen Evelyn Lady 2 Second Team Massachusetts
2017 Morris Joyce Lady 2 Second Team Rhode Island
2017 Feaga Janice Lady 2 Second Team Maryland
2017 Keeley Carol Lady 2 Second Team Wisconsin
 
2017 Oaks Sharred Junior First Team Utah
2017 Foppe Samantha Junior First Team Missouri
2017 Gouge Noah Junior First Team North Carolina
2017 Tosh Dillon Junior First Team Tennessee
2017 Gens Gunnar Junior First Team Minnesota
2017 Mood Evan Junior First Team Pennsylvania
2017 Sweeney Garrett Junior First Team Tennessee
2017 Barton Brock Junior First Team Nebraska
2017 Tennyson Austin Junior First Team South Dakota
2017 Loitz Andrew Junior First Team Florida
2017 Henry Logan Junior Second Team Arizona
2017 Groves McCall Junior Second Team Arizona
2017 Martin Hunter Junior Second Team Arizona
2017 Horton Chase Junior Second Team Illinois
2017 Lindstrom Caleb Junior Second Team New York
2017 Koerbler Christian Junior Second Team Pennsylvania
2017 Youngblood Jaden Junior Second Team Arizona
2017 Helms Garrett Junior Second Team Illinois
2017 Criner Jack Junior Second Team Illinois
2017 Eval Jacob Junior Second Team Nevada
2017 Sutton Kevin Junior Second Team Maryland
2017 Johnson Justin Junior Second Team Kentucky
2017 Christiancy Trenton Junior Second Team Nebraska
2017 Brandt Hunter Junior Second Team Ohio
2017 Rodgers Daniel Junior Second Team Pennsylvania
 
2017 Cowart Luke Sub-Junior First Team Pennsylvania
2017 Voigtman Dagen Sub-Junior First Team Nebraska
2017 Bradford Garrett Sub-Junior First Team Tennessee
2017 Berens Kyler Sub-Junior First Team Minnesota
2017 Musselman Haley Sub-Junior First Team Wyoming
2017 Richardson Connor Sub-Junior First Team Kentucky
2017 Welsh Brady Sub-Junior First Team Ohio
2017 Stevenson Duncan Sub-Junior First Team New Jersey
2017 Crabtree Cody Sub-Junior First Team Missouri
2017 Siders Harrison Sub-Junior First Team Ohio
2017 Glazer Woodrow Sub-Junior Second Team Minnesota
2017 Myren Isabel Sub-Junior Second Team South Dakota
2017 Lawrence Ian Sub-Junior Second Team Illinois
2017 York Alex Sub-Junior Second Team Illinois
2017 Greckel Blake Sub-Junior Second Team Nebraska
2017 Osborne III Jerry Sub-Junior Second Team Georgia
2017 Morton Hunter Sub-Junior Second Team Tennessee
2017 Beaver Wesley Sub-Junior Second Team Pennsylvania
2017 Bowen Ryan Sub-Junior Second Team Arizona
2017 Christiansen Max Sub-Junior Second Team Nebraska
2017 Blevins Sam Sub-Junior Second Team Kentucky
2017 McCann Trayton Sub-Junior Second Team Illinois
2017 Stuart Grayson Sub-Junior Second Team Utah
2017 Pitstick Madison Sub-Junior Second Team Ohio
2017 Davis Jr. Kerry Sub-Junior Second Team Tennessee
 
2017 Musselman Hardy Junior Gold First Team Wyoming
2017 Fowler Bobby Junior Gold First Team Kentucky
2017 Slater Justin Junior Gold First Team New York
2017 Grybowski Corbin Junior Gold First Team Oklahoma
2017 Dietz Ben Junior Gold First Team Minnesota
2017 Recla Ian Junior Gold First Team Pennsylvania
2017 Cropper Drew Junior Gold First Team Kentucky
2017 Strohecker Drew Junior Gold First Team Illinois
2017 Bowman Jack Junior Gold First Team Nebraska
2017 Kababik Kie Junior Gold First Team Delaware
2017 Brown Chandler Junior Gold Second Team Tennessee
2017 Warweg Zachary Junior Gold Second Team Minnesota
2017 Edwards Hunter Junior Gold Second Team Nebraska
2017 Vendel Christopher Junior Gold Second Team New York
2017 Scrogin Austin Junior Gold Second Team Arizona
2017 Darroch Ian Junior Gold Second Team Pennsylvania
2017 Zeigler John Junior Gold Second Team Tennessee
2017 Osborn Justin Junior Gold Second Team Tennessee
2017 White Noah Junior Gold Second Team Arizona
2017 Minyo Ryan Junior Gold Second Team Ohio
2017 Kobeck Andrew Junior Gold Second Team Tennessee
2017 Kerr Ethan Junior Gold Second Team Wisconsin
2017 Gerlich Dale Junior Gold Second Team Illinois
2017 Kingrey Nick Junior Gold Second Team Kentucky
2017 DeBord Matthew Junior Gold Second Team Florida
 
2017 Pascoe Frank Sub-Vet First Team Pennsylvania
2017 Neumann Dean Sub-Vet First Team Minnesota
2017 V Tank Lunsford, Sub-Vet First Team Indiana
2017 Dressler Dave Sub-Vet First Team Illinois
2017 Demulling Gerald Sub-Vet First Team Wisconsin
2017 Stockdale Dale Sub-Vet First Team Iowa
2017 Heeg Keith Sub-Vet First Team Michigan
2017 Neal Tom Sub-Vet First Team Indiana
2017 Vogel Daniel Sub-Vet First Team Montano
2017 Gresley Garl Sub-Vet First Team Indiana
2017 Robb Tim Sub-Vet First Team Arizona
2017 Womer Urban Sub-Vet First Team New York
2017 Boll Rod Sub-Vet Second Team Saskatchewan
2017 Smith Gregory Sub-Vet Second Team Rhode Island
2017 Collier Troy Sub-Vet Second Team Texas
2017 Kelly John Sub-Vet Second Team Wyoming
2017 Wade Mark Sub-Vet Second Team New Jersey
2017 Barnes Woody Sub-Vet Second Team Arizona
2017 Huber Steven Sub-Vet Second Team Pennsylvania
2017 Townsend Dean Sub-Vet Second Team Ohio
2017 Haynes Frank Sub-Vet Second Team Illinois
2017 Springer Rick Sub-Vet Second Team Ohio
2017 McNally David Sub-Vet Second Team Wyoming
2017 Armstrong Gerald Sub-Vet Second Team Florida
2017 Neilson Jr. Donald Sub-Vet Second Team Pennsylvania
2017 Sharp Alan Sub-Vet Second Team Arizona
2017 Welte Stanley Sub-Vet Second Team Nebraska
2017 Payne Frank Sub-Vet Second Team Illinois
2017 Hill Garry Sub-Vet Second Team Alberta
2017 Webb Jeffrey Sub-Vet Second Team Indiana
2017 Fuller Steven Sub-Vet Second Team Missouri
2017 Bliss Rick Sub-Vet Second Team Oklahoma
 
2017 Stafford Ray Vet First Team Colorado
2017 Westjohn Mike Vet First Team Illinois
2017 Dyer Robert Vet First Team Kentucky
2017 Van Nieuwenhuyzen William Vet First Team Minnesota
2017 Gooch Gary Vet First Team Missouri
2017 Tagtmeyer Larry Vet First Team Texas
2017 Federici John Vet First Team Rhode Island
2017 Zauhar Mark Vet First Team Florida
2017 Bickle Charles Vet First Team Illinois
2017 Dehabey Mike Vet First Team Ohio
2017 Bartling Randy Vet First Team Nebraska
2017 Tofferi Ken Vet First Team Vermont
2017 Long Charles Vet Second Team Texas
2017 Curry Jack Vet Second Team Indiana
2017 Bruner Norman Vet Second Team Nebraska
2017 Kiner Phil Vet Second Team Wyoming
2017 Shaw Paul Vet Second Team Ontario
2017 Williams Gerry Vet Second Team Arizona
2017 Hissem Greg Vet Second Team Kansas
2017 Nehrt Joe Vet Second Team Illinois
2017 Hazelet David Vet Second Team New York
2017 Sims Kenneth Vet Second Team Michigan
2017 Peterson Curtis Vet Second Team Minnesota
2017 Munson Robert Vet Second Team North Dakota
2017 Messenger Scott Vet Second Team Minnesota
2017 Damron Douglas Vet Second Team West Virginia
2017 Jordan Terry Vet Second Team Ontario
2017 Carter Chester Vet Second Team Idaho
2017 Paul Curtis Vet Second Team Pennsylvania
2017 Allbright Marvin Vet Second Team Texas
2017 Goodman Robert Vet Second Team Virginia
2017 Walker Dean Vet Second Team Minnesota
 
2017 Ohye Kay Sr. Vet First Team Florida
2017 Clement Robert Sr. Vet First Team Idaho
2017 Sherrod Gary Sr. Vet First Team Texas
2017 Hoffland John Sr. Vet First Team Texas
2017 Sedlacek Jerry Sr. Vet First Team Illinois
2017 Hostetter Sheldon Sr. Vet First Team Pennsylvania
2017 Bright Dean Sr. Vet First Team Iowa
2017 Morgan Louie Sr. Vet First Team Ohio
2017 Carneal Ronald Sr. Vet First Team Missouri
2017 Riddle David Sr. Vet First Team Kentucky
2017 Saunders Keith Sr. Vet First Team Ontario
2017 Duwe H. John Sr. Vet First Team Wisconsin
2017 Wasielewski Michael Sr. Vet Second Team Georgia
2017 Gelinne James Sr. Vet Second Team Nebraska
2017 Wright James Sr. Vet Second Team New York
2017 Brown Jr. Vernon Sr. Vet Second Team Indiana
2017 Bumsted Larry Sr. Vet Second Team Iowa
2017 Johnson Bob Sr. Vet Second Team Texas
2017 Kerce Donald Sr. Vet Second Team Florida
2017 Swinger Joe Sr. Vet Second Team Texas
2017 Powers James Sr. Vet Second Team New Mexico
2017 Hawkins Steve Sr. Vet Second Team Virginia
2017 Hubble Bobby Sr. Vet Second Team Indiana
2017 Majers Gene Sr. Vet Second Team Utah
2017 Hakola John Sr. Vet Second Team Nebraska
2017 Paulin Dwight Sr. Vet Second Team Wisconsin
2017 Roese Michael Sr. Vet Second Team Ohio
2017 Mincel Michael Sr. Vet Second Team New York
2017 Criado Philip Sr. Vet Second Team Pennsylvania
2017 Latocha Michael Sr. Vet Second Team New York
2017 Schwab Charles Sr. Vet Second Team Kansas
2017 Hunter Clayborn Sr. Vet Second Team Kentucky
 
2017 Tkaczenko Ziggy Chair First Team Illinois
2017 Brumwell Robert Chair First Team Alberta
2017 Rickman Larry Chair First Team Mississippi
2017 Hamilton Richard Chair First Team Pennsylvania
2017 Baltes Raymond Chair First Team Iowa
2017 Weaver David Chair First Team Virginia
2017 Tolman Rod Chair First Team Minnesota